fbpx
Tag: ЕвангелосВенизелос

tag: ЕвангелосВенизелос

Athina pas incidentit të Venizelos: ShBA-ja akoma nuk na kanë falur veton e Bukureshtit

Skandal me mungesën e Evangelos Venizelos në mbledhjen ministrore të NATO-s për shkak të emërimit të Maqedonisë me emrin kushtetues, bëri bujë të madhe në  mediat greke. Vendimi që Maqedonia të jetë nënshkruese me emrin kushtetues në Deklaratën e përbashkët të mbledhjes për vendimet në lidhje me ISIS-in, për shtypin grek është e barabartë me skandal diplomatik. Sipas mediumeve,...

Venizelos: Emri nuk do të zgjidhet shpejt

Shefi i diplomacisë greke Evangelos Venizelos nuk mendon se shumë shpejt të ketë shanse për zgjidhjen e kontestit të emrit. Venizelos në intervistën e javores “Real news” potencon se për shkak të jokonstruktivietit nga pala maqedonase, nuk do të ketë ngjarje të reja dhe zhvillimit të ngjarjeve për zgjidhje sa më të shpejt. “Nuk ka propozim të ri të Nimicit....