fbpx
Tag: Manastir

tag: Manastir

Persona të maskuar kanë hedhur koktej molotovi ndaj Muzeut të alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir

Katër persona të maskuar kanë hedhur koktej molotovi ndaj Muzeut të alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir. Ngjarja ka ndodhur sot në mëngjes rreth orës 4, pohojnë nga kryesia e Muzeut. Autorët, sipas punonjësve, kanë dashur të ndezin objektin, por nuk e kanë arritur qëllimin. Policia e Manastiri konfirmoi rastin duke thënë se është nisur aksion për gjetjen e autorëve...

Nxënësit e shkollës teknike në Manastir protestojnë kundër dygjuhësisë

Dhjetëra nxënës nga shkolla e mesme teknike “Gjorgji Naumov” nga Manastiri sot paradite rreth orës 10 kanë ndërprerë procesin mësimor dhe kanë dalë në oborrin e shkollës duke protestuar kundër dygjuhësisë. Ata thonë se vet janë organizuar përmes rrjeteve sociale sepse nuk janë pajtuar me politikën momentale në vend “të mësojnë gjuhën shqipe”. nxënësit që nuk kanë protestuar, kanë qëndruar...

Kryetari i Manastirit Taleski blen makinë të re zyrtar

Kryetari i komunës së Manastirit, Vladimir Taleski është pajisur me makinë të re nga buxheti i komunës. Vetëm disa muaj para fundit të mandatit të tretë, Taleski makinën zyrtare “Citroen C4” e ndërroi me “Peugeot 508”, por nuk ka të dhëna precize se sa ka shpenzuar për këtë makinë. Këshilltari i PLD-së, Valentin Gruevski të premten nga foltorja akuzoi se...

Për shkak të ndotjes së madhe, banorët e Manastirit nga dita e enjte bllokojnë rrugën për “RKE Bitola”

Banorët e Manastirit rifillojnë protestat kundër ajrit të ndotur. Pas ndotjes enorme të ajrit në këtë qytet, Shoqata “Bëhet fjalë për ne” bën thirrje për bllokimin e aksit rrugor nga Manastiri deri në RKE Bitola, me parullën “Manastiri po ngufatet, Manastiri po vdes”. Bllokadat janë paralajmëruar nga dita e enjte deri të shtunën, prej orës 15 deri 17, kur banorët...

Dramë rreth çmimeve “4 Nëntori” në Manastir: A mundet Taleski të ndaj mirënjohje?

Dramë e vërtetë ka ngjarë sot në seancën e Komisionit të komunës për ndarjen e çmimeve “4 Nëntori” në Manastir, kur deputetja e VMRO Popullores, Gabriela Ilievska, si anëtare e Komisionit, ka refuzuar të votoj dhe publikisht ju bëri thirrje fituesve të mos i marrin mirënjohjet nga dora e kryetarit të dyshuar, Vladimir Taleski. Komisioni nëntëanëtarësh, në mungesë të Ilievskës,...

Kryetari Taleski ka shëtitur nga komuna deri në Gjykatë dhe është paraqitur sipas  rregullave

Kryetari i komunës Manastir, Vladimir Taleski sot sipas rregullave është paraqitur në Gjykatën Themelore në Manastir me çka ka respektuar masën e kujdesit nga Apeli i Shkupit, pas abrogimit të arrestit shtëpiak. Zëdhënësi i Gjykatës Themelore Manastir, gjykatësja hetuese Milka Bizevska, për “Meta” konfirmoi se Taleski ka ardhur dhe është paraqitur. Taleski sot për herë të parë u paraqit edhe në...

Taleski kthehet në punë katër ditë pas shfuqizimit të arrestit

Katër ditë pas shfuqizimit të masës së paraburgimit shtëpiak, kryetari i Komunës së Manastirit, Vlladimir Taleski, i cili është i dyshuar në lëndën “Transportuesi” të Prokurorisë Speciale Publike (PSP) për kriminalitet me transportin e nxënësve, është kthyer në vendin e punës. Pas tre muajve të kaluara në paraburgim shtëpiak, burimet e agjencisë së lajmeve “Meta” nga Komuna e Manastirit konfirmojnë se pas...

Abazhuri në Shtëpinë e Oficerëve në Manastir qëndron në tokë duke pritur instruksione

Policia ka filluar hetime ndërsa nga Enti dhe muzeu i Manastirit presin udhëzime nga Drejtoria për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore se çfarë të bëhet me pjesët e mbetura të abazhurit të kristaltë që thuajse gjashtë dekada zbukuronte Shtëpinë e Oficerëve në Manastir. Pjesët e mbetur nga abazhuri i demoluar edhe më tej qëndrojnë në dyshemenë e sallës. Policia ka kryer...

Në shtabin e VMRO DPMNE-së në Manastir mund të hyhet vetëm pa telefon celular

Në selinë e re të VMRO DPMNE-së në Manastir nuk mund të hyhet dhe të bartet me vete telefoni celular. Në derën hyrëse qëndron mbishkrim ku luten anëtarët e telefonave celular që aparatet e komunikimit t’i lënë tek hapësira për informacione. Në pyetjen nëse anëtarët e partisë frikësohen nga shpërndarja e incizimeve, zëdhënësja e VMRO DPMNE-së në Manastir, Valentina Markovska...

Transportuesit nga “Transporter” nuk kanë të ndaluar, madje vazhdojnë me avazin e vjetër apo edhe më shpejtë

Prokuroria speciale ka prova të reja në rastin e transportit të nxënësve “Transporter” ku si i dyshuari i parë është kryetari i Komunës Manastir, Vladimir Taleski, deklarojnë nga prokuroria për “Meta”. Sipas informacioneve deri tek të cilat arritëm, PSP ka dërguar 30 kërkesa të reja për ekspertizën e dokumenteve në shkollat e Manastirit, Ministrinë e financave dhe transportuesit e...

