fbpx
Tag: Media

tag: media

VMRO DPMNE me kërcënime ndaj PSP-së dhe LSDM-së për paraburgimin e Koçanit

“VMRO DPMNE me vëmendje prej së afërmi ndjek tendencat e degës partiake të LSDM-së që është Prokuroria Speciale, Zoran Zaevit dhe skenaristëve të tij, por edhe gjykatësve që janë nën ndikimin apo presionin e LSDM-së, në rastin e përpjekjes për përcaktim joligjor të paraburgimit të pronarit të televizionit “Nova”, Sead Koçani”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. Sipas kësaj partive,...

Greva e gazetarëve në MPM do të rritet në tetë orë

Këshillat greviste të “Dnevnik”, “Utrinski Vesnik” dhe “Vest” kanë marrë vendim për rritjen e kohëzgjatjes së grevës në tetë orë, duke filluar prej sot, njofton Sindikata e pavarur e gazetarëve dhe punonjësve mediatik (SPGM). “Kjo bëhet për shkak se edhe pas premtimeve me gojë nga kryesia se po bëhet përpjekje që të paguhet rroga e janarit, e njëjta nuk është...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

DMTP ka pranuar kërkesa për të kryer kontroll në portale, kërkon të fshihen të dhënat personale

Drejtoria për mbrojtjen e të dhënave personale javën e kaluar ma pranuar disa nisma për kryerjen e mbikëqyrës në media, gjegjësisht portalet informative online “për shkak të shkeljeve të vërtetuara të Ligjit për mbrojtjen e të dhënave personal”. DMTP u bën me dije të gjithë portaleve online dhe mediave të shtypura se është e nevojshme të nisin fshirjen e të...

VMRO DPMNE paralajmëron “procesin e desorosizimit”

Në njoftim thuhet se “LSDM dhe Sorosi në mënyrë konstante punojnë në shkatërrimin e sektorit civil si dhe gazetarinë joligjore në Maqedoni”. “LSDM dhe Sorosi janë të përkushtuar në misionin e shkatërrimit të demokracisë përmes sulmit direkt dhe brutal të çdo mendimi tjetër jashtë matricës së tyre, nga diktatet në Bihaqka dhe idetë e Xhorxh Sorosit në 25 vitet e...

Gruevski zbulon ilaç për Sorosin, pushon në mënyrë aktive dhe e lexon Trampin

Në “mega- intervistën” e fundvitit për edicionin elektronik të javores “Republika”, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, hapësirë shumë të madh ndau për ballafaqimin me “Xhorxh Sorosin dhe të gjitha milionat që i derdh në Maqedoni” dhe me “gazetarët e korruptuar, pronarë të mediave, profesorë, intelektualë, analistë, aktivistë, të udhëhequr nga protestues profesional”. “Po të mos ishte Sorosi me rrjetën...

Video- mesazhi i Kunders: Maqedonia është në udhëkryq, dilni dhe votoni për të ardhmen tuaj

Që të afroheni drejt Evropës, votuesit e Maqedonisë duhet të angazhohen për sundimin e së drejtës, për mediume të lira dhe luftë kundër korrupsionit, thotë në video- mesazhin ministri i jashtëm i Holandës, Bert Kunders. Ai u bëri thirrje votuesve të vendit që më 11 dhjetor të dalin në pikat e votimit dhe ta sjellin vendimin për të ardhmen e...

 “Human Rights Watch”: Në Maqedoni Qeveria përmes reklamave bën presion në media

Gazetarët nga Ballkani Perëndimor ballafaqohen me ambient armiqësor që e vështirëson aftësinë e tyre për informim kritik, thuhet në raportin më të ri të OJQ-së “Human Rights Watch” për Ballkanin Perëndimor. Në raport thuhet se më shumë se 1 vit prej kur “Human Rights Watch” ka vërejtur pengesa në lirinë mediatike në B e H, Serbi, Kosovë, Mal të Zi...

Karaxhoski: Transparenca shumë e madhe për gjendjet prish imazhin e gjyqësorit

Transparenca e tepërt dhe nxjerrja e informacioneve për gjendjet e gjyqësorit nëpër media, prish imazhin e gjyqësorit, deklaroi kryetari i Këshillit Gjyqësor, Zoran Karaxhovski, pas seancës së sotme ku, mes tjerash, anëtarët e Këshillit diskutuan edhe për ngjarjet e fundit dhe skandalet në Gjykatën Themelore Shkupi 1. Karaxhovski nuk i njoftoi konkluzionet që Këshilli Gjyqësor i ka miratuar për gjendjet...

Papritur ndërron jetë Vlado Gjorçev, gazetari dhe redaktori i “Meta”

Në orët e hershme të mëngjesit, në mënyrë të papritur ndërroi jetë Vllado Gjorçev, gazetar dhe redaktor në Agjencinë e Lajmeve "Meta". Gjorçev punoi në shumë media në mesin e cilave edhe "Veçer", "Vreme", "Shpic", "Plus Info" dhe "Libertas". Para pak kohe Gjorçev e mori çmimin e dytë në konkursin për tregim më të mirë hulumtues gazetares me temë "Korrupsioni", si...

Portalet e mbyllura vihen në funksion, “Unet” do të prononcohet më hollësisht për problemin

Portalet maqedonase që sot në mëngjes nuk hapeshin, për shkak të problemit me prouajderin "Unet", sot sërish u vunë në funksion. Menaxheri gjeneral i "Unet", Aneta Pesheva për "Meta" deklaroi se të hënën do të dalin me të dhëna të hollësishme për arsyet që ndodhën gabimet teknike. "Për shkaqet e problemit të gjithë shfrytëzuesit tanë do të njoftohen më hollësisht dhe...

