fbpx
Tag: Hubalb

tag: hubalb

Titull dezinformues rreth njohjes së Pavarësisë së Kosovës dhe lajme tjera të pavërteta

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia dhe dramatizimit të situatës shkaku i mos lejimit të zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, është vërejtur një rritje e madhe e shpërndarjes së lajmeve të rreme. Mediat online dhe disa faqe në Facebook vazhdojnë të shpërndajnë lajme të paverifikuara e të pavërteta, përfshirë paraqitjen e lajmeve e deklaratave të vjetra si lajme aktuale. Një...

Dezinformimi i opinionit publik në Serbi si strategji elektorale

Tashmë është bërë e zakonshme që në çdo palë zgjedhje në Serbi, të shohim një rritje të diskursit nacionalist të liderëve politikë atje përkitazi me Kosovën. Politikanë të majtë e të djathtë, në pushtet e opozitë, i hyjnë garës se kush është më i ashpër në raport me politikat që do të ndiqnin  ndaj Kosovës po t’i fitonin zgjedhjet....

Dezinformata për zhvendosjen e ushtrisë serbe në kufi dhe titulli çorientues rreth liberalizimit

Pak ditë para se të mbaheshin zgjedhjet në Serbi dhe pas përcaktimit të kryeministrit Albin Kurti për të mos lejuar organizimin e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë është organizuar një protestë në Mitrovicë të Veriut në krye me kryetarin e Listës Serbe, njëkohësisht ministrin për Kthim dhe Komunitete të Qeverisë së Kosovës, Goran Rakiq. Në javën kur serbët protestuan...

Hije të agjenturës ruse alarmojnë agjentët e antiterrorit në Shqipëri

Anila Hoxha Hyrjet e shtetasve rusë në Shqipëri për turizëm, raportohet të jenë dyfishuar në krahasim me 2015-n, gjë që konsiderohet pozitive nga sipërmarrësit vendas. Por shërbimet inteligjente dhe ato të antiterrorit prej kohësh janë në alarm për veprimtari të dyshimta të disa shtetasve rusë, hyrja e të cilëve ngjan të mos jetë rastësore apo për turizëm. Ndërkohë me nisjen...

Manipulimi i deklaratës së mjekut nga MOS BLI PRODHIME SERBE dhe dezinformata të tjera

Kosova importon më së shumti mallra nga Serbia. Sipas Doganës së Kosovës, vetëm për vitin 2021 Kosova ka importuar nga Serbia mallra në vlerë mbi 305 milion euro. Krahas importit, ka edhe grupe të caktuara që vazhdimisht kanë bërë thirrje për bojkotimin e produkteve serbe. Ndër më të mëdhenjtë prej tyre  është edhe grupi  “MOS BLI PRODHIME SERBE”  në  Facebook.  Ky grup...

Bombardimi i kujt shkatërroi konsullatën shqiptare në Ukrainë?

Ina Allkanjari Bombardimet dhe pasojat e sulmeve në Ukrainë në jetë njerëzish dhe objekte civile, janë mohuar zyrtarisht nga Rusia. Kështu ndodhi edhe pas shkatërrimit të konsullatës shqiptare në Kharkiv, për të cilën Ministria e Jashtme shqiptare akuzoi Rusinë. Kjo e fundit akuzoi MEPJ se po shpërndan lajme dizinformuese, në një kohë që Putin pritet të dekretojë ashpërsimin e ligjit...

Debunking: Protestat e qytetarërve për çmimet e larta i shërbejnë propagandës ruse

Në mars, çmimi i naftës në Shqipëri arriti 250-260 lek litri, një rritje prej gati 50% krahasuar me mesataren e vitit 2021. Rritja e rrufeshme e çmimit të naftës i bashkohet ngritjes paralele të çmimeve të produkteve ushqimore bazë të konstatuara nga INSTAT. Këto ndryshime në çmime u përshkruan si pasoja të luftës të nisur nga Rusia në Ukrainë, duke qënë se të dyja...

Dezinformata për aksion të policisë së Kosovës në veri

Më 13 mars 2022 media online Banglarreporter që ka shpërndarje të madhe në rrjetin social Facebook, ka publikuar një lajm me titull kryesor ‘’Vuçiç I Paralajmëron Serbët: “Rrini Gati, Kemi Informacione Se Kosova Do Të Ndërmarrë Aksione Të Tjera Në Veri!. Po të njëjtin lajm, pa e verifikuar se a është i vërtetë a po jo, e kanë shpërndarë mediat e llogaritë e...

Lajmet e rreme që lidhen me luftën në Ukrainë

Raportimi i luftës në Ukrainë është plot lajme të rreme. Mediat kosovare vazhdojnë të  publikojnë lajme të paverifikuara, të shoqëruara me fotografi e video të rreme. Për shkak të rritjes së interesimit të qytetarëve për të konsumuar lajme që ndërlidhen me luftën në Ukrainë, ato janë duke u shpërndarë me shpejtësi të madhe nëpër rrjete sociale dhe media online,...

Lufta në Ukrainë dhe reflektimi i saj në Kosovë

Për më shumë se dy dekada, Kosova ka qenë një çështje që i ka përplasur Perëndimin dhe Rusinë. Gjatë viteve të 90-ta, Rusia hapur ka qenë në mbështetje të Serbisë edhe përkundër faktit që shteti serb ka nisur dhe kryer disa luftëra në Ballkan, përfshirë edhe luftën e fundit në Kosovë. Intervenimi ushtarak humanitar i NATO-së në Serbi dhe...

