fbpx
Tags Ligji

Tag: ligji

Çavkov: Konkursin e publikojmë sepse nuk mund ta bëjmë gjatë zgjedhjeve

Konkursi për punësimin e 600 policëve në MPB është për përforcimin e kapaciteteve të Ministrisë dhe plotësimin e mesatares evropiane për nga numri I policëve, deklaroi sot në konferencë ministri I brendshëm, Mitko Çavkov. Sipas tij, numri prej 600 policë për të cilët është shpallur konkursi është bazuar në strategjinë për zhvillimin e resurseve njerëzore në MPB dhe kërcënimet aktuale...

Filloi procedura për vërtetimin e kushtetutshmërisë së PSP-së

Gjykata Kushtetuese do të deklarohet për iniciativën e ngritur për të parë nëse Ligji për Prokurori Speciale është në kundërshtim me Kushtetutën ose jo. Pas tetë muajve ruajtjen e lëndës, tashmë është dhënë te gjykatësi raportues. Është e mundshme që të gjendet në rend dite në seancën e caktuar për ditën e mërkurë. Njohësit e kësaj sfere vlerësuan se gjykata nuk...

Selaniku nën rrethim nga bujqit grek

Bujqit grek sot do të “okupojnë” Selanikun. Protestat nga bllokimi i rrugëve do të zhvendosen në qendër të Selanikut, ku sonte do të hapet panair i madh i bujqësisë “Agrotika”. Bujqit në këtë mënyrë do të demonstrojnë revoltin dhe pakënaqësinë e tyre ndaj vendimeve të Qeverisë. Në kufirin greko- maqedonas në kalimin Bogorodica ngelin edhe më tej më shumë se...

Përzhino e pasaktë: Gruevski duhet të jep dorëheqje “në kohë” ndërsa Qeveria “në një kohë të ardhshme”

Grupet e punës së partive politike, që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos, këto ditë po i përmbyllin problemet në sferën e mediumeve. Më pas, në dhjetor pritet të zgjidhen dy çështje të rëndësishme: dorëheqja e kryeministrit Nikolla Gruevskit, të zgjidhet një kryeministër i ri dhe të ngritet padia e parë nga prokurorja speciale, Katica Janeva. Nëse respektohen të gjitha afatet...

Ligjet nga Marrëveshja e Përzhinos kaluan në Kuvend

Mbaruan seancat e komisionit për paketën e ligjeve që partitë politike që nënshkruan Marrëveshjen e Përzhinos të premten arritën marrëveshje. Diskutimi më i gjatë ishte në ndryshimet në Kodin Penal dhe të ligjin për privatësi. Deputet dhe koordinatori i Grupit parlamentar të BDI-së, Talat Xhaferi tha se Ligji i privatësisë nuk është mjaft i mirë, por të mos pengojnë procesin,...

Kuvendi nuk i përgjigjet Gjykatës kushtetuese për ligjin e prokurorisë speciale

Gjykata kushtetuese dorëzoi kërkesë për interpretimin e Ligjit për prokurorinë publike speciale, por disa persona në Parlament konsiderojnë se kjo nuk duhet të vendoset në rend dite, thotë ndërmjetësi Piter van Hojte. “Edhe pse ligji për prokuror publik është i qartë dhe konkret, megjithatë puna e tij është e bllokuar” thotë ai. Këshilli nuk dëshiron t’i votoj zëvendës- prokurorët shtesë. Përparim në...

Van Hojte: Kemi diskutim të mirë,çështjet më të mëdha janë mbyllur

Ndërmjetësuesi Piter van Hojte në deklaratën e sotme para Klubit të deputetëve, tha se nuk është  pesimist sikurse disa orë më parë dhe se pjesëmarrësit në bisedime kanë qenë konstruktiv. - Kemi diskutim të mirë dhe çështjet më të mëdha tashmë janë mbyllur- tha Van Hojte. Ai shtoi se kërcënimi për "bombat" nuk janë më problem për të vazhduar bisedimet, por...

Propozim- ligji për moratorium të “bombave” futet në pakon zgjedhore?

Propozimi i VMRO DPMNE dhe BDI për sjelljen e ligjit në Parlament me procedurë të përshpejtuar me të cilin do të ndalohej publikimi i bisedave të përgjuara, mund të jetë pjesë e pakos së ligjeve zgjedhore për të cilat po bisedohet në grupet e punës. Por, siç mësojmë, mbrëmë megjithatë është arritur kompromis në pako me ligjet zgjedhor që të...

Nuk ka marrëveshje për pakon zgjedhore në afatin e paraparë

Nuk ka marrëveshje në takimin e mbrëmshëm të grupeve të punës për ligjet zgjedhore, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve biseduese. Edhe krahas përpjekjeve të ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe shefit të misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, asnjëra palë në bisedime nuk ka lëshuar pe për ligjin lidhur me ndalimin e publikimit...