Taseva dhe Nikolov prej nesër do të ndjekin se si partitë shpenzojnë paratë për zgjedhjet

Kryetarja e "Transparencë Maqedoni", Slagjana Taseva paralajmëroi se së bashku me Qendrën për analiza ekonomike prej nesër do të fillojnë të ndjekin se si partitë i shpenzojnë paratë në periudhën parazgjedhore. Ata këtë projekt e paralajmëruan në janar, për zgjedhjet e parakohshme të prillit, por pas shtyrjes së tyre, projekti u ngri. "Projekti u ngri me anulimin e zgjedhjeve, por prej...

SHGM: Komisioni Evropian me të drejtë vlerëson se ka dhunë ndaj gazetarëve

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë pajtohet me vlerësimin e KE-së se gjendja me lirinë e mediumeve këtë vit në Maqedoni është përkeqësuar. Komisioni, thonë nga SHGM, me të drejtë vlerëson se pjesa më e madhe e mediumeve në vend nuk kanë pluralizëm politike dhe televizioneve nacionale në mënyrë të koordinuar mbështesin partinë në pushtet. “Komisioni konfirmoi se gazetarët janë të...

Ngec trupi ad-hok për mediat, takimet vazhdojnë të hënën

Anëtarët e trupit të përkohshëm ad- hok për ndjekjen e punës së mediave, nuk arritën marrëveshjen për emërimin e anëtarit të pestë ndërsa takimet do të vazhdojnë nga dita e hënë. Katërt anëtarët nuk arritën të merren vesh për anëtarin e pestë, që pritet të jetë shqiptar, edhe pse afati final ka skaduar mërkurën. Slagjana Dimishkova dhe Cvetin Çilimanov, të propozuar...

Edhe komisioni ad-hok sikur Përzhina: Nuk ka marrëveshje për anëtarin e pestë, nesër takim tjetër

Ka skaduar afati  për kompletimin e Komisionit ad-hok për mbikëqyrje të mediave gjatë fushatës zgjedhore. Katër anëtarët, që janë zgjedhur paraprakisht me propozim të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, as sot nuk arritën të merren vesh për zgjedhjen e anëtarit të pestë të këtij komisioni i cili është paraparë të jetë shqiptar. Sipas informatave, Daut Dauti dhe Sefer Tahiri janë emrat të...

 “Cirku mediatik- politik është përditshmëri para Speciales së Laura Kovesit

PSP bën cirk politike dhe mediatik, deklaroi të hënën përfaqësuesja e VMRO DPMNE në KSHZ, Silvana Boneva pas daljes së godinës së Speciales. Boneva me këtë aludonte për ekipet e gazetarëve që e pritnin atë, e që sipas saj, janë ftuar nga PSP për cirk mediatik dhe politike. “Ekipet televizive janë vazhdimisht para zyrave të Laua Kovesit, shefes së drejtorisë...

Anëtarët e trupit ad- hok për mediat nuk arrijnë marrëveshje për anëtarin e pestë

Komisioni i përkohshëm ad-hok në takimin e sotëm nuk ka arritur konsensus për emërimin e anëtarit të pestë, mëson "Meta" nga burime të besueshme. Anëtarët e trupit ad- hok në seancën e sotme duheshin të zgjedhin anëtarin e pestë, që të mund të funksionoj ky trup. Siç qëndron në Kodin zgjedhor, anëtari i pestë duhet të jetë shqiptar dhe ai të...

Sot takimi i parë i anëtarëve të trupit ad- hok për rregullimin e mediave

Sot më orën 14, anëtarët e trupit ad- hok do ta mbajnë takimin e parë në Agjencinë e shërbimeve audio dhe audio- vizuale, mëson “Meta”. Kryetari i ASHMAA, Zoran Trajçevski e ka konfirmuar lajmin se, duke theksuar se sot do të prezantohen vendimet, për  të propozuarit e VMRO – DPMNE-së, Sllagjana Dimishkovës dhe Cvetin Çilimanov dhe atyre të LSDM-së, Lubomir...

Edhe në vërshime të ndarë: Për njërën palë kaos për tjetrën fshat i Potemkinit

Kaluan shtatë ditë nga vërshimet në rajonin e Shkupit ndërsa mediat në Maqedoni pasi informuan për vërshimet e mëdha, kishin perceptime të ndryshme për atë se si shteti po ballafaqohet me këtë katastrofë. Përderisa njëra anë kritikon se gjendja është shumë e keqe, vështirë organizohen ndihmat, vidhet ushqimi, me linja partiake ndahet ndihma, mediat tjera njoftojnë se po punohet...

Nga 28 kandidatë të paraqitur, LSDM do t zgjedh anëtarë për trupin “ad-hok” dhe RTVM-në ndërsa do të konsultohet me ekspertë

Nga gjithsej 28 kandidatë do të zgjidhet anëtari i LSDM-së për trupin “ad-hok” për vëzhgimin e mediave në fushatën parazgjedhore dhe kryeredaktorin e TVM-së, mëson “Meta”. Krahas kandidatëve të paraqitur, në rrethin më të ngushtë ka edhe gazetarë për të cilët partia vlerëson se janë profili i caktuar për këtë post, thonë prej atje. Sot partia opozitare filloi konsultimet me...