fbpx
Tags Konferencë

Tag: konferencë

Opozita ia jep legjitimitetin e plotë Kuvendit, ajo nuk është dekor

“Në dy vitet e fundit jetojmë në krizë serioze shoqërore- politike e cila godet çdo qytetar ndërsa në masë të madhe kjo është si pasojë e funksionit të pamjaftueshëm të parlamentit si vëzhgues i pushtetit ekzekutiv”, ka thënë kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në konferencën “Qytetarë të përfshirë për kuvend përgjegjës dhe transparent”, nën organizim të Asociacionit civil “MOST”. Xhaferi...

Zvërlevski: Nevojiten ndryshime ligjore për kontrollin e përgjimeve

Ndjekja ilegale e komunikimeve solli krizë të madhe shoqërore në R. e Maqedonisë, por kjo nuk është hera e parë që sistemet për ndjekjen e komunikimeve të keqpërdoren në vend, deklaroi prokurori publik republikan, Marko Zvërlevski në konferencën me temë “Ndjekja e komunikimeve- korniza ligjore dhe përvojat, roli i prokurorit publik”, që sot mbahet në Shkup. “Sistemet për ndjekjen e...

VMRO DPMNE: Kur Zaev është në panik, PSP aktivizohet me raste të fabrikuara

Çdoherë kur Zaevi është në panik, aktivizohet PSP, thonë nga VMRO DPMNE pas konferencës së sotme të Speciales, ku u hap rasti më i ri “Trust”. Nga kjo parti thonë se kreu i LSDM-së është i frikësuar sepse e din se nuk do të kalojë Platforma e miratuar në Tiranë dhe për këtë prokurorja speciale Katica Janeva del në konferencë...

Prokuroria Speciale paralajmëroi konferencë shtypi në orën 12, e para pas 3 muaj e gjysmë pauzë

Prokuroria Speciale për sot më orën 12 paralajmëroi konferencë të re shtypi. Prej atje nuk njoftojnë se për çfarë bëhet fjalë dhe nëse do të publikohet ndonjë rast i ri. Konferenca e fundit e PSP-së ishte më 18 nëntor kur u shpalos lënda "Target" ku u zbulua se gjithsej 5817 numra telefoni në mënyrë joligjore janë përgjuara nga Drejtoria e...

Pa përgjegjësi dhe llogaridhënie të institucioneve nuk ka demokraci dhe sundim të mirë

Llogaridhënia dhe përgjegjësia e institucioneve janë kyçe për demokratizimin e shoqërisë- është konkluzioni i konferencës finale në suazat e projektit AKTION SEE Vishegrad- Përgjegjësia, teknologjia dhe rrjeti i llogaridhënies institucionale në Evropën Juglindore me temë “Rruga për sundim më të mirë”, që u mbajt sot nën patronazhin e Fondacionit për internet dhe shoqëri “Metamorfozis”. Ambasadori i Polonisë në Maqedonisë, Jacek...

Si shpërqendrojnë dhe si i “vrasin lajmet”: Ti mua në konferencë, unë ty në termin goditës

Siç afrohet data e zgjedhjeve, ashtu po ashpërsohet beteja për prezencë në media ndërsa filloi edhe vjedhja e kohërave dhe mbulimi i konferencave të shtypit me konferenca shtypi. Ja tre shembuj: 3 nëntor 2016 Oliver Spasovski paralajmëron konferencë për aksidentin e Dime Spasovit; Dime Spasov jep intervistë pikërisht para konferencës së Spasovskit në “asnjë” kohë, më 14:00 ndërsa një televizion “siguron” incizimet nga...

LSDM ndryshon retorikën: “I dyshuari Gruevski” tani bëhet “i akuzuari Gruevski”

Pas paralajmërimit të PSP se ka ngritur dy padi deri në Gjykatën Themelore Shkupi 1, njëra për shkatërrimin ilegal të dokumenteve lidhur me pajisjen e përgjimit dhe e dyta për dhunën në Komunën Qendër, LSDM-ja opozitare ndryshoi retorikën me të cilën i drejtohet ish kryeministrit Gruevski. Në njoftimet deri tek mediat dhe anëtarëve të tyre, kjo parti nuk thotë më...

