fbpx
Tags Gjermani

Tag: Gjermani

Helbah: Ivanov të jetë i mençur dhe të mundësoj formim të shpejtë të Qeverisë

I dĂ«rguari special i GjermanisĂ« pĂ«r EvropĂ«n Juglindore, Turqi dhe shtetet e EFTA-s, Kristian Helbah, pas takimit me presidentin Gjorgje Ivanov, shefin e diplomacisĂ« Nikola Poposki dhe liderĂ«t e partive politika, tha se nevojitet formim i shpejtĂ« i QeverisĂ« e cila do t’i zbatoj reformat prioritare. Helbah tha se qĂ«ndrimi i GjermanisĂ« Ă«shtĂ« i njĂ«jtĂ« me deklaratat e euro- komisarit...

Gjermania e shfuqizon , Maqedonia ende gjykon sipas ligjit për mbrojtjen e monarkëve

Ministri i drejtĂ«sisĂ« sĂ« GjermanisĂ«, Heiko Maas dje njoftoi se qeveria gjermane do ta shfuqizoj Ligjin i cili ua ndalon qytetarĂ«ve tĂ« vendit t’i ofendojnĂ« liderĂ«t e huaj. Maas ka deklaruar se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r “ligj tĂ« vjetĂ«rsuar dhe tĂ« panevojshĂ«m”. Ambasada e TurqisĂ« nĂ« Maqedoni nĂ« fund tĂ« dhjetorit tĂ« vitit tĂ« kaluar, njoftoi se ka ngritur kallĂ«zim penal kundĂ«r...

Gjermania kërkon zgjedhje të shpejta dhe qeveri teknike

“Gjendja aktuale nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« shqetĂ«suese!”, kĂ«tĂ« pĂ«rpara anĂ«tarĂ«ve tĂ« Komisionit pĂ«r politikĂ« tĂ« jashtme tĂ« Bundestagut gjerman pasdite e ka prezantuar sekretari shtetĂ«ror nĂ« MPJ-nĂ« e GjermanisĂ«, Mihael Roth. Ashtu siç thotĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«si, Torsten Fraj, anĂ«tari i Komisionit dhe deputeti nga radhĂ«t e CDU – CSU, ka sjellĂ« lehtĂ«sim vendimi i tĂ«rheqjes sĂ« abolimit, me çka Ă«shtĂ« plotĂ«suar njĂ«ri...

Berlin: PartitĂ« s’mund tĂ« luajnĂ« me durimin e komunitetit ndĂ«rkombĂ«tarĂ«

Berlin Ă«shtĂ« “ekstremisht i shqetĂ«suar pĂ«r gjendjen politike tĂ« brendshme nĂ« Maqedoni”, ka porositur nga Brukseli, ministri shtetĂ«ror gjerman pĂ«r EvropĂ«, Mihael Roth, duke potencuar se vendi patjetĂ«r duhet qĂ« t’i plotĂ«sojĂ« kushtet, gjegjĂ«sisht pĂ«r krijimin e kushteve pĂ«r mbajtjen e zgjedhje demokratike dhe tĂ« lira si dhe plotĂ«sisht tĂ« mbĂ«shtetet puna e ProkurorisĂ« Speciale. “PartitĂ« politike nuk guxojnĂ« mĂ«...

Ivanov në takim me Hajndël: Maqedonia patjetër duhet të ketë institucione funksionale

I dĂ«rguari special gjerman pĂ«r MaqedoninĂ«, Johannes HajndĂ«l, e ka pĂ«rfunduar takimin me kryetarin Gjorge Ivanov, me tĂ« cilin nuk u takua javĂ«n e kaluar. NĂ« deklaratĂ«n e pĂ«rbashkĂ«t tĂ« tyre u tha se Maqedonia duhet qĂ« patjetĂ«r tĂ« ketĂ« institucione shtetĂ«rore funksionale tĂ« cilat do tĂ« mund qĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« profesionale, efikase dhe nĂ« kohĂ«, t’i pĂ«rgjigjen pĂ«rballjes...

Gjermania emëroi të dërguar special për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

Shefi i diplomacisĂ« gjermane, Frank Valter Shtajnmaer, ka emĂ«ruar tĂ« dĂ«rguar special pĂ«r MaqedoninĂ« qĂ« duhet tĂ« ndĂ«rmjetĂ«soj pĂ«r zgjidhjen e krizĂ«s nĂ« vend. I dĂ«rguari special, siç njoftohet, nĂ« koordinim me pĂ«rfaqĂ«suesit e BE-sĂ« dhe SHBA-sĂ« nĂ« vend do tĂ« ndĂ«rmjetĂ«son pĂ«r zgjidhjen e krizĂ«s. “Ministri i jashtĂ«m Shtajnmaer ka emĂ«ruar tĂ« dĂ«rguar special pĂ«r MaqedoninĂ«. Ambasadori Hajndl do tĂ«...

