fbpx
Tag: FransuaHoland

tag: FransuaHoland

Ivanov me letër ngushullimi presidentin e Francës, Oland

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgji Ivanov, me rastin e sulmeve të përgjakshme në Paris i ka dërguar një letër ngushëllimi homologut të tij francez, Fransua Oland. ku thuhet: “Me shok dhe mosbesim kam pranuar lajmin për sulmin terrorist në Paris dhe shpreh keqardhje të thellë për jetët e humbura nag sulmi barbar. Ky është një sulm jo vetëm ndaj...

Masakër në Paris: 160 të vrarë në disa sulme terroriste

Më së paku 120 persona janë vrarë në sallën e koncertit "Bataklo", kurse 40 të tjerë u vranë gjatë sulmeve dhe të shtënave në kryeqendrën e  Francës. Mediat franceze raportojnë se bilanci i të vrarëve ka arritur 120, pas aksionit policor në sallën "Bataklo" ku një grup i armatosur mbanin peng me qindra persona. Forcat e sigurimit kanë intervenuar në "Bataklo"...

Holand dhe Merkel dënuan vrasjen e Nemtsovit

Presidenti francez, François Holande në një deklaratë njoftoi se e cilëson si "të pështirë dhe tradhtar" sulmin. Holande, ka theksuar se Nemtson është  përpjekur si mbrojtës i rëndësishëm në demokracinë dhe të drejtat e njeriut të vendit të tij. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenë e para që ka dënuar vrasjen e politikanit të njohur rus të opozitës, Boris Nemtsov,...

21 për qind rritet popullariteti i Holandit

Popullariteti i presidentit francez Fransua Holand rekord është rritur për 21 për qind. Ai edhe më herët dihej që është presidenti me popullaritet më të lartë. sipas të dhënave të cilat i publikoi instituti “IFOP”, 40 për qind e qytetarëve të anketuar përkahin Holandin. Kryeministrit francez popullariteti i është rritur për 17 për qind dhe tani 61 për qind e...