fbpx
Tag: Marrëveshja e Przhinos

tag: Marrëveshja e Przhinos

Marrëveshja e Përzhinos është zbatuar deri në gjysmë, mbetet ende punë

Grupet e punës të partive politike sot vazhduan me bisedimet për reforma në mediume, si pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos dhe Marrëveshjen kornizë. Deputetët dje votuan përbërjen e qeverisë së re ndërsa para disa ditëve miratuan edhe kodin zgjedhor. Megjithatë, ngelin disa hapa që duhet bërë që marrëveshja të zbatohet plotësisht Marrëveshja për mediumet në grupet e punës; Prokurorja speciale Katica Janeva me...

LSDM: Do të kthehemi në bisedime nëse zgjidhet i tërë ekipi i Janevës

Nga burime të LSDM-së mësojmë se mënyra e vetme bisedimet të vazhdojnë sot është Këshilli i prokurorëve publik t’i zgjedh të gjithë prokurorët tjerë publik nga ekipi që e ka propozuar prokurorja publike speciale, Katica Janeva. Nga partia thonë se gjatë ditës së nesërme do të thonë nëse Marrëveshja e Przhinos është i pavlefshëm dhe tërësisht ndërpriten bisedimet e grupeve...

Zaev: Sot përfundojnë bisedimet për kodin zgjedhor

Bisedimet rreth kodit zgjedhor do të përfundojnë sot ndërsa prej nesër pritet të hapet çështja për gjendjen nëpër mediumet dhe ndryshimet në RTVM, deklaroi mbrëmë lideri i LSDM-së në tribunën e mbajtur në Ohër në suazat e “Vizioni për Maqedoninë”. “Në rend dite janë RTVM, AIM, por edhe Agjencia për shërbime audio dhe audio- vizuale. RTVM si servis publik është...

Todorov: LSDM dëshiron të votoj, por mos të ketë përfaqësues

Problemi kryesor i grupeve të punës të partive politike që kanë firmosur Marrëveshjen e Przhinos është insistimi i LSDM diaspora të mos ketë përfaqësues në Kuvendin e Maqedonisë, thotë negociatori i VMRO DPMNE-së dhe ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov për “A1on”. “Kjo është problematika sepse deklaratat janë në kuptim të asaj se megjithatë ata janë që Diaspora të votoj, por...

Ambasada e SHBA-së: Ligji për “bombat” do të shqyrtohet tek grupet ndërsa marrëveshje duhet të ketë deri më 20 tetor

Pushteti dhe opozita sot do t’i vazhdojnë bisedimet në grupet e punës pasi mbrëmë arritën marrëveshje në lidhje me reformat zgjedhore si dhe për ligjin për ndalimin e publikimit të bombave, njoftuan nga ambasada e SHBA-së. “Grupi i punës për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos mbrëmë arriti përparim për çështjet që kanë të bëjnë me zgjedhjet dhe u dakordua që...

Nuk ka marrëveshje për pakon zgjedhore në afatin e paraparë

Nuk ka marrëveshje në takimin e mbrëmshëm të grupeve të punës për ligjet zgjedhore, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve biseduese. Edhe krahas përpjekjeve të ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe shefit të misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, asnjëra palë në bisedime nuk ka lëshuar pe për ligjin lidhur me ndalimin e publikimit...

Sot skadon afati për marrëveshje për rregullativën zgjedhore

Sot është dita e fundit e afatit që grupet e punës të arrijnë marrëveshje për rregullativën zgjedhore, siç parashihet me Marrëveshjen e Przhinos. Siç njoftojnë nga partitë pjesëmarrëse në bisedime, grupet e punës takimin e kanë pasur të dielën, por nuk është arritur asnjë marrëveshje. E vetmja gjë për të cilën partitë janë dakorduar deri më tani është përbërja e...

Një ekspert britanik do t’i zgjidh problemet me mediumet

“Takim interesant” ishte komenti i shkurtër i ndërmjetësit në bisedimet e partive nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos, Piter van Hojt, për bisedimet e sotme për gjendjen e mediumeve. Në fillim të takimit, prezantim personal për gjendjet në servisin anglez mediatike BBC kishte eksperti britanik për mediume, Riçard Bejli. Në takim ishin prezent edhe përfaqësues të SHGM-së dhe AMG. Kryetari i SHGM-së,...

Han: Emërimi i prokurores speciale nuk është fundi i tregimit

Emërimi i prokurores speciale publike është element i rëndësishëm për normalizimin e gjendjeve politike në Maqedoni, por kjo nuk është fundi i tregimit, deklaroi sot në Bruksel euro- komisari për zgjerim Johanes Han, një ditë para vizitës në Shkup. Han përshëndeti emërimin e prokurores publike, por porositi se KE do të vazhdoj të ndjek gjendjen në Maqedoni. “Vlerësoj dhe përshëndes faktin...

