fbpx
Tag: Emigrantë

tag: emigrantë

Borisov: Tani nuk është koha dhe interesi i Bullgarisë që të bëhemi pjesë e zonës shengen

Tani nuk është koha që të bëhemi pjesë e zonës- shengen dhe afrimi i shtetit tonë në këtë zonë nuk do të ndihmojë, tha kryeministri bullgar, Bojko Borisov. "Të gjithë thonë se Bullgaria menjëherë duhet të bëhet pjesë e Shengenit. Por, ky nuk është interesi jonë për momentin. Nëse nga ana tjetër, ata duan të na marrin, ne me kënaqësi...

Bruksel: Emigrantët nga Idomeni të transferohen nëpër kampet e Greqisë

KE dërgoi apel deri të gjithë emigrantët që të transferohen në kampet tjera në Greqi. "KE do të vazhdoj të dërgoj apel se njerëzit në Idomeni duhet të ridestinohen dhe kujdesen në qendrat e pranimit në Greqi dhe nuk duhet të bëjnë tentime të rrezikshme. OJQ-të duhet t'ju sigurojnë të dhëna të sakta që të evitohen incidentet e mëtutjeshme" deklaroi...

Policia maqedonase është futur në Greqi duke dëbuar emigrantët, pohojnë mediat

Incidentet në Idomeni po bëhen top- temë në Greqi. Reagimi i policisë maqedonase, shpërthimi i dhunës dhe mungesa e reagimit nga qeveria e Greqisë dhe policia po vërshojnë opinionin grek. Pasi në mediat greke doli video- regjistrimi se policia e Maqedonisë është futur përtej gardhit dhe ka reaguar ndaj incidenteve, mediat parashtruan pyetjen nëse policia  maqedonase ka reaguar nga territori...

Në kufi është qetë, njëri prej policëve të lënduar ndalet në Klinikë

Një prej policëve që mbrëmë mori lëndime të reja në përplasjen me emigrantët në kufirin jugor, është ndalur për kurim të mëtutjeshëm në Qendrën klinike “Nënë Tereza” në Shkup. Mbrëmë gjatë përplasjes me emigrantët të cilët tentonin të futen në territorin e Maqedonisë janë lënduar gjithsej 14 policë. Gjatë përplasjes sipas të dhënave të MPB-së janë dëmtuar tre makina të MPB-së...

Greqia ka dërguar notë proteste në Maqedoni për shkak të incidenteve në kufi

Greqia ka dërguar notë proteste në Maqedoni për shkak të incidenteve në kufi. Sipas njoftimit nga ministria e jashtme greke, ambasadori grek në Maqedoni, Teoharis Lalakos deri te autoritetet e vendit ka dërguar dy demarshe për shkak të situatës në Idomeni. “Ambasadori Lalakos qartë theksoi se përdorimi i dhunës në asnjë mënyrë nuk ndihmon në zgjidhjen e problemit dhe tërësisht bie...

Më shumë se 20 policë të lënduar në përleshjet me emigrantët

Në trazirat e djeshme me emigrantët të cilët me dhunë tentuan të hyjnë në Maqedonia nga Greqia, janë lënduar 23 nëpunës të Maqedonisë prej të cilëve 14 policë dhe nëntë pjesëtarë të ARM-së si dhe janë dëmtuar tre automjete dhe pajisje të tjera. Nuk ka nëpunës të lënduar nga forcat policore ndërkombëtare të cilët janë në kufi për sigurim të...

Gaz lotsjellës dhe protesta në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Policia maqedonase ka hedhur gaz lotsjellës që të shpërndaj grupin që protestonin para gardhi në Idomeni. Mediat greke njoftojnë se një pjesë e refugjatëve janë alivanosur dhe kanë probleme me frymëmarrjen. Refugjatët prej sot në mëngjes sërish protestojnë para gardhit me kërkesë që të hapet kufiri. Në kamp mbrëmë është shpërndarë broshurë në gjuhën arabe ku bëhet thirrje për protestë në...

Ivanov: Maqedonia do t’i merr të gjitha masat për mbrojtjen e kufijve shtetërorë dhe sigurisë nacionale

Maqedonia as nuk është anëtare e BE-së, as e NATO-s e as e zonës- shengen dhe s’mund t’i duroj pasojat nga politikat jopërkatëse të Bashkësisë, porositi presidenti Gjorgje Ivanov pas seancës së Këshillit nacional për mbrojtje në përbërje më të gjerë, që u thirr pasi rreth 1500 refugjatë ilegalisht hynë në territorin e vendit nga Greqia. “Mbrëmë ndodhi incident në...

Emigrantët kthehen në Greqi, gazetarët lirohen në Bogorodicë me dënim në të holla

Qindra azil-kërkues vendosën dje që të dalin dhe të gjejnë ndonjë mënyrë alternative kalimi përgjatë ndarjes territorial midis dy shteteve por janë ndaluar nga policia sapo kanë hyrë në Maqedoni. Ata janë mbajtur përkohësisht nga forcat e sigurisë, e më pas u rikthyen në Greqi përgjatë mesnatës. Një zyrtar i policisë maqedonase komunikoi se transporti i tyre u bë nëpërmjet kamionëve...

