fbpx
Tags Evropë

Tag: Evropë

Zaev: Maqedonia ka nevojë për Evropën më shumë se çdoherë

“Është e mundshme dhe e realizueshme që Maqedonia të jetë pjesë e Evropës së bashkuar. Qytetarët janë të bashkuar si asnjëherë më parë në vlera që mbrojnë dinjitetin e njeriut, garantojnë barazi para ligjit dhe drejtësi për të gjithë, që sigurojnë stabilitet ekonomik për familjen dhe stabilitet të sigurt për shtetin”, ka thënë lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në...

Takim i jashtëzakonshëm i shefave të diplomacisë së BE-së për sanksione të reja ndaj Rusisë

Ministrat e punëve të jashtëm të 28 vendeve- anëtare të BE-së, sot në Bruksel do të diskutojmë për ashpërsimin e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të mbështetjes së Moskës zyrtare për forcat pro- ruse në Ukrainë. Në takimin e jashtëzakonshëm, pritet ministri i ri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kozias të kundërshtoj miratimin e masave të reja kundër Rusisë, duke...

Angela Merkel shpallet personazh i vitit nga gazeta britanike “The Times”

“Ka arritur të rikthejë perëndimin tek vlerat e tij themelore” Gazeta konservatore britanike, The Times, ka zgjedhur kancelaren gjermane si personazhin e viti 2014. Sipas gazetes, Angela Merkel, është një grua e fuqishme e cila ia ka arritur që të profilizohet si gruaja e pushtetshme që ndërmjetësoi në kohët e krizave më të vështira në botë. Gjithashtu, The Times, thekson...