fbpx
Tag: Ligje

tag: ligje

Gruevski në Facebook: Zgjedhja e Xhaferit është akt diktatorial

Talat Xhaferi ky hyrë në kabinetin e kryetarit të Kuvendit me shkelje brutale të Kushtetutës, ligjit dhe Rregullores së Kuvendit dhe çdo gjë që në të ardhmen do të miratohej me pjesëmarrjen e tij, me nënshkrimin  tij do të jetë fryt i aktit diktatorial për emërimin e kryetarit të Kuvendit, ka shkruar sot në Facebook kreu i VMRO DPMNE-së,...

Nuhiu: MPB dhe Çavkovi janë përgjegjës për dhunën në Kuvend, unë tërhiqem

Ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu ka dënuar ngjarjet që ndodhën mbrëmë në Kuvend dhe ka thënë se një pjesë e strukturave të MPB-së nuk e kanë kryer punën, për çka do të duhet të japin përgjegjësi. Ai thotë se si ministri ka insistuar që të formohet një shtab operativ prej kur kanë filluar protestat ndërsa në të janë...

Zaev me katërshen evropiane: Maqedonia patjetër t’i vazhdojë proceset demokratike

Republika e Maqedonisë patjetër t’i vazhdojë proceset demokratike. Kjo është konstatuar në takimin e sotëm të liderit të LSDM-së, Zoran Zaev me ambasadorët e Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Suedisë dhe Holandës në vend, Kristin Alt’hauzer, Çarls Geret, Mars Stefanson dhe Volter Plomp. “Shumica parlamentare prej 67 deputetëve është e gatshme të realizoj vullnetin e qytetarëve për ndryshime. Hapat në vijim...

Për PSP-në, Kushtetuesen, Supremen dhe Gjykatën Penale, Kuvendi i ri do të jetë vendimtar

Periudha pas konstituimit të përbërjes së re të Kuvendit të Maqedonisë, ku afati final është 31 dhjetori, do të jetë realiteti i ri për PSP-në dhe gjykatat më të rëndësishme në vend, Gjykatën Supreme, Gjykatën penale Shkup dhe Gjykatën kushtetuese, të cilat çështjet e vështira i lanë pas zgjedhjeve. Realiteti i ri post- zgjedhor, i cili vijat e para të...

Në kohë jemi përgjigjur në të gjithë kërkesat e Prokurorisë Speciale, pohojnë nga “Telekomi i Maqedonisë”

Operatori “Telekomi i Maqedonisë” sot njoftoi se në kohë është përgjigjur në të gjithë kërkesat e Prokurorisë Speciale dhe se ngelin të hapur për bashkëpunim edhe në të ardhmen. “Konfirmojmë se në kohë i jemi përgjigjur kërkesave të PSP-së dhe ngelim të hapur për bashkëpunim të mëtutjeshëm. “Telekomi i Maqedonisë” është kompani e cila punon sipas ligjeve, në interes të...

Nesër shpërndahet Kuvendi, do të votohet buxheti dhe ndoshta ligjet për PSP-në

Në seancën e nesërme duhet të shpërndahet Kuvendi i R. së Maqedonisë që më 11 dhjetor të mbahen zgjedhjet e parakohshme zgjedhore. Nismën për shpërndarjen e Kuvendit e dha LSDM, VMRO DPMNE e pranoi me kusht që paraprakisht të miratohet buxheti i vitit 2017. Në faqen e internetit të Kuvendit, në rend dite në seancën e nesërm të 125-të, e...

Kuvendi nuk do të shpërbëhet, do të pres Buxhetin dhe Hanin, të enjten seancë plenare me agjendë të ngjeshur

Pasi që Kuvendi edhe zyrtarisht ka caktuar seancë plenare për të enjten (13 tetor), është e qartë se deputetët nuk do ta shpërndajnë të mërkurën (12 tetor). Siç shkruante “Meta” arsyeja e parë është se debati  parlamentar për Buxhetin e vitit 2017, ende nuk është i përfunduar. Dokumenti, ende po shqyrtohet në komisionet kuvendore, ndërkaq më pas duhet edhe një...