Janeva: Edhe presidenti, edhe deputetët por edhe gjykatësit kushtetues janë zgjedhur në mënyrë jo-legjitime

Të gjitha zgjedhjet nga viti 2011 deri tani janë jo- legjitime, deklaroi prokurorja speciale Katica Janeva. Ajo pohon se ka dëshmi që e sjellin në pikëpyetje legjitimitetin e presidentit Ivanov, deputetëve dhe Gjykatës kushtetuese. “Me dëshmitë që ne disponojmë, të cilat me 80% dëshmojnë akuzën me të cilën synojmë në të ardhmen ta ngritim, vlerësojmë se vet zgjedhja edhe e...

Zaev: LSDM do të siguroj respektimin e profesionit të gazetarisë

Nikolla Gruevski dhe VMRO DPMNE nuk duan mediume të lira. Mediume të kontrolluara dhe të varura për qytetarë të kontrolluar, ky është qëllimi i Nikolla Gruevskit. Për këtë, gënjeshtrat e mediumeve pro- qeveritare janë paguar me milionë euro, para të qytetarëve, deklaroi në konferencë shtypi në Strumicë, kreu i LSDM-së, Zoran Zaev. “Frika te Nikolla Gruevski dhe VMRO DPMNE është...

Gruevski: Më 24 prill vjen dënimi dhe hakmarrja e popullit

Kreu i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski foli në konferencën vjetore të Unionit të grave në sallën “Boris Trajkovski”. Sipas tij, dikush “duke shfrytëzuar LSDM-së ka dashur në mënyrë të pistë të rrëzoj VMRO DPMNE-në, të destabilizoj Maqedoninë. “Çdo gjë ishte e përgatitur në mënyrë të përsosur, por siç e dimë nuk ka kriminalitet të përsosur. Në këtë rast, mungonte një finesë...

Fabius :Marrëveshja për ndryshimet klimatike do të jetë ligjërisht e obligueshme

Negociatorë nga më shumë se 190 vende marrin pjesë në një konferencë në Paris në të cilën duhet të arrihet marrëveshje që të gjithë shtetet duhet të reduktojnë prodhimin artificial të dyoksidit të karbonit dhe gazrave te tjerë serrë dhe të u ndihmohet të varfërve të përshtaten në rritjen e nivelit të deteve  dhe pasoja të tjera që shkaktojnë...

Konferencë e 11-të e “E-shoqëri” dedikuar lirisë dhe privatësisë së internetit

“Liria dhe privatësia e internetit” është tema e konferencës së 11-të ndërkombëtare “E-shoqëri” që do të mbahet të enjten në hotelin “Holiday In” ndërsa realizohet në suazat e projektit “Bashkëpunim i decentralizuar mes rajonit Normandia e Poshtme dhe R. E Maqedonisë” ndërsa me bashkëpunimin me Fondacionin për internet dhe shoqëri “Metamorfozis” dhe me Instituin ndërkombëtar për të drejtat e...

Konferencë për terrorizmin në Shkup

“Parandalimi i ekstremizmit të dhunshëm që çojnë në terrorizëm” është tema e konferencës nacionale që do të mbahet sot me mbështetjen e Misionit të OSBE-së në Shkup. Synimi i konferencës është që të përforcohet kapaciteti i nëpunësve policor në luftën kundër këtyre dukurive dhe të ngritet vetëdija për zbatimin e teknikave të funksionimit policor në bashkëpunim me komunitetin, si mënyrë...