Aksion i ri guerilë në Manastir, flamur të bardhë për kapitulimin e Taleskit

Aksion i ri guerilë i “Lëvizjes së Manastirit” edhe sot e befasoi kryetarin e Manastirit, Vlladimir Taleski. Në bibliotekën e qytetit, përderisa Taleski ishte i pranishëm në promovimin e librit të regjisorit Lubisha Georgievski, guerilasit me brohoritje “Dorëheqje” hynë në sallë dhe kërkuan dorëheqjen e kryetarit të qytetit. Më pas hodhën flamur të bardhë në shenjë kapitullimi dhe fanellë në të...

Zjarr në katër kishte ortodokse për Pashkët

Dy kisha ortodokse në Australi janë kapluar nga zjarri për festën e Pashkëve, vetëm disa orë pasi në Nju Jork- Menhetën u dogj kisha ortodokse serbe. Sot gjatë ditës nga zjarri është kapluar një manastir në Rusi. Nga kisha në Nju Jork kanë mbetur vetëm muret, kisha ortodokse në Sidnej është shkatërruar tërësisht ndërsa kisha ortodokse greke në Melburn është...

MPB heton si ka përfunduar plumbi në këmbën e zyrtarit të LSDM-së në Manastir

SPB Manastir konfirmoi se sot pasdite me plumb në këmbë është lënduar Borçe Petkovski, një zyrtar i lartë i LSDM-së në Manastir dhe ish deputet. Prej atje për "Meta" thonë se po kryhet ekspertiza ndërsa të dhënat paralajmëruan për më vonë. Ndryshe, ngjarja ka ndodhur në lagjen Karposh të Manastirit derisa anëtari i partisë opozitare ka qenë duke biseduar me miqtë...

Manastirasit Jankullovskës ia uruan doktoraturën me transparentin “Urime faljen”

 Një grup  të rinjsh mëngjesin e sotëm me aksion gerill ia uruan doktoraturën ish ministres së punëve të brendshme Gordana Jankullovskës. Me transparentin  "Urime faljen" dy të rinj hynë në ceremoninë solemne të promovimit të doktorëve të shkencave, në rektoratin e Universitetit "Shën Klimenti i Ohrit" ku Jankullovska solemnisht u promovua doktor shkencash në Fakultetin  e Sigurisë. Hyrja e papritur e...

Banorët e Manastirit protestuan para banesave të kryetarit Taleski

Një grup qytetarësh nga Manastiri që sonte protestuan duke kërkuar dorëheqjen e kryetarit Vladimir Taleski, u nisën drejt banesave të kryetarit në Manastir. Qytetarët të përcjellë nga policia marshuan drejt rrugës "Partizanska" që të arrijnë deri në godinën në rrugën "Bonde Skerlevski" përballë Spitalit klinik, ku jeton Taleski me familjen. Protestat prej sot bëhen "aksion- geril" dhe siç thonë qytetarët, nuk...

VMRO DPMNE heqin dorë nga funksionarët e përmendur në “bomba”?

Funksionarët e VMRO DPMNE-së të përmendur në “bombat” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev nuk kanë mundësi të jenë në listat e deputetëve- janë komentet e njerëzve nga radhët politike në Manastir. Zoran Ilioski, deputet aktual dhe anëtar i Komitetit ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, të cilin e dëgjuam në një prej “bombave” për Manastirin, mohon se partia ka marrë vendim...

Janeva me ekipin e saj në Manastir, kontrollon punën e Taleskit dhe komunës

Prokurorja speciale Katica Janeva dhe anëtarë të ekipit të saj këto ditë ishin në vizitë në Manastir ndërsa lidhur me procedurën që Prokuroria speciale publik po zhvillon kundër kryetarit të komunës, Vladimir Taleski, mëson “Meta”. Nga prokuroria konfirmuan se anëtarë të ekipit të Janevës kanë vizituar Manastirin, por nuk saktësojnë nëse me ta kanë qenë edhe Janeva. “Është e saktë se...

Taleski: Jam i pastër si loti

Perlat e Vitit të Ri të kryetarit të Manastirit, Vladimir Taleski janë një prej temave më të përfolura këto ditë në veçanti deklarata e tij për gjendjen e pronës, ku ai konfirmon se është “i pastër si loti”. “Do të thotë, unë jam i pastër dhe puna ime është e pastër, do të dëshmohet kjo tani dhe me paditë e...

Janeva dërgoi prokurorë për rastin me transportin shkollor në Manastir

Prokurorja publike speciale Katica Janeva, këtyre ditëve ka dërguar prokurorë të ekipit të saj, personalisht të hulumtojnë “bombën” lidhur me transportin falas shkollor, në komunën e Manastirit. Sipas burimeve të “Metas” prokurorja Janeva nga disa shkolla ka kërkuar dokumente, lista dhe fatura se sa nxënës kanë përdorur transportin shkollor për vitin shkollor 2009-2010 dhe 2010-2011. Thuhet se ajo që ka interesuar...

Manastir: ‘Kodra e Artë’ u bë lagje e errët

Edhe pas pesë vitesh nga paralajmërimi i projektit të lagjes “Kodra e Artë” ku duhej të ndërtohej kompleksi më luksoz në Manastir me hacienda, ndërtesa, çerdhe dhe institucione tjera- ai vendbanim me qytetin është lidhur vetëm me rrugica të ngushta. Si dhe përse janë harxhuar 2.5 milionë euro nga paratë e manastirasve të cilat ishin të destinuara për ndërtim infrastrukture? I...