fbpx
Tag: Мета

tag: Мета

Sot është dita ndërkombëtare për verifikim të fakteve

Fondacioni “Metamorfozis“ sot për herë të katërt e feston 2 prillin, Ditën e verifikimit të fakteve në bashkëpunim me Rrjetin ndërkombëtar për verifikimin e fakteve (IFCN) në të cilin bëjnë pjesë rreth 80 organizata nga gjithë bota. Nëpërmjet portalit të vet për përgjegjësi publike dhe transparencë “Vërtetëmatës“ “Metamorfozis“ është anëtare e certifikuar e IFCN-së nga viti 2019, duke u inkuadruar ashtu...

“Meta”, “Portalb” dhe “Vërtetmatësi” fitues të çmimit Roberto Beliçanec për vitin 2019

Agjencia e Lajmeve “Meta”, portali në gjuhën shqipe “Portalb” dhe vegla për përmirësimin e llogaridhënies “Vërtetmatësi” , si edicione mediatike të fondacionit Metamorfozis, fituan çmimin për Media promovues të gazetarisë si e mirë shoqërore –  “Roberto Beliçanec” për vitin 2019. Çmimin e ndan Sindikata e pavarur i gazetarëve dhe punëtorëve të mediave në partneritet me Institutin e mediave të Maqedonisë,...

Papritur ndërron jetë Vlado Gjorçev, gazetari dhe redaktori i “Meta”

Në orët e hershme të mëngjesit, në mënyrë të papritur ndërroi jetë Vllado Gjorçev, gazetar dhe redaktor në Agjencinë e Lajmeve "Meta". Gjorçev punoi në shumë media në mesin e cilave edhe "Veçer", "Vreme", "Shpic", "Plus Info" dhe "Libertas". Para pak kohe Gjorçev e mori çmimin e dytë në konkursin për tregim më të mirë hulumtues gazetares me temë "Korrupsioni", si...

Meta viziton Ahmetin në spital

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, sot vizitoi liderin e BDI-së, Ali Ahmeti në spitalin e Tetovës. Ahmeti për vizitën e Metës është falënderuar në profilin e tij të fejsbukut. “Megjithatë, takimin me Ilirin, mikun tim të vjetër, Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, e realizova sot edhe pse në kushte pak më ndryshe nga ato që i kishim paraparë.”,...

Zoran Zaev u takua me Ilir Metën

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev në Shkup, u takua me spikerin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Ilir Metën. Në takim është biseduar për ngjarjet aktuale të rajonit dhe problemet me të cilat ballafaqohen vendet në rrugën e tyre drejt eurintegrimeve. Kryetari Zoran Zaev dhe kryetrai i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, kanë shkëmbyer ide për të rritur bashkëpunimin ekonomik...

Ivanov sot pranoi Ilir Metën spikerin e Shqipërisë

Presidenti Ivanov sot pranoi kryetarin e Paralamentit të Republikës së Shqipërisë Ilir Metën , i cili  është në vizitë zyrtare në vend. Presidenti i Maqedonisë spikerit të Parlamentit i ka theksuar nevojën për avancimin e bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve, sidomos në fushën e tregtisë, turizmit, infrastrukturës, duke konstatuar se e gjithë kjo është për interesin e përbashkët. Në takim...

Kryeministri Gruevski u takua me spikerin e Paralemntit shqiptar Ilir Meta

Kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski sot u takua me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, ku pozitivisht i vlerësuan marrëdhëniet dypalëshe, duke theksuar me këtë rast se karakterizohen me takime të nivelit më të lartë. Kryeministri Gruevski në takimin është përqëndruar në reformat që i zbaton Qeveria, duke theksuar se Republika e Maqedonisë është përkushtuar në përparimin...