Policia maqedonase arrestoi 28 gazetarë për kalim ilegal të kufirit

Marijana Karkulaki, gazetarja e cila mbulon krizën e refugjatëve në Greqi në profilin e saj në Tuiter njoftoi se fotoreporteri Dimitris Tosidis dhe 30 gazetarë tjerë janë arrestuar nga forcat maqedonase të sigurisë në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë. "URGJENTE: fotoreporteri Dimitris Tosidis është arrestuar nga armata e Maqedonisë. Më shumë se 30 gazetarë dhe aktivistë janë të arrestuar, por...

Tre emigrantë janë gjetur të mbytur në Suva Rekë në Gjevgjeli

Tre trupa të pajetë sot në mëngjes janë gjetur në Suva Rekë afër kufirit mes Maqedonisë dhe Greqisë ndërsa sipas informacioneve të para bëhet fjalë për emigrantë, njoftojnë për “Meta” nga MPB. Sipas të dhënave të para zyrtare, sot në mëngjes rreth orës 6 e 45 në stacionin policor në Gjevgjeli është denoncuar se janë gjetur tre trupa të pajetë...

Kufiri jugor de jure e hapur, de fakto e vulosur

Komiteti drejtues për menaxhim me krizën e emigrantëve mbrëmë vonë ka pasur takim lidhur me rrethanave dhe masat e reja të miratuara nga vendet e rutës ballkanike, ku siç konfirmojnë për “Meta” nga Qendra për menaxhim me kriza dhe nga MPB nuk janë miratuar masa të reja, por se janë vërtetuar konkluzionet e mëhershme gjegjësisht sa emigrantë do të...

Kufiri jugor i mbyllur, Komiteti drejtues sot pasdite do të vendos për hapat e mëtutjeshëm

  Komiteti drejtues për menaxhim me krizën e emigrantëve sot pas orës 18, sipas njoftimeve, duhet të mbaj takim ku do të vërtetoj politikën e re të vendit rreth lëshimit të emigrantëve, pas Samitit të Brukselit dhe pas vërtetimit të masave të reja për mbylljen e kufijve për pjesën më të madhe të kërkuesve për azil, që dje miratoi Sllovenia,...

Refugjatët do të presin deri më 18 mars për vendim përfundimtar të BE-së

Të vërshuar nga shiu i rrëmbyeshëm, disa në tenda, disa nën qiell të hapur në baltë dhe mot të ftohtë mbi 13.000 refugjatë në Idomeni pritnin vendimin nga Brukseli nëse do t’u lejohet të vazhdojnë rrugën për në Gjermani ose jo. Situata sot në mëngjes është edhe më e keqe. Baltë, mjegull, tenda dhe rroba të lagura që thahen nëpër...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Më shumë se 1000 emigrantë të bllokuar në Tabanoc, sytë drejtohen kah Samiti i Brukselit

Më shumë se 1000 emigrantë nga Siria dhe Iraku për momentin janë të bllokuar në Tabanoc, në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë sepse autoritetet serbe refuzojnë t’i lëshojnë dhe t’u lejojnë transit më tej në rutën e Ballkanit, thonë për “Meta” nga MPB. Në ndërkohë në kufirin jugor, sipas informacioneve nga pala greke, janë miratuar kufizime shtesë për shtetasit sirian...

Besimi: Për emigrantët duhet të koordinohemi me vendet e rajonit dhe BE-në

Lidhur me emigrantët, Maqedonia duhet të ketë koordinim të fuqishëm me vendet e rajonit, vendet e rutës ballkanike dhe BE, për zbatim të suksesshëm të vendimeve të BE-së dhe ajo që pritet të miratohet në Samitin e Brukselit. Këtë sote deklaroi zv- kryeministri për çështje evropiane, Fatmir Besimi gjatë vizitës së kampit të emigrantëve "Vinojug" në Gjevgjeli. Sipas tij, procesi me...

Donald Tusk dhe Robert Fico për vizitë në Maqedoni

Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, në suazat e turnesë së tij në vendet ballkanike të përfshira në krizën e refugjatëve, sot do të qëndrojë në Maqedoni. Për pasdite është paralajmëruar takimi me presidentit e shteti, Gjorgje Ivanov. Sot në Maqedoni për vizitë do të qëndroj edhe kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico dhe ministri i brendshëm sllovak, Robert Kalinak. Ata së bashku...

BBC provokon Poposkin: Në politikë u futët që të hidhni gaz lotsjellës ndaj fëmijëve?

“Vendi juaj përdori gaz lotsjellës ndaj shumë njerëzve, përfshirë edhe fëmijë. Pyetem, a është kjo pse u futët në politikë”, në mënyrë provokuese pyeti ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, gazetari i cili zhvillonte intervistën për “BBC News Night” “Nuk është korrekte që të nxirret konkluzioni i tillë” u përgjigj Poposki. Sipas shefit të diplomacisë maqedonase, Maqedoni po tenton t’i zbatoj vendimet...

Greqia ndaloi informim nga qendrat e emigrantëve, gazetarët akuzuan për censurë

Gazetarët grek janë të revoltuar nga vendimi i Ministrisë së migrimit që përkohësisht t’u ndalohet qasja në qendrat e emigrantëve. Menjëherë pas incidenteve në Idomeni, Ministria njoftoi se nuk do t’u jepen leje gazetarëve për qasje deri te  kampet q pranimit ku bëhet regjistrimi i emigrantëve. Nga Ministria theksojnë se bëhet fjalë për masë të përkohshme dhe se për...