Paralajmërohen protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat”

Lëvizja qytetare "Hajde" sonte në rrjetin social "Facebook" paralajmëroi protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat” e opozitës. Me  parullat "Stop censurës”; "Bombat nuk i japim", “Nuk e japim të vërtetën”; “Stop për ligjet fashiste”,"Nuk do ja dilni!"Lëvizja ftoi qytetarët që nesër në orën 18 të bashkëngjiten në protestën të quajtur "Ndal censurës", "Kërkojmë të vërtetën". Thirrja për protestë pasoi vetëm disa orë...

Ligji kundër “bombave” tashmë në leximin e dytë!

Propozim- ligji për ndalimin e "bombave" të opozitës në ueb-faqen  të Kuvendit arriti në fazën e e  leximit të dytë,  edhe pse sot ishte paralajmëruar. Nga Kuvendi na informuan se ligji sillet me procedurë të përshpejtuar dhe prandaj leximi i dytë është tejkaluar dhe drejtpërdrejtë shkohet në komisionet për leximin e dytë. Nëse ligji nuk kalon në debatin e komisioneve,...

LSDM do të lëshojë bisedimet nëse miratohet për ndalimin e “bombave”

Nëse në Kuvend miratohet Ligji për ndalimin e publikimit të "bombave, LSDM-ja do të braktis bisedimet mëson "Meta", nga burime të procesit të bisedimeve. Momentalisht gupet e punës të partive politike që negociojnë janë në pauzë, kurse ndërmjetësuesi Piter van Hojt, ambasadori i ShBA-së, Xhes Bejli dhe shefi i Misionit të BE-së në Shkup, Aivo Orac, zhvillojnë takime bilaterale me...

Trajanovski: Përpjekje qesharake për amnistim

Për ekspertin e të drejtave të njeriut Zharko Trajanovski ligji me të cilin parashihet ndalimi i publikimit të “bombave” është tentim qesharak i bandës kriminale që të vendos censurë dhe të amnistojë veten. “Banda e njëjtë që është përgjegjëse për përgjimin masiv të paligjshëm të mijëra personave, që në vitin 2010 me ligj i mundësua DSK-së që të ketë lidhje...

Najçevska për ligjin për “bombat”: Budallallëk më të madh nuk kam parë

Sipas profesoreshës Mirjana Najçevska, Ligji me të cilin parashihet ndalimi i publikimit të “bombave” është budallallëk i madh. “Budallallëk më të madh nuk kam parë. Çdoherë kur mendoj se i kam parë gjithë ato budallallëqe të VMRO DPMNE dhe shokëve të tyre nga BDI, ata më befasojnë këndshëm me ndonjë budallallëk edhe më të madh. Kjo është njësoj si të...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...

Pushteti kërkon nga shtatori të shfuqizohet lustrimi

Grupet e deputetëve të VMRO DPMNE dhe BDI në Kuvend dorëzuan propozim- ligj për abrogimin e Ligjit për lustrim, që pritet të shfuqizohet prej 1 shtatorit të këtij viti. Komisioni për verifikimin e fakteve nga 1 shtatori nuk ka mandat për  ngritjen e procedurave të reja për lustrimi. Me këtë ligj ndërpriten të gjithë procedurat e nisura për të cilat...

PDSh-ja dhe BDI-ja e bllokuan ligjin për letërnjoftim

BDI-ja dhe PDSH-ja sot kundërshtuan miratimin e amendamenteve të ligjeve për letërnjoftim dhe vendbanim. – Nuk do t’i votojmë këto ligje. Qëndrimi ynë është se kemi dallime koncepti me partnerët e koalicionit. Në ditët në vijim do të bisedojmë për këto çështje – tha deputeti i BDI-së, Rafiz Aliti. Në lidhje me këtë, ai dhe deputeti Xhevat Ademi do të fillojnë...

Biznesmenët përshëndetën, punëtorët honorarë refuzuan ndryshimet

Nënshkruesit e Kartës për solidaritet dhe mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve refuzojnë paralajmërimet për ndryshime për ligjet për kontribute dhe punë honorarë. Sindikata e DOGJSH, Konfederata e organizatave sindikale të Maqedonisë, Sindikata e pavarur e gazetarëve dhe punonjësve mediatik, Sindikata e shërbimit diplomatik maqedonas, Lëvizja majtiste “Solidariteti” dhe Lëvizja për drejtësi “Lenka”, shoqata civile, aktivistë dhe individ qëndrojnë...

Spasov: Ligji për punëtorët honorar nuk do të shlyhet, kontribute do të paguajnë edhe funksionarët

Ligji për kontratat në vepër dhe të drejtat autoriale nuk do të prolongohet dhe do të fillojë të implementohet siç ishte parashikuar, më 1 janar 2015, theksoi sot ministri për punë dhe politikë sociale, Dime Spasov, sipas të cilit, kjo masë ka për qëllim të rrisë sigurinë sociale të qytetarëve. -Si qeveri, nuk guxojmë të lejojmë që punëtori i caktuar...