fbpx
Tag: Media

tag: media

Kompetencat e shefit të policisë bllokojnë marrëveshjen

  A do të ketë sot bisedime të grupeve të punës të partive politike varet nëse ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav, do të vlerësojnë nëse ka mundësi përfundimisht të arrihet marrëveshje. Nga burimet e ekipeve negociatore mësojmë se pritet vullneti i mirë i krerëve të partive që të arrijnë kompromis rreth çështjes më të ndjeshme...

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Zaev-Nuland: Në zgjedhje duhet të fitoj vullneti i lirë i qytetarëve

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, Radmilla Sheqerinska, Oliver Spasovski, Damjan Mançevski, Renata Deskoska dhe Robert Popovski, sot u takuan me ndihmës-sekretaren e SHBA-së për Evropë dhe Azi Viktorija Nuland dhe ambasadorin e SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli. Në takim është biseduar për krizën politike në Maqedoni dhe zgjidhjen e saj sa më të shpejtë. “Ëstë theksuar se është periudhë kyçe për...

Ahmeti- Nuland: Zgjidhja e krizës do të thotë zgjedhje demokratike

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti sot ka siguruar zv- sekretaren shtetërore të SHBA-ve, Viktoria Nulandin se BDI është më konstruktive për gjetjen e zgjidhjes dhe arritje të shpejtë të kompromisit në krizën aktuale në vend, njoftojnë nga partia. Në njoftimin e Integristëve shkruan se Ahmeti dhe Nuland, hapur dhe miqësisht kanë biseduar për mënyrat se si të zgjidhet kriza politike...

Ratajkovski nga pushteti do të merr mjete për të incizuar film dokumentar për zogj, akuzon LSDM

Krye- redaktori përgjegjës i servisit të parë programor të Televizionit maqedonas, Dime Ratajkovski është pjesë e projektit për të cilin pushteti do të ndaj 30.000 euro mjete të shtetit- akuzoi sot në konferencë shtypi, zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov. “Nga të gjithë skenaristët e njohur, nga të gjithë shtëpitë e produksionit në Maqedoni, ja pikërisht filmi dokumentar ku skenarin e...

Përfaqësuesit e partive në Përzhinë flasin për mediat

Ka filluar takimi i punës së përfaqësuesve të partive politike të cilët sot së bashku me ambasadorët Aivo Orav dhe Xhes Bejli në Përzhinë do të bisedojnë për reformat në media. Në takim marrin pjesë Renata Deskoska nga LSDM, Nikolla Todorov nga VMRO DPMNE, Imer Aliu nga PDSDH dhe Artan Grubi nga BDI. Takimi vijon pas vizitës së djeshme të të...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

LSDM: Politika anti- shtetërore të Nikolla Gruevskit ngufatin lirinë e mediave

Raporti më i ri i "Freedom House" edhe zyrtarisht vërteton se mediat në Maqedoni nuk janë të lira, dhe kjo është si pasojë e sundimit kriminel të Nikolla Gruevskit dhe territ mediatik i paguar me para të popullit, thonë nga LSDM. "Politikat anti- shtetërore të Nikolla Gruevskit kanë ngufatur lirinë e fjalës dhe lirinë e mediave. Paratë e qytetarëve, Gruevski...

 “Freedom House”: Nga vend pjesërisht i lirë, Maqedonia shndërrohet në vend jo të lirë

Sipas raportit të fundit të “Freedom House” për lirinë e mediave, statusi i Maqedonisë nga vend “pjesërisht i lirë” është shndërruar në “vend jo i lirë” për shkak të përgjimeve të zbardhura, korrupsioni i funksionarëve dhe pronarëve të mediave. “Skenë mediatike është e polarizuar. Autocensura te gazetarët është dukuri e shpeshtë, sidomos për shkak të presionit nga pronarët e mediave...

Intervistë e Ivanov prej orës 15: Do të përgjigjet në pyetje për faljen

Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov, sot prej orës 15 do të ketë intervistë me kryeredaktorët e dhjetëra televizioneve me koncesion nacional, njoftojnë nga kabineti i Ivanov. Përfaqësuesit e mediave, siç thuhet në njoftim, do të kenë të drejtë të parashtrojnë pyetje për faljen e të gjithë politikanëve ndaj të cilëve zhvillohen procese gjyqësore. “Ju njoftojmë se sot, 14 prill 2016, e...

Zaev u bëri thirrje qytetarëve të mos marrin pjesë në zgjedhjet jo- legjitime të 5 qershorit

LSDM dhe partnerët e koalicionit sot në selinë e LSDM-së, e nënshkruajtën platformën për Maqedoni demokratike. Pas nënshkrimit, fjalim ka mbajtur lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i cili bëri thirrje deri te qytetarët që t’i bojkotojnë zgjedhjet dhe të mos dalin në votime. “I ftoj të gjithë qytetarët, të gjitha organizatat civile dhe partitë politikë që të mos marrin pjesë në...

