fbpx
Tags Komisionievropian

Tag: Komisionievropian

Brukseli nuk dëshiron ta komentojë propozimin e Van Hojtes për mediat

Komisioni Evropian, nuk dëshiron të spekulojë për detalet nga bisedimet aktuale për ligjin për mediume”, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, duke u përgjigjur pyetjes së një gazetarit, se si e komenton propozim-ligjin, të cilin e ka propozuar lehtësuesi belg, Piter Van Hojte. “Vazhdojmë me punën të cilën e bën Bashkimi Evropian, me respekt të plotë të të...

Gruevski: Populli mund të thotë vlerësimin për Raportin

Maqedonia  për të shtatin vit me radhë merr rekomandimin nga Komisioni Evropian për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, deklaroi kryeministri Nikolla Gruveski, pasi që nga ambasadori i BE0së në Maqedoni, Aivo Orav pranoi raportin e progresit të vendit të eurointegrimeve. Gruveski tha se raporti politik vlerëson karakteristikat e Maqedonisë nëpërmjet prizmit të interesave të BE-së dhe shtoi...

Për Ivanovin Raporti i KE-së është objektiv për gjendjet në Maqedoni

Edhe raporti i sivjetmë i Komisionit evropian jep pasqyrë objektive të gjendjeve aktuale në disa sfera në Republikën e Maqedonisë. Vendin e pret periudhë intensive në skenën politike dhe nevojitet sjellje me përgjegjësi nga të gjithë aktorët politik. Këtë e vlerësoi presidenti i vendit, Gjorge Ivanov pas takimit të sotëm me euroambasadorin Aivo Orav, në të cilin ai ia dorëzoi...

Në Raportin e KE-së jashtëzakonisht të pranishme nocionet korrupsioni, kriza, mediat

Në raportet që jep Komisioni Evropian për progresin e Maqedonisë në katër vitet e kaluara, shihen dallime në  frekuencën e përdorimit të disa fjalëve kyçe, që është indikator në përkeqësimin e situatës në fusha të caktuara. Kështu për shembull, nocioni "korrupsion" në raportin të vitit о 2012 është përmendur  39 herë, kurse në vitin 2013  është përmendur 37 herë, në vitin 2014  -...

Bruksel: Marrëveshja të zbatohet deri në fund

Komisioni Evropian, sot i ka thirrur partitë politike në Maqedoni që t’i ndërmarrin hapat e mëtutjeshëm të cilët janë të patjetërsueshëm për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Përzhinos, njofton Portalb. “E kemi të qartë se partitë politike janë afër arritjes së marrëveshjes. I inkurajoj të gjitha partitë që t’i ndërmarrin të gjitha hapat e mëtutjeshme në lidhje me implementimin...

Filloi procesi i pranimit të Raportit të progresit për Maqedoninë

Ka filluar procesi i përmbylljes së raportit të raportit të progresit për vendet e Ballkanit, njoftoi sot zëdhënësi i Komisionit Evropian, Margaritis Shinas. -  Ka filluar procesi i brendshëm i pranimit të raporteve. Nuk jam në pozitë të jap datën e saktë, mirëpo mund të them se procesi tashmë ka filluar- tha Shinas. Sipas informacioneve të para jozyrtare, raportet duhet të...

Kocijanciq: Ligji u tërhoq, partitë sa më parë të merren vesh për reformat zgjedhore

Komisioni Evropian i porositi sot partitë politike në Maqedonisë që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më shpejtë” thotë...

BE për Kezharovskin: Qeveria mjaft me injorimin e problemit të lirisë së mediave

Komisioni Evropian u shpreh se pas burgosjes së gazetarit Tomisllav Kezharovski prej kur thonë se Bashkimi Evropian nga afër ndjek rastin gjyqësor me Kezharovskin, por nuk komentojnë për raste individuale. Liria e mediave gjerësisht është mbuluar në raportin për progresin e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, duke theksuar fushat problematike siç është reklamimi i Qeverisë, informimi jo objektiv gjatë kohës...

Komisioni Evropian jep 1,8 milardë euro ndihmon Ukrainën

Komisioni Evropian (KE) është e gatshme të ndaj edhe 1,8 miliardë euro për të ndihmuar Ukrainën, deklaroi kryetari i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker. „Solidarizimi me Ukrainën  nuk është histori e zakonshme. Ukraina nuk është vetëm.  Evropa e bashkuar  fuqishëm përkrah Ukrainën dhe programin  reformues  të Qeverisë së saj. Veprimet tona flasin akoma më shumë se fjalët tona” , theksoi...

Brukseli kërkon Qeveria të konsultohet me të gjithë për ligjin për provim shtetëror

Ngjarjet rreth ligjit për provim shtetëror arritën deri te Komisioni evropian i cili përmes përgjigjes me shkrim për “Meta” ka dhënë kahe se “janë të njoftuar me planet të aplikohen ndryshime në arsim”. Komisioni evropian përmes pres-shërbimit të tij informon se Brukseli “i jep rëndësi të madhe përmirësimit të vazhdueshëm të standardeve, megjithatë e rëndësishme është që ato ndryshime të...