fbpx
Tags Грција

Tag: Грција

Brukseli porosit Athinën : Anëtarësia në euro- zonë është e parevokueshme

Tensioni edhe në  institucionet, por edhe në kryeqendrat më të mëdha të BE-së shënon rritje me afrimin e zgjedhjeve në Greqi, ku favoriti kryesorë është Aleksis Cipras, udhëheqësi i të majtës radikale, SIRIZA. Pas informatave të publikuara këtë fundjavë në gazetën gjermane “Shpigel”, sipas të cilës “Greqia mund ta lëshoj euro- zonën” pa shkaktuar vështirësi të madhe për euron, në...

Pas paralajmërimeve për zgjedhjet bursa greke filloi të fundoset

Bursa greke po fundoset pas paralajmërimeve për zgjedhje të parakohshme nga fundi i janarit. Aksionet në bursën Greke ranë për 11,15 për vetëm dy orë që nga momenti kur Parlamenti Grek nuk ja doli të votojë dhe zgjidh Presidentin e shtetit në votimin e sotshëm. Magazina ekonomike Greke “Imerisija” lajmëron se bursa ia ka arritur ti zvogëlojë dëmet, ti...

Taksisti nga Koçani lëshohet nga stacioni policor në Polikastro

Taksisti nga Koçani i cili u përfshi nga vërshimet në Kukush është liruar nga organet policore greke dhe do të kthehet në Maqedoni. Banori i Koçanit dje ishte pjesë e një tragjedie njerëzore në Greqi kur, për shkak të kushteve të motit, makina me të cilin transportonte një shtetas grek nga Maqedoni në Greqi, u rrëzua në kanal për ujitje...

Greqia do të kërkojë fshirjen shtesë të borxhit

Greqia për realizimin e masave gjithëpërfshirëse të kursimit do të kërkojë të shpërblehet me shlyerje shtesë të borxhit. Sipas kryeministrit Andonis Samaras, shteti i tij në vepër ka realizuar “ristriktuimin e më të madh të borxhit publik në historinë e tij”. Ai tha se është sfidë e madhe që të mund të thuhet se borxhi i Greqisë është i...

Venizelos: Emri nuk do të zgjidhet shpejt

Shefi i diplomacisë greke Evangelos Venizelos nuk mendon se shumë shpejt të ketë shanse për zgjidhjen e kontestit të emrit. Venizelos në intervistën e javores “Real news” potencon se për shkak të jokonstruktivietit nga pala maqedonase, nuk do të ketë ngjarje të reja dhe zhvillimit të ngjarjeve për zgjidhje sa më të shpejt. “Nuk ka propozim të ri të Nimicit....