Nuk janë plotësuar për shpërndarjen e Kuvendit, vlerëson sektori civil

Ende nuk janë plotësuar pushtetet minimale për lëshimin e Parlamentit dhe për shpalljen e zgjedhjeve të lira në të cilat do të besojnë të gjithë qytetarët e Maqedonisë, thonë OJQ-të për komunitetin ndërkombëtar. “Nëse Kuvendi shpërndahet më 7 prill e kryetari i KSHZ-së nuk e firmos listën e zgjedhësve atëherë krijohet vakum juridik apo kaos juridik. Në situatë të tillë,...

Video regjistrimet nga arrestimi i Boshkosit zhduken nga interneti

Video- regjistrimet dhe tekstet nga kontributet e gazetarëve gjatë arrestimit të Lube Boshkoskit më 6 qershor 2011, janë zhdukur nga faqet e internetit të televizioneve që në atë kohë në mënyrë bombastike informimin për ngjarjen para restorantit “Vodenica”. Dje ekipi i Janevës shpalosi aksionin më të ri me titull “Tortura” për tejkalim të kompetencave gjatë arrestimit të Lube Boshkoskit. Gjatë kërkimit...

LSDM: Arsovska-Tomovska gënjen, nuk ka marrëveshje për mediat

Marta Arsovska- Tomovska gënjen. Marrëveshje për mediat nuk ka, sepse prej tyre ikin Nikolla Gruevski dhe VMRO DPMNE. Gruevski dhe VMRO DPMNE ikin nga takimet e liderëve, ikin nga grupet e punës, ikin nga debati për mediat në Kuvend" thuhet në reagimin e LSDM-së pas intervistës së ministres së shoqërisë informatike Marta Arsovska- Tomovska. "Kjo do të thotë me listë...

Althauzer: Askush nuk e di se në 5 qershor a do të ketë zgjedhje apo jo

Pa pastrimin e listës zgjedhor, informim të balancuar mediatik dhe pa ndarje të partisë nga shtetit nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare më 5 qershor, deklaroi ambasadorja gjermane Kristine Althauzer, në tribunën e organizuar nga organizata joqeveritare "Civil" në temën "Pluralizmi dhe kriza politike", transmeton "Telma". -Askush nuk e di nëse me të vërtetë do të ketë. Zgjedhjet...

Janeva dorëzoi raportin deri në Kuvend, Këshillin e prokurorëve dhe mediave

Prokuroria speciale publike Katica Janeva е ka dorëzuar raportin për punën e saj para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë dhe Këshillit të Prokurorëve Publik. Për këtë raport zëdhënësja e PSP-së, Lençe Ristevska ka thënë se raporti është dorëzuar nga Katica Janeva dhe PSP nuk ka detyrim ligjor që atë ta bëjë publik. Bëhet fjalë për 29 lëndë të cilët janë...

Vanhaute: Po shqyrtohen opsione të ndryshme që të ketë pajtueshmëri për mediat

Për momentin, për fat të keq, nuk është e mundur të vazhdohen takimet për reformat në media ku deri më tani janë zhvilluar, njofton ndërmjetësi belg Piter Vanhaute. "Duke pasur parasysh interesin e opinionit për bisedimet për media në suazat e grupit politik të punës, duam t'ju informojmë se tani për tani është e pamundur të vazhdojnë takimet e grupeve...

Hojt Ji: Është me rëndësi të mbështetet dhe mos t’i bëhet obstruksione Janevës

Besojmë se ka kohë deri më 5 qershor të mundësohen kushtet për organizimin e zgjedhjeve të lira dhe të drejta. Konsiderojmë se ka mjaft kohë nëse të gjithë faktorët e kryejnë punën e vet dhe shkojnë drejt atij qëllimi. Vërejtëm se po bëhen përpjekje që të implementohet marrëveshja e përzhinos, deklaroi sot zëvendës ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për...

Zaev: Do të tentojmë të tërheqim sa më shumë votues të papërcaktuar

LSDM punon me fokus dhe qëndron në qëndrimet për zgjedhje korrekte dhe demokratike, tha sot lideri i opozitës, Zoran Zaev. “Po i përgatitim partinë dhe anëtarësinë tonë për zgjedhje dhe shpresoj që do të arrijmë të marrim numër të madh të votuesve të papërcaktuar. Shpresojmë do ta kemi përkrahjen e tyre kundër këtij pushteti të mbrapsht dhe shpresojmë kjo të...

SHGM deri te BE dhe SHBA-ja: Nuk na dhatë përgjigje, do të bisedohet për mediat ose jo?

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë sot përmes njoftimi përshëndeti angazhimet e BE-së dhe SHBA-së si ndërmjetës në Marrëveshjen e Përzhinos dhe si garantues të zbatimit si dhe inkurajoi të vazhdojnë të bisedojnë me partitë politike për reformat në media, si një prej kushteve themelore për zgjedhje korrekte. “SHGM përshëndet deklaratat e euro- komisarit Johanes Han dhe euro- deputetit Riçard Houit,...