fbpx
Tags европа

Tag: европа

Putin: Evropa nuk duhet të ketë frikë nga Rusia

Ideja se një ditë Rusia mund ta sulmoj NATO-n është e pakuptim dhe s’ka kurrfarë baze, deklaroi presidenti rus, Vladimir Putin në intervistën për gazetën italiane “Correre della sera”. Ai thotë se Evropa nuk duhet frikësuar Rusisë dhe shtoi se “ndoshta dikush ka interes të nxit frika të këtilla tek qytetarët evropian”. “Ndoshta SHBA-të duan ta pengojnë afrimin e Evropës...

Javën e ardhshme vizitë e re e përfaqësuesve evropiane në Maqedoni

Më 22 prill në Maqedoni do të udhëtojnë anëtarët e grupit punues të Këshillit të BE-së, e ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, konfirmojnë shërbimet e Brukselit. Vizita e përfaqësuesve të Këshillit është shenjë shtesë për shqetësimin e BE-së për krizën politike në Maqedoni sepse kjo është drejtpërdrejtë propozim nga vendet- anëtare të BE-së. Maqedonia me siguri do të përmendet edhe në konkludimet...

Këshilli i Evropës: Me përgjimin e gazetarëve shkelen të drejtat e njeriut

Komisari për të drejtat e njeriut në Këshillin e Evropës, Nils Muzhnieks, në deklaratën ekskluzive për Agjencinë e Lajmeve “Meta” shprehi “shqetësimin e tij serioz” për ngjarjet e fundit në Maqedoni në veçanti përgjimin e gazetarëve, që u publikuan dje në konferencën e shtypit të LSDM-së opozitare. -Jam shumë i shqetësuar për pohimet për përgjim masovik dhe të palejuar të...

“Bild”: Maskara në Paris është fillimi i sulmeve në Evropë?

Sulmet terroriste nga java e kaluar në Paris mund të jenë vala e parë e sulmeve që do të kapin Evropën, lajmëron gazeta gjermane “Bild”, duke cituar raportin e agjencinë amerikane për zbulim NSA, e cila ka arritur në komunikim midis liderëve të Shtetit Islamik. Paris është referuar si i pari në një seri të planifikuara sulmesh për qytetet evropiane,...