fbpx
Tag: Marrëveshja

tag: marrëveshja

Bejli: Me BE-në punojmë për t’u siguruar se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve

Bashkë me BE-në punojmë në plotësimin e asaj që partitë politike e arritën në qershor ndërsa e plotësuan në gusht. Punojmë në këtë, të sigurojmë se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve. Këtë mbrëmë e deklaroi ambasadori amerikan Xhes Bejli në Shtip në suazat e ardhjes së grupit prej 50 vullnetarëve nga korpusi paqësor. "Por, në fund të ditës, bëhet fjalë...

Ambasada gjermane: Përshëndesim marrëveshjen dhe presim zbatim të shpejtë

Ambasada gjermane sot përshëndeti marrëveshjen që e arritën partitë dhe njoftoi se pret zbatim të shpejtë të vendimeve. “Përshëndesim marrëveshjen (deklarative) që u arrit mes partive dhe presim zbatim të shpejtë të vendimeve. Koha deri në zgjedhje është e shkurtë ndërsa parakushte korrekte për të gjithë do të ketë, derisa çdo gjë që është arritur do të zbatohet në...

Filluan të afrohen afatet për zgjedhjet: Çfarë na pret deri në prill?

Krerët e katër partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, pas takimit të mbrëmshëm, në mëngjesin e sotëm arritën marrëveshje për Qeverinë kalimtare dhe për ligjin e “bombave”: Më këtë filluan të harxhohen afatet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të caktuara për me 24 prill të vitit 2016, njofton Portalb. Të hënën – 09.11.2015: Ministrat dhe zëvendës-ministrat e rinj të LSDM-së edhe...

Arrihet marrëveshje për ligjet zgjedhore, nesër do të votohet në Parlament

Pas 15 orëve bisedime, grupet e punës nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, sot në mëngjes arritën marrëveshje për ligjet zgjedhore, mëson “Meta”. Është arritur marrëveshje për emërimin dhe mënyrën e votimit në KSHZ, votimin e Diasporës dhe pastrimin e listës zgjedhore. Anëtarët e KSHZ do të zgjidhen sipas formulës 3+3+3 gjegjësisht tre nga pushteti, tre nga opozita dhe tre tjerë do...

Spasovski: Për LSDM-në Marrëveshja e Përzhinos nuk është aktiv

Me vendimin e Këshillit të prokurorëve publik sot është shkelur Marrëveshje e Përzhinos dhe Ligji për prokurori speciale publike, deklaroi sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski, para Klubit të deputetëve, ku deri më tani mbahej takimi i grupeve të punës për rregullativën ligjore. “Ne tani po tërhiqemi nga bisedimet e konsultimeve në parti. Për ne Marrëveshja e Përzhinos nuk...

Grupet e punës nesër do t’i “rregullojnë” mediumet

Grupet e punës të partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Przhinos nesër duhet të fillojnë bisedime për mediumet dhe për mënyrën e funksionimit të tyre. Sipas kryetarit të grupit të punës së LSDM-së, Robert Poposki, në takim duhet të marrin pjesë edhe organizatat që punojnë në sferën e mediumeve. “Kemi propozime që nesër do t’i shpalosim në takimin me përfaqësuesit e...

Ahmeti: Është i rëndësishëm zbatimi i të gjithë pikave nga Marrëveshja e Përzhinos

Еuro- komisari për zgjerim, Johanes Han në takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti ka biseduar për zbatimin e marrëveshjes për tejkalimin e krizës politike. “Për ne është e rëndësishme zbatimi i të gjitha pikave që i përmban marrëveshja për dalje nga kriza politike që të përshpejtohet dhe të mbyllet përfundimisht ndërsa liderët politik ta mbajnë fjalën e dhënë në...

Ahmeti: Të martën do të zgjidhet prokurori

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti përsëriti qëndrimin e BDI-së sa i përket Prokurorit Special i cili duhet të zgjidhet deri të  martën më 15 shtator. Sa i përket debatit rreth numrit të prokurorëve, BDI propozon që të ketë 3 prokurorë shqiptarë në mesin e 8 prokurorëve që do të përbëjnë stafin e prokurorit special. Lideri i BDI-së Ahmeti  i...

Van Hojte: Njëra parti nuk e respekton marrëveshjen dhe emërimin e prokurorit special

Për momentin mund të them se një parti e madhe nuk i përmbahet asaj që do të thotë marrëveshje dhe nuk i respekton afatet përfundimtare që është e papranueshme në udhëheqjen e bisedimeve dhe arritjen e marrëveshjes përfundimtare. Këtë e deklaroi lehtësuesi belg, Piter van Hojte para fillimit të raundit të sotëm të bisedimeve mes katër partive politike nënshkrues të...

Thaçi: Marrëveshja e Przhinos nuk do të realizohet

Kryetari i PDSH-së, z.Menduh Thaçi sot në selinë qendrore të partisë realizoi takim me Ambasadoren e OSBE-së në vend, znj.Marianne Berecz dhe me këshilltarin për çështje politike,  z.Seamus Taggart. Në takim është biseduar për situatën politike në vend, si dhe për zhvillimet në dialogun midis partive politike që lehtësohet nga SHBA dhe BE. “Kam qenë i habitur kur i dëgjova...