Opozita ka dorëzuar kërkesë për shkarkimin e Nikolla Todorov

“Grupi i deputetëve të LSDM-së dhe partive të koalicionit ka dorëzuar kërkesë për shkarkimin e Nikolla Todorovit nga posti i ministrit të shëndetësisë. Kërkojmë përgjegjësi nga Todorov për problemet sistematike dhe kaosin e përgjithshëm në shëndetësi të rezulton me pasoja tragjike ndaj qytetarëve pacientë” deklaroi sot Jagoda Shahpaska, deputete opozitare dhe kryetare e Komisionit parlamentar për shëndetësi. “Për vetëm 2...

Xhaferi: Fjalët “zgjedhje korrekte dhe të lira” kanë humbur domethënien në Maqedoni

“Në Maqedoni nuk ka bashkim na partitë politike për Marrëveshjen kornizë. Ajo parti që do të punësoj më shumë, ajo fiton në zgjedhje” deklaroi zëvendës- kryeministri i RM-së i ngarkuar për Marrëveshjen kornizë, Musa Xhaferi në konferencën e sotme kushtuar kësaj marrëveshje në Shkup. “Fjalët zgjedhje korrekte dhe të lira” kanë humbur domethënien në këtë shtet” tha Xhaferi.

Konferencë përfundimtare nga projekti “Rrjeti aksionar për udhëheqje të mirë”

Fondacioni për internet dhe shoqëri “Metamorfozis” në partneritet me Qendrën maqedonase për arsim evropiane (QMAE) dhe Reaktor- Hulumtim në aksion, nesër në Qendrën informative të BE-së prej orës 10 do të mbajnë konferencë përfundimtare në suazat e projektit “Rrjeti aksionar për udhëheqje të mirë”. Në konferencë fjalim hyrës do të ketë euro- ambasadori Aivo Orav ndërsa bashkëbiseduesit do të diskutojnë...

Konferencë ndërkombëtare në Ohër: Kriza me refugjatët, kërcënim global për sigurinë

Kjo konferencë është organizuar nga Qendra Marshall, Maqedonia dhe NATO, që u mbajt në një konferencë dy-ditore për të diskutuar kërcënimet transnacionale duke u përqendruar në krizën e emigrantëve, ku do të jepen rekomandime për të përmirësuar aftësinë e sigurisë të shteteve anëtare të Aleancës dhe partnerët e saj për të përballuar sfidat bashkëkohore. Pjesëmarrësit paralajmërojnë se fluksi i refugjatëve...

Han: BE ofron 600 euro për projekte infrastrukture në Ballkanin Perëndimor

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han sot në profilin e tij në Twitter shkroi se për vitin 2015 për projekte në infrastrukturë në Ballkanin Perëndimor, BE, ka shpenzuar 600 milion euro. Lidhja me infrastrukturë mes vendeve të Ballkanit Perëndimor është një prej temave për të cilat do të bisedohet konferenca në Vjenë. "#Connectivity agenda boosts econom. development + competitiveness in #WB....

Vjena edhe sot do të jenë qendra e Ballkanit Perëndimor

Në Vjenë dje filloi konferenca dyditore për Ballkanin Perëndimor, si vazhdimësi e të ashtuquajturit “procesit të Berlinit”, i iniciuar vitin e kaluar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel. Ngjarja qendrore pritet të jetë sot ndërsa janë planifikuar takime në lidhje me ndërtimin e rrugës Nish- Podgoricë- Durrës si dhe drekë pune të ministrave të ekonomisë dhe rajonit. Samitin do ta hap kancelari...

Reagim nga zyra e BE-së: Qëndrojmë të gatshëm për të ndihmuar

“Jemi të informuar me porositë nga konferenca e shtypit të liderit opozitar Zoran Zaev dhe ngelim të gatshëm për të ndihmuar” thuhet në reagimin e parë të zyrës së BE-së në Shkup. Në konferencën e sotme Zaev deklaroi se negociatat janë të pasuksesshme dhe se Gruevski nuk ka respektuar marrëveshjen e 2 qershorit duke shtuar se do të vazhdoj me...