Gjermani: Nuk ka kushte për zgjedhje me standarde evropiane

Gjermania ndaj mendimin me KE-në lidhur me përgatitjen e zgjedhjeve parlamentare në Maqedoni apo se nevojiten reforma para se të ekzistoj mundësi për zgjedhje me standarde evropiane, njoftuan sot nga ambasada gjermane në Shkup. Nga ambasada ju bëjnë thirrje partive politike në proces të bëjnë përpjekje dhe të tregojnë vullnet politik që të gjejnë zgjidhje të përbashkët, që do ta...

Gjermania dhe Austria planifikojnë të mbyllin kufirin e Maqedonisë dhe të ngrenë kampe të mëdha për refugjatët

Gjermania dhe Austria, nĂ« bashkĂ«punim me qeverinĂ« maqedonase dhe atĂ« greke, po zhvillojnĂ« plan pĂ«r mbylljen e kufirit maqedonas- grek, transmeton “Sputnik” duke raportuar informacione tĂ« gazetĂ«s gjermane “Bild”. Sipas gazetĂ«s gjermane. ekspertĂ«t nga Vjena, Brukseli dhe nga Berlini duan tĂ« mbyllin kufijtĂ« dhe tĂ« pajisin me sistem pĂ«r mbikĂ«qyrje. NjĂ«kohĂ«sisht, rritet numri i pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« AgjencisĂ« pĂ«r Kontroll tĂ«...

Gjermania deri te VMRO DPMNE: Tregoni vullnet dhe zbatoni Marrëveshjen e Përzhinos

“Diplomati i ngarkuar pĂ«r Ballkanin PerĂ«ndimor, TurqinĂ« dhe shtetet e EFTA-s, d-r Ernst Rajhel, mĂ« 28 tetor 2015 ka thirrur nĂ« bisedĂ« ambasadorin maqedonas nĂ« Berlin, Sasho Markovski nĂ« MPJ-nĂ« pĂ«r t’ia shprehur zhgĂ«njimin e qeverisĂ« pĂ«r zbatimin e MarrĂ«veshjes sĂ« PĂ«rzhinos, qĂ« edhe mĂ« tej qĂ«ndron e bllokuar” njoftojnĂ« nga ambasada gjermane nĂ« Shkup. NĂ« njoftim gjithashtu thuhet se...

Gruevski hapi fabrikë të papërfunduar në Shtip

NĂ« sallĂ« pĂ«rplot me dyzetĂ« makina dhe gjĂ«sende tjera, kryeministri Nikolla Gruevski shĂ«noi fillimin e prodhimtarisĂ« sĂ« fabrikĂ«s gjermane “Tehnichal tekstils”. Para sallĂ«s sĂ« madhe prej 13. 000 m/ katrorĂ« ishin tĂ« parkuar makinat ndĂ«rtimore, qĂ« pritnin tĂ« pĂ«rfundoj ceremonia sepse oborri Ă«shtĂ« vetĂ«m me rĂ«rĂ«. Rruga me asfalt tĂ« ri vetĂ«m ishte mbuluar me tepih tĂ« kuq. UdhĂ«heqĂ«si Jins Uindland...

Varyfakis Gjermanisë i tregon gishtin e mesit

Ministri i ri i financave për Greqinë është akuzuar se ka bërë një gjest ofendues ndaj Gjermanisë. Yanis Varoufakis i cili po vazhdon të negociojë për një reduktim të borxhit të Greqisë nga BE, është sulmuar me një pretendim, se ai ngriti lart gishtin e mesit të dorës, kur po mbante një fjalim në lidhje me financat e Greqisë...

Rreth 20 celula përgatitin sulme në Evropë

Rreth 180 persona nga tĂ« paktĂ«n 20 celula, qĂ« pritet tĂ« aktivizohen nĂ« tĂ« ardhmen, pĂ«rgatiten pĂ«r tĂ« kryer sulme nĂ« FrancĂ«, Gjermani, BelgjikĂ« dhe HolandĂ«, lajmĂ«ron rrjeti amerikan televiziv “CNN”, duke u referuar nĂ« burime perĂ«ndimore tĂ« inteligjencĂ«s. AgjencitĂ« e inteligjencĂ«s sĂ« BE-sĂ« dhe shĂ«rbimet sekrete nga Lindja e Mesme kanĂ« zbuluar se ekziston “rrezik” pĂ«r sulm nĂ« BelgjikĂ«,...

Bora paralizoi Evropën

Parashikimet e motit e kishin parlajmëruar, dhe ka mbërritur në kohën e caltuar koha e keqe në të gjithë Europën.  Ngricë, reshje dëbore, reshje shiu dhe erëra të forta nga veriu në jug. Pasojë e këtij moti janë vështirësitë e shumta pë rata që kishin vendosur të udhëtonin këto ditë festash. Në Francë të paktën 15 mijë automjete kanë...