Han sonte arrin në Shkup, mund të ketë takim të “rastësishëm” me Janevën

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han vonë mbrëmë arriti në Shkup me fluturim komercial. Vizita e punës zyrtarisht do të fillojë nesër prej orës 10 e 30 minuta në takim me Këshillin nacional për euro- integrime, pas çka euro- komisari do të ketë darkë pune me kryeministrin Nikolla Gruevski. Pas këtij takimi pritet Han të merr pjesë në seancë plenare për...

Komisioni Evropian përshëndeti marrëveshjen dhe pret ligji të kaloj në Kuvend

KE përshëndeti marrëveshjen e arritur për emërimin e prokurorit publik special, njoftoi zëdhënësja e euro- komisarit Han, Maja Kocijançiq gjatë konferencës së sotme të shtypit. “Firmosëm marrëveshjen që sot në mëngjes në Shkup e arritën partitë politike për emërimin e prokurorit special publik, që ishte element i rëndësishëm i marrëveshjes politike e që u zhvillua me ndërmjetësimin e komisarit Han...

Marrëveshja e Przhinos kyç për fillimin e bisedimeve para- aderuese me BE-në

Ende nuk është e sigurt nëse bisedimet para- aderuese në nivel të lartë me BE-në do të gjenden në agjendën e euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili të premten do të udhëtoj në Shkup, mëson “Meta” nga burimet e larta në Sekretariatin për çështje evropiane. “Është shumë e rëndësishme që të implementohet marrëveshja politike. Në...

Në LSDM janë të befasuar nga deklarata e kryeministrit për prokurorin special

Edhe në LSDM-në opozitare janë në befasuar nga deklarata e djeshme e kryeministrit Nikolla Geuevski, në lidhje me emërimin e prokurorit special publik. Prej atje thonë se deri më tani nga VMRO DPMNE kanë insistuar të emërohet vetëm prokuror special dhe nuk kanë pranuar se ai duhet të ketë bashkëpunëtorë profesionist e as gjëra tjera që i nevojiten që të...

Komisioni Evropian përshëndeti kthimin e opozitës në Parlament

Komisioni Evropian përshëndeti kthimin e opozitës në Parlament. Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq tha se tani është koha që Kuvendi të filloj të punoj në prioritetet e reformave në interes të shtetit. “Ne përshëndetim faktin që opozita tani është kthyer në Kuvend.  E dini se kjo është pjesë e Marrëveshjes me ndërmjetësim të BE-së, që u arrit në qershor dhe...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...

LSDM: Nuk do të lejojmë që mos të respektohet Marrëveshja e Przhinos

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot në Berovë u takua me deputetët e partisë dhe koalicionit të tij, shkruan në njoftimin e opozitës. Siç thonë nga LSDM, deputetët kanë rënë dakord se grupi i deputetëve të opozitës dhe partnerët e koalicionit më 1 shtator do të kthehet në Kuvend, ku në mënyrë të organizuar, seriozisht dhe me përkushtim do të...

Grupet e punës të pushuar filluan takime të reja për KSHZ-në

Pas pushimeve verore, grupet e punës të partive politike, nënshkrues të marrëveshjes së Przhinos, para pak kohe sërish u takuan në tryezë të përbashkët. Siç mësohet, temë e diskutimit të sotëm do të jetë Komisioni zgjedhor shtetërorë dhe kodi zgjedhor. Përfaqësuesit e LSDM-së janë Cvetanka Ivanova dhe Damjan Mançevski ndërsa nga radhët e VMRO DPMNE Nikolla Poposki dhe Nikolla Todorov. BDI...

Grubi: Takimi i grupit të punës kaloi mirë

Takimi i grupeve punuese i katër partive politike në vend përfundoi pas një ore e gjysmë. Përfaqësuesit e partive politike pas takimit nuk dhanë deklarata përveç përfaqësuesit të BDI-së, Artan Grubi i cili vlerësoi se takimi ka ecur mirë. Në takimin e sotëm, temë e bisedimeve kanë qenë lista zgjedhore dhe pjesëmarrja e diasporës në zgjedhje. Komisioni shtetëror i zgjedhjeve në...

Filloi takimi i ri i grupeve të punës për marrëveshjen e Przhinos

Filloi takimi i ri i grupeve të punës të partive më të mëdha politike për marrëveshjen e Przhinos. Ekipin e LSDM-së sot e përbëjnë Radmilla Sheqerinska dhe Damjan Mançevski ndërsa përfaqësuesit e VMRO DPMNE-së janë po të njëjtit nga takimi i mëparshëm gjegjësisht Nikolla Poposki dhe Nikolla Todorov. Përfaqësues të BDI-së janë Musa Xhaferi, Artan Grubi dhe Fatmir Besimi ndërsa...

Lajçak: S’mund të jini të sigurt se do të zbatohet marrëveshja e Przhinos

Ministri i jashtëm sllovak, Miroslav Lajçak në intervistë për “Meta” vlerëson se nuk ekzistojnë garanci se marrëveshja e Przhinos do të zbatohet dhe shtoi se mos- zbatimi i saj do të nënkupton luajtje bast me perspektivën evropiane të qytetarëve. *Cilat janë mekanizmat për garanci se marrëveshja e Przhinos do të zbatohet dhe respektohet? “S’mund të jini të sigurt se marrëveshja do...