fbpx
Tag: Letërnjoftime

tag: letërnjoftime

Më shumë se 600 të burgosur s’kanë mundur të realizojnë të drejtën e tyre për votë

Më shumë se 600 gjegjësisht 30% e të burgosurve s'kanë mundur të realizojnë të drejtën e tyre për votë pasi nuk kanë pasur dokument valid biometrik, shkruan televizioni "Telma". Problemi është paraqitur gjatë organizimit të vazhdimit të afatit të vlefshmërisë së letërnjoftimeve, pas çka institucionet fajin ia kanë hedhur njëra- tjetrës. Rastin e kanë shqyrtuar edhe përfaqësues të KSHZ-së dhe  Avokatit...

Zahir Beqiri Çaush dënohet me 2,5 vjet burg për falsifikim dokumentash

Zahir Beqiri-Çaush është dënuar me 2.5 vjet burg dhe gjobë financiare prej 123 mijë denarë, ndërsa vëllai i tij Imeri është dënuar me 1 vit burg dhe gjobë pre 61500 denarë në rastin "Letërnjoftime të falsfikuara". Për veprat penale, përpunim dhe furnizim të armëve të dytë morën vendime për lirim. Vëllezërit Zahir dhe Imer Beqiri ngarkohen për falsifikim të letërnjoftimeve, pasaportave...

Vendimi për udhëtim në Kosovë me letërnjoftime hyn në fuqi

Marrëveshja e qeverive të Maqedonisë dhe Kosovës për kushtet e udhëtimit të shtetasve të vendeve me letërnjoftime, prej sot do të hyj në fuqi. Fillimin e vendimit sot e shënuan zv- ministri i brendshëm Agim Nuhiu, zv- ministri shtesë Mitko Çavkov, të cilët në kalimin kufitar Bllacë u takuan me zv- ministrin e brendshëm të Kosovës, Valdet Hoxha. Për qytetarët e...

Spasovski: Kemi zbuluar 70.000 kopje të lejeve për vozitje

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot në konferencë shtypi zbardhi prova të reja për keqpërdorimin e dokumenteve personale, këtë herë 70. 000 leje për vozitje të zbuluara në një depo të MPB-së. Falsifikimet sipas ministrit janë zbuluar në suazat e hetimit për dhënien joligjore të letërnjoftimeve. Sipas hetimit, në këtë rast është i përfshirë një zyrtar i lartë i MPB-së. ““Patenta të...

Me pastrimin e aktorëve nga “bombat”, LSDM bën gati terrenin për zgjedhje

Përmes aktiviteteve të ministrave të tij në resorët më të rëndësishëm dhe institucionet, është mëse e qartë se LSDM bën gati terrenin për zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare, për të cilat kreu i partisë Zoran Zaev, në çdo rast përmend se patjetër duhet të jenë të pastra si kristali. Ministri i brendshëm Spasovski në dhjetor shkarkoi kryeshefat në sektorët...

Spasovski: Jankulloska në mënyrë joligjore ka dhënë 424 letërnjoftime banorëve nga Pusteci

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot në konferencën shtypi prezantoi prova të reja, për siç tha, dhënien joligjore të letërnjoftimeve personave nga Pusteci, nga MPB gjatë kohës së Gordana Jankulloskës. Sipas Spasovskit, i cili tregoi dokumente dhe lista, 424 personave nga Pusteci, MPB në mënyrë joligjore u ka dhënë letërnjoftime që të mund të gjenden në listën zgjedhore dhe të...

Spasovski: Pa listë zgjedhor të re, të pastër dhe të besueshëm nuk mund të ketë zgjedhje korrekte

Afatet për pastrimin e Listës zgjedhore që moti janë shkelur. Pas gjitha keqpërdorimeve  që i gjetëm edhe atë vetëm sa e prekëm çështjen sipërfaqësisht rreth mënyrës me të cilën janë dhënë dokumentet personale nga MPB, me të cilat është votuar, është më se e qartë se Lista zgjedhore është kontestues, me tregues serioz për të dhëna kriminale në të”...

Spasovski: Jankulloska në mënyrë joligjore ka dhënë letërnjoftime

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot në konferencë shtypi akuzoi se MPB në krye me ish ministren Jankulloska, në mënyrë joligjore ka dhënë letërnjoftime personave që u është mundësuar të votojnë. Këtë konfirmim Spasovski e bazon në hetimin që e ka zhvilluar periudhën e kaluar. Ai tregoi dokumente duke shpjeguar që të verifikoj se si ka funksionar sistemin i dhënies...

Prokuroria ka formuar disa lëndë për rastin e letërnjoftimeve të falsifikuara

Prokuroria themelore publike -Shkup ka formuar disa lëndë për rastin e fabrikës për falsifikimin e pasaportave dhe letërnjoftimeve, mes të cilave edhe ato që javorja “Fokus” i dorëzoi në MPB, deklaroi sot prokurori publik Jovan Cvetanovski, zëvendësi i prokurores publike në prokurorinë themelore publike –Shkup, Gordana Geshkovska. Siç njofton Cvetanovski, lidhur me lëndë veprojnë disa prokurorë ndërsa deri më...

Miloshoski : Zaev është kapur në kriminalitetit dhe e ka shkelur Marrëveshjen e Përzhinos

  Zoran Zaev sërish kapet në kriminalitet ndërsa dëshmitar për këtë është opinioni në vend, deklaroi në konferencë shtypi anëtari i Komitetit ekzekutiv i VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski. Ai akuzoi opozitarin se e ka shkelur Marrëveshjen e Përzhinos. “Premtuat se vetëm ju keni qasje deri tek materialet dhe se vetëm ju jeni garanci e privatësisë së qytetarëve, materialet e të cilëve...

Zaev: Është e vërtetë se mafia është në Qeveri

Në Maqedoni, sipas tij ka luftë për liri dhe demokraci dhe ato kanë çmim të lartë. Është e vërteta se mafia është në Qeveri dhe paniku i paparë, tha ai tregon se pushteti është e vetëdijshme se për ta s’ka rrugëdalje. “Çdo gjë që bën Gruevski është përpjekje dhe propagandë për të gjetur shpëtim nga Prokuroria speciale publike. Gruevski dhe...

Prokuroria publike: Është zbuluar punëtoria sekrete për falsifikimin e letërnjoftimeve

Prokuroria themelore publike - Shkup, ka njoftuar se gjatë të vepruarit në suazat e lëndës për falsifikimin e letërnjoftimeve, që i dorëzoi gazetari i "Fokus" Lubisha Arsiq, është gjetur punëtoria ku janë falsifikuar këto dokumente. "Gjatë kryerjes së veprimeve hetimore, gjatë ditës së djeshme, me sukses është zhvilluar aksion me urdhër nga Prokurori publik, ku është gjetur punëtoria në të...

Për shkak të referndumit, MPB-ja gjatë fundjavës do të nxjerr letërnjoftime

Ministria e Punëve të Brendshme informon se shërbimet e tyre administrative do të punojnë edhe gjatë fundjavës. “ Me rastin e referendumit të përcaktuar më 26 prill 2015 në Komunën Qendër, me qëllim që qytetarëve të kësaj komune t’iu dilet në ndihmë Ministria e Punëve të Brendshme, përkatësisht shërbimet administrative të saj do të punoj gjatë fundjavës pra më 25...