PSP: Pa Ligjin e mbrojtjes së dëshmitarëve jami të pafuqishëm për disa lëndë

Me mos- miratimin e ndryshimeve në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve, vështirohet puna e PSP-së, thonë nga Specialja pas seancës së sotme në Kuvend ku shumica në pushtet nuk i mbështeti ndryshimin në Ligjin për PSP (për vazhdimin e afatit për hetim) dhe ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve. "Mos- miratimi i Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve do ta vështirësoj punën...

Kuvendi votoi ligjet e dakorduara

Kuvendi i R. së Maqedonisë mbrëmë në seancën e 113-të, me procedurë të shkurtë votoi ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për punë të brendshme, Ligjin për shërbime audio dhe audio- vizuale, Ligjin për procedurë penale dhe Kodin zgjedhor si dhe Ligjin për Qeveri. Përfaqësuesit e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës arritën të merren vesh për ndryshimet dhe plotësimet...

Sot deputetët do të votojnë atë që e kanë dakorduar partitë

LSDM sot pritet të ulet në ulëset e deputetëve për të realizuar marrëveshjen e partive që u arrit të mërkurën. Ata ngrinë pjesëmarrjen e tyre në institucionin më të lartë ligjvënës në shenjë pakënaqësie nga mos- prononcimi i Gjykatës kushtetuese për kushtetutshmërinë e Ligjit për PSP. Kodi zgjedhor duhet të ndryshohet që sot ndërsa gjatë ditës së djeshme pritej të...

Pushteti miraton ndryshime ligjore “praktike” që të kontrollojë policinë para zgjedhjeve

Me ndryshimet e Ligjit për punë të brendshme, me të cilat parashihet sekretari shtetëror në MPB të emërohet nga Qeveria, pushteti dëshiron t’ia lidh duart ministrit të ri, i cili do të qëndronte në krye me MPB-në para zgjedhjeve, thotë për “Meta” deputeti i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanovs. Sipas Trajanovit, qëllimi i ndryshimeve është që të shkurtohen kompetencat e ministrit,...

Parlamenti votoi ligjet e Përzhinos

Deputetët në Kuvend në seancë plenare votuan ligjet që partitë politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos i kanë arritur të premten. Deputetët me procedurë të shkurtuar votuan për ndryshimet dhe plotësimet e Kodit zgjedhor, për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për procedurë penale, ligjin për privati, ligjin për informatorët dhe ligjin e Qeverisë. Debati më i madh është zhvilluar për votimin...

Deri tani negocionin, prej nesër fillon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Përzhinos

Pas disa javëve bisedime, partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten në orët e hershme arritën marrëveshje për të gjitha pikat e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, që duhet të filloj të zbatohet që nesër. Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi së bashku me ekipet e tyre arritën marrëveshje për Kodin zgjedhor, kompetencat...

Tenderët do të frenojnë prokurorin special publik

Partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos kanë edhe një ditë për të emëruar prokurorin special publik dhe kornizën ligjore për votimin e tij në Kuvendin e RM-së. Sipas të dhënave të cilat i siguroi “Meta” edhe mbrëmë nuk ka pasur përafrim të qëndrimeve për këtë pikë ndërsa çështje kontestuese edhe më tej ngel zëvendës- prokurorët. Në tavolinë është edhe...

Përse Ivanovi nënshkroi dekretet e ligjeve?

Kryetari Gjorge Ivanov dje i nënshkroi dekretet e shpalljen e ligjeve në sferën e arsimit, të cilat Kuvendi i Republikës së Maqedonisë i solli në seancën e mbajtur më 14 janar 2015. Kjo shkaktoi një protestë të plenumit të profesorëve dhe studentor, të cilët paralajmëruan se do të vazhdojnë e aksionin kundër tyre, për ata, ligje antikushtetuese. Reagime kishte edhe...

Deputetët akoma lexojnë ligjet për arsimin

Anëtarët e Komisionit të arsimit, shkencës dhe sportit akoma lexojnë ndryshimet e ligjeve të arsimit. Pas dy pauzave, të komisionit të sotëm, deputetët arritën të shqyrtojnë vetëm  ndryshimet e ligjeve të arsimit të mesëm dhe atë fillor, ndryshimi i statutit të Universitetit “Klimenti i Ohrit”, dhe zapnaa tek pika propozim- ligji për arsimtarët në shkollat  fillore dhe të mesme. Deputeti...