fbpx
Tag: Emri

tag: emri

Zaev: Është koha që shumica parlamentare ta merr përgjegjësinë

“Si shumicë parlamentare që e morri besimin, lamë që këto pesë javë i tërë opinioni të bindet se për çfarë patriotizmi të rremë është i gatshëm të bëj Gruevski dhe kryesia e VMRO DPMNE-së dhe nuk ka dyshim se kryesia e VMRO DPMNE-së nuk dëshiron ta dorëzojë pushtetin sepse ka frikë nga përgjegjësia. Ikje nga përgjegjësia nuk ka, amnisti...

VMRO DPMNE: LSDM për herë të dytë për shkak të luftës për pushtet po e shtrembëron kurrizin

“Është koha që të ndalojë sjellje dëshpëruese e Zoran Zaevit dhe LSDM-së, e cila është kundër vullnetit të qytetarëve. I tërë opinioni sheh se Zaevi është i gatshëm “që të shtrembëroj kurrizin” për interesin personal dhe dëshirën e sëmurë për pushtet”, porositi në njoftim sot VMRO DPMNE. Nga kjo parti thonë se LSDM nuk ka vepruar kështu për herë të...

Han shpreson që së shpejti do të formohet qeveri e mbështetur nga shumica

Euro- komisari për zgjerim, Johanes Han sot në fjalimin e tij para Kuvendit parlamentar të Këshillit të Evropës i paralajmëroi vendet- kandidate për anëtarësi në BE se “nuk ka bisedime për sundimin e të së drejtës sepse kjo patjetër duhet të zbatohet pa pengesa”. I pyetur për situatën politike në Maqedoni pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, Han shpreson se së...

Ivanov në KB: Unë jam maqedonas dhe dua të gjithë të na respektojnë si maqedonas

“Mos- vendosmëria e BE-së dhe NATO-s që të debllokojnë integrimin e RM-së ishte një prej shkaqeve kryesore për krizën e brendshme aktuale politike në Maqedoni, që arriti kulmin këtë vit. Pasojat nga bllokimet ishin shkak për bllokime të reja. Vendet e Ballkanit në mënyrë naive besuan se dikush nga jashtë do t’ua zgjidh problemet. BE dukshëm shihet se nuk...

Ban Ki Mun në Athinë dëgjoi qëndrimet greke për kontestin me emrin

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun sot në Athinë bisedoi me krerët e shtetit grek për krizën me refugjatët, kontestin e emrit dhe çështjen qipriote. Ban Ki Mun sot në mëngjes u takua me kryeministrin Aleksis Cipras, me të cilin u fokusuan në krizën e refugjatëve ndërsa në takimin e pasdites me shefin e diplomacisë Nikos...

Gjermania kërkon zgjedhje të shpejta dhe qeveri teknike

“Gjendja aktuale në Maqedoni është shqetësuese!”, këtë përpara anëtarëve të Komisionit për politikë të jashtme të Bundestagut gjerman pasdite e ka prezantuar sekretari shtetëror në MPJ-në e Gjermanisë, Mihael Roth. Ashtu siç thotë zëdhënësi, Torsten Fraj, anëtari i Komisionit dhe deputeti nga radhët e CDU – CSU, ka sjellë lehtësim vendimi i tërheqjes së abolimit, me çka është plotësuar njëri...

Sheqerinska: Kush bisedon për emrin në emër të Maqedonisë?

“Tanimë askush nuk e din se kush po bën negociata në emër të R. së Maqedonisë”, reagojnë nga LSDM pas vizitës së liderit të BDI-së, Ali Ahmeti në Athinë. “Në projektin “E vërteta për Maqedoninë” dëgjuam se ky është partneri i biznesit i Gruevskit. Tani përmes njoftimeve partiake dëgjojmë se ata janë partnerët e koalicionit. Raport shumë i rrezikshëm dhe...

MPJ-ja greke në Twitter: Ahmeti nga BDI është takuar me Kozias

Sot në Athinë kreu i BDI-së, Ali Ahmeti d të takohet me ministrin e jashtëm grek Nikos Kozias. Takimi Kozias- Ahmeti është caktuar për orën 12 sipas kohës lokale në MPJ-në greke, që takimi e paralajmëron përmes njoftimit vetëm 1 orë para fillimit të tij. MPJ-ja greke në profilin e tij zyrtar në Twitter shpërndau fotografi me tekstin: "Ministri i...

MPJ nuk ka dhënë mbështetje dhe nuk është informuar për vizitën dhe bisdimet e Ahmetit në Athinë

MPJ thjeshtë nuk ka dhënë përkrahje për udhëtimin e zyrtarëve të BDI-së në Athinë, thonë nga ky dikaster pas njoftimit të BDI ku thuhet se vizita e kreut të partisë dhe shoqëruesve tjerë është private dhe partiake, siç ishte partiake vizita e ministrit të jashtëm Poposki. “MPJ nuk ka dhënë kualifikime për llojin, shkakun dhe çmimin e udhëtimit pasi nuk...

Athinë: Ahmeti vjen me nismë të tij, ne i thamë Poposkit çdo gjë

Vizita e kreut të BDI-së, Ali Ahmeti në Athinë pasnesër në Greqi paralajmërohet si pjesë e tentativave që të gjendet zgjidhje më të shpejtë nga udhëkryqi në të cilin është bllokuar çështja e emrit. Në analizën e gazetës greke “To Vima” takimi i Ahmetit me shefin e diplomacisë greke vlerësohet si pjesë e strategjisë greke që në këtë periudhë...

