fbpx
Tag: лидерска

tag: лидерска

LSDM ende nuk ka marrë vendim nëse do të shkojë në Vjenë

LSDM ende nuk ka marrë vendim nëse delegacioni i tyre do të udhëtoj për në Vjenë ku pritet takim i treshes evropiane, Uajgl, Houit dhe Kukan. Në pyetjen e “Meta” nëse kanë marrë vendim, lideri i LSDM-së Zaev tha se “nuk kanë ende vendim”. Dje, treshja evropiane dërgoi ftesë për liderët politik të vendit për takim, këtë herë në Vjenë. VMRO DPMNE...

Han do të mbaj takim të ri të liderëve në Shkup

Një ditë pas vizitës së ndihmës sekretares së shtetit të SHBA-së për Evropë dhe Euroazi, Viktoria Nuland e cila në Maqedoni erdhi të hënën dhe euro- komisari për zgjerim të BE-së, Johanes Han të përpiqet t’i vë fund krizës politike, konfirmoi për “Meta”, zëdhënësja e tij Maja Kocijançiq. Sipas planit, Han fillimisht do të mbaj takime individuale e më pas...

Han në fillim do t’i “thyej” liderët veç e veç e pastaj në grup

Liderët e katër partive politike më të mëdha në Republikën e Maqedonisë, Nikolla Gruevski, (VMRO-­DPMNE), Zoran Zaev (LSDM), Ali Ahmeti (BDI) dhe Menduh Thaçi (PDSH), sot do të kenë rreth pesë orë e gjysmë kohë, të cilën eurokomisari për negociata dhe zgjerim Johanes Han, do ta ndajë për ta me qëllim që të arrihet marrëveshje përfundimtare për t’i dhënë...

Takimi i liderëve anulohet për të martën

Takimi i liderëve i paralajmëruar për të hënën, do të mbahet një ditë më vonë, të martën, njofton televizioni Alsat-M. Sipas të dhënave të televizionit, në Shkup do të udhëtoj vetëm euro- komisari Johanes Han, pa tre euro- deputetët Uajgl, Kukan dhe Houit, që ishin pjesë e negociatave në Strasburg. Takimi nuk do të mbahet në Klubin e deputetëve, por në...

Në koluaret e takimit të liderëve: Papa, Sashe dhe “divorci” Ahmeti- Thaçi

Nëse për shkak të kërcënimeve të kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev se nuk do të ulet në tryezë në takimin e tretë të liderëve pa u lëshuar të gjithë gazetarët apo për diçka tjetër, Sashe Ivanovski- Politiko sot ishte prezent në takimin e ri në Klubin e deputetëve. Ai e kishte “nderin” i pari t’i parashtroj pyetje kryeministri Nikolla Gruevski...

Takimi i tretë i liderëve për hap të parë drejt zgjidhjes

Në Klubin e deputetëve në Shkup, sot do të mbahet takomi i tretë i liderëve. Në të do të marrin pjesë Nikolla Gruevski nga VMRO DPMNE, Zoran Zaev nga LSDM, Ali Ahmeti i BDI-së dhe Menduh Thaçi nga PDSH. Daljen nga kriza ata do ta kërkojnë para syve të vëzhguesve, ambasadorit amerikan Xhes Bejli dhe euro- ambasadorit, Aivo Orav. Takimi...