Debunking: Cikli jetësor i një lajmi keqinformues në portalet shqiptare

Në javët e para që ndoqën hyrjen e forcave ruse në Ukrainë, mediat shqiptare e çuan fokusin direkte tek ngjarjet ne terren, duke e ndjekur atë hap pas hapi. Një pjesë e informacioneve që ato shpërndanin vinin nga burime zyrtare, duke përfshirë Ministrinë e jashtmë të Ukrainës, apo edhe media ndërkombëtare me reputacion të mirë. Megjithatë nëpër portale nuk...

Mediat online, sërish në grackën e “keqinformimit”

Mediat online kanë rënë sërish pre e fotove dhe lajmeve të pavërteta. Imazhi i një djali 4-vjeçar që kalon kufirin për në Poloni i vetëm është raportuar nga shumë media. Faktoje verifikoi se djaloshi ka qenë i shoqëruar nga familja e tij, ndërkohë që kalonte kufirin drejt Polonisë. ——————————— Imazhi i një djaloshi i cili kalon kufirin Ukrainë-Poloni i përlotur, duke...

Videoja virale me ‘ushtarët ukrainas që ndahen nga të dashurat’, është klip i një filmi

Një klip me skena prekëse, ku pretendohet se ushtarë ukrainas përshëndeten me të dashurat e tyre para se të shkojnë në luftë, ka bërë xhiron e mediave sociale edhe në vendin tonë. Mirëpo, Faktoje arriti të verifikojë se këto skena janë pjesë e një filmi ukrainas të vitit 2017 dhe nuk kanë të bëjnë me konfliktin aktual Rusi-Ukrainë. ————————————– Një video...

Si po riciklohen fotot ‘arkiv’ të presidentit ukrainas Zelensky me uniformë ushtarake

Ngjarjet në Ukrainë, që prej fillimit të sulmit nga Rusia, po shoqërohen edhe me një fushatë të gjerë dizinformimi. Shpesh raportimet aktuale ilustrohen me foto ose video të ricikluara dhe jo nga zhvillimet e fundit, duke krijuar perceptimin e gabuar tek audienca. Faktoje, bazuar në raportimet e organizatave faktverifikuese në Ukrainë dhe vende të tjera dhe nga verifikimet përmes...

“Fëmijët e luftës”, fotografia e vitit 2016 “ngatërron” Ramën

Imazhi i dy fëmijëve që përshëndesin një autokolonë ushtarësh me flamurin ukrainas që po i drejtohen luftës, ka prekur shumë njerëz ditët e fundit. Fotografia është postuar dhe nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në faqen e tij zytare, ku ai është shprehur zemërthyer. Faktoje verfikoi se fotografia në të vërtetë i përket në viti 2016 dhe është pjesë...

Foto nga Lufta II Botërore po ‘shiten’ si pamje nga lufta në Ukrainë

Pak orë pas nisjes së sulmeve ushtarake në Ukrainë, raportimet nisën të shpërndahen me foto ilustruese nga zona e luftës. Nga një verifikim i Faktojes rezulton se jo çdo foto e serivirur tregon realitetin nga Ukraina. Përmes motorit të kërkimit TinEye zbuluam se media të ndryshme po ‘shesin’ foto të Luftës II Botërore si pamje të ‘minutës së fundit’...

Kujdes nga fushatat “Help to save Ukraine”

Lufta në Ukrainë, po shoqërohet me fushatë dizinformimi dhe mashtrimesh online. Verifikimi i Faktoje, në bashkëpunim me organzatat fact-checking në Ukrainë dhe shtete të tjera, rezulton se edhe në Shqipëri po qarkullon një fushatë për mbledhje fondesh me sloganin “Help save Ukraine”. Faktoje tregon hapat se si të mos biem pre e këtij mashtrimi, i cili është bërë viral...

Lufta me Ukrainën nisi sot, por konflikti ka kohë që ushqehet nga propaganda dhe dizinformimi rus

Ina Allkanjari Mëngjesin e kësaj të enjteje Rusia nisi zyrtarisht sulmin e armatosur ndaj Ukrainës. Por lufta e vërtetë i ka dhënë shenjat më herët me deklaratat dhe raportimet keqinformuese nga Rusia që i kanë fryrë zjarrit, siç vlerësojnë ekspertët, me qëllime destabilizuese. Faktoje mori në analizë deklaratën e kryediplomatit rus Lavrov bërë më 18 shkurt, se në Ukrainë po...

Këtë dimër ajri në Karposh ishte më i pastri, ndërsa në Lisiçe, Rektorat dhe Gazi Babë më i ndoturi (Infografik)

Problemi me ndotjen e në Shkup mbetet aktual, por numri i ditëve me ajër të ndotur dhe përqendrimet e matura të ndotësve këtë dimër që po kalon janë pak më të ulëta në krahasim me dimrin e mëparshëm, veçanërisht grimcat më të rrezikshme PM 2.5. Gjatë dhjetorit të viti 2021 dhe janarit të vitit 2022 nga pesë stacionet matëse të përhershme në Shkup,...

Rosana Aleksoska: Ndikimi rus depërton veçanërisht në periudha dhe ngjarje kyçe për Maqedoninë e Veriut

Organizata joqeveritare MOST së fundmi publikoi një studim dedikuar luftës kundër lajmeve dhe narativave të rreme. Studimi „Dezinformatat dhe distorzioni informativ në Maqedoninë e Veriut Dhjetor 2021“ fokusohet tek narrativat dominante në vitin 2020, me një fokus të veçantë tek artikujt e publikuar në periudhën nga 1 janari deri më 10 maj. Janë analizuar gjithsej 2.659 artikuj nga 211 portale...