fbpx
Tags Marrëveshja e Përzhinës

Tag: Marrëveshja e Përzhinës

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Ambasada britanike: Deputetët ta përmbushin rolin e tyre demokratik

Parlamenti është institucioni kryesor në çdo demokraci, vlerësoi për “Meta” Ambasada e Britanisë së Madhe në Maqedoni, pas vendimit të LSDM-ja për të ngrirë pjesëmarrjen e saj në punën e Kuvendit përderisa Gjykata Kushtetuese nuk prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale. „Shpresojmë se të gjithë deputetët do ta plotësojnë rolin e tyre demokratik, do ta shfrytëzojnë pozicionin dhe ndikimin e...

Hajndël: Dalja nga kriza politike gjendet në Marrëveshjen e Përzhinës

Ka dalje për krizën politike, dhe ky është lajmi i mirë. Është këtu marrëveshja. Principet dhe rregullat janë itinerar për demokraci dhe euro integrime. Ka marrëveshje  Lajmi i keq është se procesi është bllokuar, derisa koha po kalon. Vlerësimi im është se Marrëveshja e Përzhinos duhet të riafirmohet, sepse garanton kornizë për procesin dhe përparim në proceset euro-atlantike. Kështu...

Ivanov- Hajndël: Nuk ka vend për evitimin e obligimeve nga Përzhina

Nuk ka më vend për alibi dhe pretekste për evitimin e obligimeve nga Marrëveshja e Përzhinës, ka theksuar presidenti Ivanov në takimin e sotëm me të dërguarin special të ministrit gjerman për punë të jashtme, Frank Ualter Shtajnmaer, ambasadori Johanes Hajndël “Figurat politike duhet të tregojnë konstruktivitet, përgjegjësi dhe vetëdije të lartë për interesat e qytetarëve dhe shtetit” ka thënë...

Han: Marrëveshja e Përzhinës mbetet në fuqi

Nevojitet zbatim i plotë i Marrëveshjes së Përzhinës, shprehet euro-komisari Johanes Han, në intervistën për portalin “Euroaktiv”. – Kam theksuar vazhdimisht se çfarë presim nga liderët politik në vend: zbatim të plotë të Marrëveshjes së Përzhinës, që e arritën liderët politikë verën e kaluar dhe që vazhdon të mbetet në fuqi, punë serioze në reformat për shtet juridik, tërheqje të...

Plomp: Duhet të fillohet zbatimi i reformave

Gjatë ditës së sotme në hapësirat e Info Qendrës së BE-së, Sekretariati për Çështje Evropiane në bashkëpunim me ambasadën e Mbretërisë së Holandës organizuan diskutim “BE në Maqedoni. Në këtë ngjarje ishin pjesëmarrës përfaqësues të organizatave civile të të rinjve, të punësuar në Sekretariatin për Çështje Evropiane dhe përfaqësues të mediave të cilët kishin mundësi në bisedë joformale me Zëvendëskryeministrin...

Bejl: Marrëveshja e Përzhinës është gjallë

Marrëveshja e Përzhinos është gjallë”, kështu është shprehur ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, për “Dojçe Vele” në gjuhën maqedonase, duke shtuar se ende duhet shumë punë. “Elementet saja fondamentale – përgjegjësia për skandalin e përgjimeve, proces gjithëpërfshirës politik; veçmas në Kuvend dhe reformat të cilat çojnë në zgjedhje të besueshme – ende ngelin mënyra më e mirë për daljen...

Zaev: Zgjedhje mund të ketë në tetor

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev në intervistë për Agjencinë “Beta” deklaroi se Marrëveshja e Përzhinës mund të reformohet dhe deri në tetor të kemi kushte për zgjedhje korrekte. Zaev tha se partia e tij do të fitoj në zgjedhje. “Anketat tregojnë se opozita prin në Maqedoni, ne jemi partia në vend të parë. Por kuptohet se duhet të kuptojmë se...

Kunders takohet me Poposkin: Falja selektive është kundër parimit të sundimit të së drejtës

Perspektiva dhe sfidat e BE-­së me të cilat ballafaqohet Republika e Maqedonisë në këtë rrugë ishin në fokus të bisedimeve të cilat ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki i pati gjatë vizitës së tij në Holandë me homologun e tij holandez, Bert Kunders, si dhe me anëtarë të Komisionit për BE-­në në Parlamentin holandez. Ministri Kunders, siç kumtoi MPJ...

Ahmeti dhe Danielson kanë biseduar për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinës

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka pritur sot në një takim pune në selinë e Bashkimit Evropian në Shkup Kristian Denielson, drejtor i Drejtorisë për Zgjerim pranë BE-së si dhe ambasadorin evropian në Maqedoni Aivo Orav. Ahmeti dhe drejtori Denielson, shkëmbyen përshtypjet rreth zhvillimeve të fundit, zbatimin e marrëveshjes së Shkupit si dhe reformat. Danielson vlerësoi Brukselin për kontributin...

Zaev: Gruevski dhe Ahmeti “vranë” Marrëveshjen e Përzhinës

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev, sot në promovimin e librit të Nano Ruzhin deklaroi se Marrëveshja e Përzhinës është varrosur sepse Nikolla Gruevski dhe Ali Ahmeti kanë marrë vendim të njëanshëm, shkruan “Telma”. “Marrëveshja e Përzhinës është e vdekur sepse shtylla më serioze e kësaj marrëveshje është organizimi i Qeverisë për përgatitjen dhe zbatimin e zgjedhjeve. Kjo marrëveshje është shkatërruar...