Kozias kërkon më shumë disponim për dialog thelbësor nga Maqedonia

Shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias apelon qeveria maqedonase të tregoj disponim më të madh për dialogun thelbësor dhe aftësi për kompromis të sinqertë. Në intervistën e fundvitit për gazetën greke “Agora” në pyetjen se çfarë do të bëj qeveria greke nëse pala maqedonase kërkon pranim në instancat ndërkombëtare nën emrin e përkohshëm, ministri grek qartë theksoi se Maqedonia duhet...

Poposki nesër për vizitë zyrtare në Athinë

Ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikolla Poposki nesër do të arrijë për vizitë pune në Athinë ku do të takohet me homologun e tij grek, Nikos Kozias. Kjo është vizita e dytë e Poposkit në Athinë, pas pjesëmarrjes së tij në takimin joformal të ministrave të BE-së dhe vendeve- kandidate gjatë kryesimit grek në vitin 2014, por vizitë e...

Pas reagimit të Gruevskit, “Guardian” ndryshoi titullin

Pas reagimit të kryeministrit Nikolla Gruevski në intervistën për “Guardian”, gazeta britanike ndryshoi titullin. Titulli fillestar “Maqedonia është e gatshme të ndryshoj emrin që të përfundoj kontesti 24 vjeçar me Greqinë është ndryshuar në “Kryeministri maqedonas është i hapur për dialog lidhur me ndryshimin e emrit që të përfundoj kontesti 24 vjeçar me Greqinë”. Pas publikimit të sotëm të lajmit,...

Gruevski: Do të reagojmë deri te “Guardian” për deklaratën e rrejshme

Menjëherë pas publikimit të intervistës, reaguan nga kabineti i Gruevskit me konfirmim se janë të pasaktë interpretimet në titullin e “Guardian”. “Diç të tillë nuk kam deklaruar dhe ne do të reagojmë deri te “Guardian”. Kjo shihet edhe nga vet teksti që qartë shihet se është koment gazetaresk, e jo për deklaratë nga unë. Kjo është e qartë si kristali....

Ivanov: Arkivat sekrete të Vatikanit do të hapen për hulumtuesit nga Maqedonia

Vatikani do të jetë i hapur për hulumtuesit nga Maqedonia, janë marrë vesh sot presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorgje Ivanovi, në suaza të takimit prej 40 minutash me papën e Frnaçesku të Vatikanit. - Përfundimisht, arkivat sekrete të Vatikanit janë hapur për hulumtuesit tanë. Pra, shumë shpejt dy hulumtues tanë mund të vijë që hulumtojnë të gjithë ata që...

Mitov: Zgjidhje e emrit të mos shkaktoj probleme shtesë me fqinjët tjerë

Shefi i diplomacisë bullgare, Daniel Mitov vlerëson se zgjidhja potenciale e emrit nuk guxon të shkaktoj probleme me fqinjët tjerë. Sipas tij, Greqia ka vullnet politik që të ketë zgjidhje për emrin, por formula për zgjidhjen e këtillë deri më është treguar si e pasuksesshme. Mitov në intervistë për gazetën greke “To Vima” vlerëson se shpresoj vullnet të ekzistoj edhe...

BE dhe SHBA kanë kërkuar që emri të zgjidhet shumë shpejtë, Kozias ka “nisma të reja dhe të guximshme”

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias është duke përgatitur hapa të guximshëm në bisedimet për zgjidhjen e çështjes së emrit. Këtë e konfirmon gazeta greke “Etnos” e cila shkruan se Kozias ka përpiluar plan për dalje nga ky udhëkryq prej në qershor, kur edhe zbatimi nuk kishte efekt për shkak të zgjedhjeve parlamentare. SHBA-të dhe BE-ja thuhet se kanë...

Diplomacia greke e shqetësuar për shkak të presioneve amerikane për emrin

Kontesti me emrin mund të gjendet në listën e prioriteteve diplomatike të Greqisë këtë vjeshtë për shkak të presioneve të fuqishme nga SHBA-të. Pas kthimit të kryeministrit grek Aleksis Cipras në Athinë, mediumet greke vazhdojnë të shkruajnë se SHBA-të kryejnë, dhe do të vazhdojnë të kryejnë, presion aktiv për zgjidhjen e kontestit të emrit. Në këtë frymë në nëntor sipas...

Gruevski: Maqedonia mbetet e fokusuar në anëtarësimin e saj në NATO dhe BE

  “R. e Maqedonisë ngel aktor konstruktiv dhe aktiv në stabilitetin e rajonit. Synimi kryesor i Maqedonisë ngel anëtarësimi në NATO dhe BE”, theksoi kryeministri Nikolla Gruevski në kuvendin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, që prej 28 shtatorit deri më 3 shtator mbahet në Nju Jork. “Gjithë reformat që ndodhin në Maqedoni janë në këtë frymë. Pa marrë parasysh ngjarjeve...

Greqia prej nëntorit me propozime të reja për bisedimet me emrin?

Sekretari shtetëror amerikan, Xhon Keri sugjeron se Greqia duhet të përpiqet prej muajit nëntor të bëj propozime të reja për bisedimet me emrin, shkruajnë mediumet greke. Sipas të dhënave të televizionit “Meta”, pala greke është përgjigjur pozitivisht, por ka theksuar se këto përpjekje do të jenë të kota nëse pala maqedonase nuk tregon vullnet për kompromis. Në takim kinse është...