fbpx
Tags граница

Tag: граница

Gaz lotsjellës dhe protesta në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Policia maqedonase ka hedhur gaz lotsjellës që të shpërndaj grupin që protestonin para gardhi në Idomeni. Mediat greke njoftojnë se një pjesë e refugjatëve janë alivanosur dhe kanë probleme me frymëmarrjen. Refugjatët prej sot në mëngjes sërish protestojnë para gardhit me kërkesë që të hapet kufiri. Në kamp mbrëmë është shpërndarë broshurë në gjuhën arabe ku bëhet thirrje për protestë në...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Kufiri në Gjevgjeli është mbyllur “hermetikisht” edhe për refugjatët edhe për trenat

Refugjatët në Idomeni të Greqisë sot protestuan në mënyrë paqësore duke kërkuar të hapen kufijtë. Në këtë qendrë pranimi janë prej 7000 deri 9000 refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani. Hapësira tani duket si qytet i vogël, me qindra tenda ku refugjatët strehohen duke pritur të largohen nga Greqia. Në kamp ngadalë po harxhohen edhe rezervat e ushqimit dhe ilaçeve,...

Kunders: Marrëveshje e Përzhinos të zbatohet plotësisht dhe të mbështetet puna e PSP

  Mbretëria e Holandës do ta mbështes Maqedoninë në ballafaqimin me krizën e refugjatëve, deklaroi shefi i diplomacisë holandeze Bert Kunders, gjatë vizitës së qendrës së pranimit në Gjevgjeli. Kunders gjithashtu tha se vendet- anëtare të BE-së së bashku me Maqedoninë dhe vendet tjera të rajonit, duhet të gjejnë zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve dhe se kufijtë duhet të...

ARM vendos edhe një gardh me tela në kufirin jugor

Edhe një rradhë me bardh me tela ka vendosur Armata e RM-së në kufirin jugor për të përforcuar sigurinë në këtë kalim kufitar në saje të masave të përforcuara për lëshimin e refugjatëve drejt Evropës. Rrjeti po vendoset në mënyrë intensive në anën e majtë dhe djathtë të pikës 59. ARM kah fundi i nëntorit të vitit kaluar filloi me vendosjen...

Bujqit grek sot do të bllokojnë kufirin maqedono- grek

Bujqit grek vazhdojnë me bllokimin e autostradave greke. Bujqit paralajmëruan se sot  nga ora 11 deri 13 dhe nga ora 18 deri në orën 20 do të bllokohet kufiri me Maqedoninë por edhe kufiri grek me Bullgarinë dhe Shqipërinë, gjithashtu edhe pikat e tjera dhe autostradat nëpër të gjithë shtetin, 15.000 traktorëve dhe mijërave bujqve, të cilët janë shpërndarë nëpër...

Më shumë se 4.000 refugjat të paraqitur brenda 24 orëve në Maqedoni

Gjithsej 4026 vërtetime për kërkesë për azil nga refugjatët e Azisë dhe Afrikës janë dhënë gjatë 24 orëve të fundit, ku numrin më të madh e përbëjnë refugjatët nga Siria, njofton MPB-ja. Nga policia njoftojnë se 1616 vërtetime janë lëshuar për meshkuj, 881 për gra, 1512 për fëmijë që shoqërohen nga kujdestarët e tyre ndërsa 17 udhëtojnë pa prindërit e...

Gruevski – Tusk: Për krizën e refugjatëve duhet më shumë koordinin ndërmjet Maqedonisë dhe BE-së

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot në Shkup biseduan për krizën e imigrantëve. Nga takimi janë nxjerrë përfundimet se sfidat e reja me të cilat ballafaqohet Evropa janë pasojë e vendimeve të më shumë shteteve që t'i lëshojnë vetëm refugjatët dhe imigrantët të cilët vijnë nga rajonet e përfshira në luftë, por jo edhe...

MPB: Në kufi gjendje normale me refugjatët

Gjendja në kufirin verior dhe jugor të shtetit është normale, informuan nga Ministria e Punëve të Brendshme, duke shtuar se regjistrimi i refugjatëve po bëhet normal dhe se nuk ka vonesa në qendrat e pranimit. Sipas të dhënave të MPB-së, në kufirin me Greqinë, ka rreth 700 persona të cilëve nuk iu lejohet hyrje në vend sepse nuk plotësojnë kushtet...

Demokracia e Re reagon në BE rreth murit në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Partia opozitare greke, Demokracia e Re kritikoi vendimin e Maqedonisë për ngritjen e murit në kufirin me Greqinë në nivel evropian. Euro- deputetja e partisë djathtiste, Maria Spiraki dërgoi pyetje deri te KE nëse vendimi për ngritjen e murit është në përputhje me udhëzimet e BE-së për menaxhimin me krizën. Spiraki shkon deri atje saqë pyet nëse muri do të...

Хрватска ја отвори границата, камионите полека се пропуштаат

Граничниот премин Бајаково и Товарник се отворени за сообраќај без никакви ограничувања, објави Владата на Хрватска, на својот профил на социјалната мрежа  „Твитер“. Granični prijelazi Bajakovo i Tovarnik otvoreni su za sav promet, bez ikakvih ograničenja http://t.co/V4pz6M2k9H — Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) September 25, 2015 Билјана Муратовска од Здружението на превозници „Макам-транс“, потврди дека македонските камионџии веќе ја поминуваат границата. - Да, добив...