Kotevski për “Meta”: VMRO DPMNE është e gatshme për qeveri teknike para zgjedhjeve

OBRM-PDUKM është e gatshme dhe ka ndër mend ta respektojë Marrëveshjen e Përzhinos, e cila parasheh formimin e qeverisë teknike për organizimin e zgjedhjeve të cilët duhet ta shtojnë rrugën për dalje nga kriza politike, ka deklaruar për „Мета“ drejtori i Qendrës për komunikime të partisë në pushtet, Ivo Kotevski. I pyetur për paralajmërimet e fundit të LSDM për krijimin...

Poposki dhe De Grot diskutuan krizën politike

Ministri për punë të jashtme  Nikola Poposki sot ka realizuar takim me Drejtorin shtetëror për bashkëpunim evropian në Ministrinë e punëve të jashtme të Holandës, Robert de Groot. Poposki  dhe De Groot, siç njofton MPJ, kanë biseduar për përpjekjet aktuale për tejkalimin e krizës politike në vend, në pritje të diskutimeve të Këshillit për punë të jashtme të BE, gjatë...

Mogerini dhe Han: Kjo është mundësi e re për zgjidhjen e krizës

Vendimi i gjykatës Kushtetuese e hap rrugën që Parlamenti sërish të mbajë seancë në të cilën do të heqë dorë nga zgjedhjet e caktuara për 5 qershor, për të cilat nuk ka kushte për mbajtjen e tyre. Ky është këthim i mundësisë për shtetin, të përqendrohet në më shumë çështje serioze. Rruga e të ardhmes duhet patjetër të definohet bashkërisht nga...

Ambasada e SHBA-së: Hapi i radhës është tërheqja e menjëhershme e faljes

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese hap rrugën për konvokim të Parlamentit dhe anulim të zgjedhjeve të 5 qershorit. Kjo paraqet dhe një mundësi të re për Parlamentin dhe liderët politik që të demonstrojnë me vepra përkushtim ndaj Marrëveshjes së Përzhinës dhe parimeve të saj - sundimi i ligjit, përgjegjësia, gjithëpërfshirja dhe zgjedhjet kredibile. Kjo kornizë mbetet mënyra më e mirë...

Hojt Ji nesër arrin për vizitë në Maqedoni

Zv/asistenti i Sekretarit amerikan për çështje evropiane dhe euro-aziatike, Hojt Ji, përgjegjës për marrëdhëniet e SHBA-së me vendet e Evropës qendrore dhe Evropës qendrore-jugore do të vjen nesër Maqedoni për të takuar krerët e 4 partive politike. Ji do të tentoj që të gjen një rrugë përmes së cilës do të  zgjidhet kriza politike në Maqedoni dhe pajtimi mes partive...

Kocijançiq: Nuk ka kushte për zgjedhje, diç duhet të ndërmerret, jemi këtu për ndihmë

E dini shumë mirë se një nga qëllimet e marrëveshjes së Përzhinës është që të sigurohen zgjedhje kredibile në vend dhe bashkësia ndërkombëtare është e gatshme të punojë dhe t'i ndihmojë vendit në gjithë këtë. Por, momentalisht tre nga katër partitë më të mëdha politike nuk janë regjistruar për pjesëmarrje dhe për shkak të kësaj, ne në këtë moment...

Kocijançiq: Nuk ka kushte minimale për zgjedhjet e 5 qershorit, krerët të mos shtiren se çdo gjë është në rregull

Brukseli paralajmëron se bashkësia ndërkombëtare nuk do t'i njohë zgjedhjet e 5 qershorit, e as qeverinë që eventualisht do të formohej pas këtyre zgjedhjeve në Maqedoni. Këtë e Ka bërë të ditur Zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiç në një prononcim për Deutsche Welle, ku ka paralajmëruar se hapat e fundit do të kenë pasoja serioze. “Konsiderojmë se nuk janë plotësuar as...

Bruksel: Nëse ka zgjedhje më 5 qershor, ato nuk do të pranohen nga komuniteti ndërkombëtarë

Brukseli shprehë keqardhje për krizën politike në kontinuitet e cila po e largon vendin nga aspiratat euroatlantike, deklaroi për “Meta”, zëdhënësi i Komisionit Evropian. “Komisioni ka vërejtur se disa herë është shfaqur nevoja për pastrimin e listës zgjedhore, sigurimin e balancit mediatik gjatë raportimit informativ dhe nga hetimi për frikësimin e votuesve. “Në këso kushte, çdo Qeveri që do të shkojë...

VMRO DPMNE dorëzoi listat e deputetëve

Kryetari i Unionit të forcave të reja të VMRO DPMNE-së, Vlladimir Nelloski, sonte pranë KSHZ dorëzoi listat e kandidatëve për deputet të partisë. Siç tha Nelloski, në listë janë gjithsej 123 kandidatë, prej të cilëve 74 janë burra ndërsa 49 gra. Në njësinë e parë zgjedhore listën do ta udhëheq kreu i partisë, Nikolla Gruevski. Ministri i jashtëm Nikolla Poposki do...