fbpx
Tag: IRJM

tag: IRJM

VMRO DPMNE (FYROM): Kështu partitë simotra e paralajmëruan Gruevskin në Malta

Në Kongresin e Partisë Evropiane Popullore (PEP) që mbahen të mërkurën dhe të enjten në Maltë, delegacioni i VMRO DPMNE-së në krye me kryetarin Nikola Gruevski është paralajmëruar si parti nga FYROM-i. Kjo qëndron në listën e partive- pjesëmarrësve në ueb faqen e kongresit vjetor të PEP-së Në të, në listën e anëtarëve shoqëruese të PEP-së, është shkruar edhe VMRO...

MPJ për “Meta”: Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit t’i drejtoj kah fuqitë e mëdha

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit ta shpreh drejt fuqive të mëdha që e pranuan Kosovën, dhe për këtë konfrontohet me vendet më të vogla të Evropës, thonë për “Meta” nga Ministria e jashtme e Maqedonisë, pas deklaratës së fundit të shefit të diplomacisë serbe, ku pyetet pse Maqedonia është anëtare në organizatat...

Daciq: Nëse ju ofendon IRJM, pse qëndroni në KB, BE, OSBE dhe Këshillin e Evropës?

Për Serbinë është ofenduese përdorimi i referencës “Republika e Kosovës”, deklaroi sot shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq, lidhur me kërkesën e MPJ-së së Maqedonisë që mos të përdoret referenca IRJM, pasi është ofenduese. “Ne kërkojmë raport korrekt dypalësh. Nëse tashmë protestojnë për shkak të llogarisë në pikën doganore, çfarë duhet të bëjmë ne për pranimin e tyre të Kosovës...

Prej nesër Serbia fshin IRJM nga pikat e pagesës, thonë për “Meta” nga “Putevi Srbie”

Maqedonia tashmë një muaj figuron me referencën IRJM në llogaritë e pikave të doganave në Serbi, njoftuan për “Meta” nga ndërmarrja publike serbe “Putevi Srbie”. “Lidhur me kërkesën Tuaj, lidhur me referencën në llogaritë e pikave të pagesës nga autostrada në Preshevë, Ju njoftojmë se sistemi i pagesave në këtë aks rrugor është lëshuar në përdorim para një muaji dhe...

MPJ kërkon Beogradi urgjentisht të heq referencën IRJM nga llogaritë e pikave pagesore

Ministria e jashtme e Maqedonisë ka kërkuar nga autoritetet e Beogradit urgjentisht të ndërrojnë referencën e shtetit tonë nëpër llogaritë fiskale të pikave pagesore në Serbi, njoftojnë nga MPJ. “Ministria e jashtme e RM-së përmes rrugës diplomatike kërkon korrigjim urgjent për ndërrimin e Republikës së Maqedonisë nga organet shtetërore të Republikës së Serbisë”, thuhet në njoftimin që vjen si rezultat...