fbpx
Tag: Dorëheqje

tag: dorëheqje

Gruevski konfirmon, do të jep dorëheqje para 15 janarit

Kryeministri Nikolla Gruevski nuk tregon se kush do ta zëvendësoj, pasi sipas Marrëveshjes së Përzhinos ai javën e ardhshme duhet të jep dorëheqje nga posti. Ai konfirmon se do të jep dorëheqje, por atë se kush do ta zëvendësoj në këtë funksion, do të vendos partia, pas çka vendimi do t’i njoftohet opinionit. Gruevski nuk zbuloi as atë se...

Ahmeti: Gruevski do të japë dorëheqje më 10 janar

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti në një intervistë në "Alsat M", tha se të gjitha shtyllat e Marrëveshjes së Przhinos janë përmbushur dhe se kryeministri do të japë dorëheqjen më 10 janar. Siç tha Ahmeti, ai nuk pret të shtyhen zgjedhjet në prill. - Detyrimi i të gjitha palëve nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos është respektimi i detyrimeve nga kjo...

Bejli: Dorëheqjet e Mijalkov, Jankulloskës dhe Janakieskit nuk mjaftojnë

Në edicionin e radhës të emisionit "360 gradë" në TV Alsat-M, mysafir ka qenë ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli, i cili ndau vlerësimin e Komisionit Evropian se është marrë vetëm përgjegjësi e pjesshme politike rreth rastit të përgjimeve dhe përmbajtjes së bisedimeve në telefonatat e përgjuara. Dorëheqjet e Mijalkovit, Jankullovskës dhe Janakievskit, sipas ambasadorit amerikan ishin të domosdoshme,...

PLD: Para se Janeva të filloj hetimin, Taleski të jep dorëheqje

Para se të filloj hetimi i prokurorisë publike, në komunën Manastir, PLD-ja opozitare kërkon kryetari i komunës, Vladimir Taleski të jep dorëheqje. Duke u thirrur në lajmin se prokurorja speciale do të filloj me punën lidhur me pesë lëndët e para me “bombat” liberal-demokratët nga Manastiri vlerësojnë se qëndrimi i kryetarit në kryer të vetëqeverisjes lokale është e papranueshme. “Dje...

LSDM këkron dorëheqje nga Koce Trajanovski dhe zgjedhje të reja për kryetar të qytetit

Për grupin e këshilltarëve të LSDM-së dhe partnerët e koalicionit është i papranueshëm buxheti i Qytetit ë Shkupit për vitin e ardhshëm në tekstin e të cilit parashtroi amendamente. Kërkojnë dorëheqjen e kryetarit të Qytetit të Shkupit Koce Trajanovski sepse konsiderojnë se nuk punon në interes të qytetarëve, si dhe zgjedhje të reja për kryetar të Qytetit të Shkupit. Damjan...

Tri dorheqje në Qeverinë e Gruveskit

Tre ministri të kryeministrit Nikolla Gruevski sot dhanë dorëheqje  nga postet e tyre. Ministri i punëve të brendshme Mitko Çvakov, ministri i punës dhe politikës sociale Dime Spasov dhe zëvendësministrja e shoqërisë informatike dhe administratës Marta Arsovska- Tomovska, në përputhje me Marrëveshjen e Përzhinos sot në Kuvend kanë dorëzuar dorëheqjet e tyre. Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot pranoi propozimet...

“Bombat” e opozitës Gruevskit i morën 5 funkcionarë

Më shkarkimin e sotshëm të Goran Trajkovskit, drejtorit të DAP-it,  i cili është politikani i pestë që pësoi pas publikimit të "bombës"  së parë nga lideri i opozitës Zoran Zaev, më 9 shkurt të këtij viti. Nga Qeveria e Nikolla Gruevskit deri më tani u larguan këta funksionarë: Gordana Jankulloska, ministre e punëve të brendshme; Sasho Mijallkov, drejtor i Drejtorisë së Sigurimit dhe...

Opozita ka dorëzuar kërkesë për shkarkimin e Nikolla Todorov

“Grupi i deputetëve të LSDM-së dhe partive të koalicionit ka dorëzuar kërkesë për shkarkimin e Nikolla Todorovit nga posti i ministrit të shëndetësisë. Kërkojmë përgjegjësi nga Todorov për problemet sistematike dhe kaosin e përgjithshëm në shëndetësi të rezulton me pasoja tragjike ndaj qytetarëve pacientë” deklaroi sot Jagoda Shahpaska, deputete opozitare dhe kryetare e Komisionit parlamentar për shëndetësi. “Për vetëm 2...

Prej sot, çdo ditë prej orës 18 protestë “Mjaft më” para Qeverisë

Duke filluar prej sot, çdo ditë prej orës 18 para Qeverisë do të mbahet protestë me moton “Mjaft më”. Qytetarët ju bëjnë thirrje kompetentëve të ndërmarrin përgjegjësi për jetët e humbura nëpër bulevardet dhe spitalet. “Mjaft me vrasjet serike nëpër spitalet dhe rrugët. Kemi të drejtë për jetë, keni përgjegjësi për dorëheqje. Një jetë e shuar në kalimin e këmbësorëve në...

Nesër do të mbahet takimi i ri i liderëve

Takimi i radhës i liderëve politik në Shkup do të realizohet nesër. Por, kësaj here në mbledhje nuk do të marr pjesë ndërmjetësuesi evropian, komisari për zgjerim të BE-së, Johanes Han. Në takim pritet që të marrin pjesë Ali Ahmeti, Menduh Thaçi, Zoran Zaev dhe Nikolla Gruevski. Katër liderët politik kanë arritur një marrëveshje me dy qershor, e cila është...

PRSD: Qeveria kalimtare me Nikolla Gruevskin është e pamundur

Situatat e diagnostifikuara nga ana e Stejt Departmanetit dhe Rajnhard Pribe qartë locojnë përgjegjësinë politike- Nikolla Gruevski. Për këtë PRSD konsideron se hap esencial nga atrofimi momental i sistemit mund të bëhet vetëm nëse të hënën, opinioni maqedonas ka shansin të shoh dorëhqejen e kryeminsitrit, thuhet në kumtesën e partisë. Nga PRSD thonë se pas dorëheqjes, me Prokuror të ri...

Duke goditur në tiganë dhe tenxhere, protestuesit kërkuan dorëheqjen e Gruevskit

Mijëra qytetarë dhe mbështetës të opozitës janë duke protestuat para banesës së kryeministrit Nikolla Gruevski duke kërkuar nga ai largimin nga skena politike. Protesta e cila filloi para qeverisë, parakaloi në bulevardet kryesore të Shkupit duke brohoritur tërë kohën ‘Gruevski ik’ ndërsa në duar mbanin edhe pjata dhe tiganë. Protestuesit thanë se Qeverisë Gruevski i ka ardhur fundi dhe...

Sot seanca e parë e Qeverisë pas dorëheqjeve të Jankulloskës, Janakieskit dhe Mijalkovit

Sot do të mbahet seancë qeveritare, e para pas dhjetë ditëve (12 maj, e martë) kur edhe u verifikuan dorëheqjet e ministres së brendshme, Gordana Jankulloska, për transportit dhe lidhje, Mile Janakieski dhe drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov. Informacionin për “Meta” e konfirmoi zëdhënësi i Qeverisë, Aleksandar Gjorgjiev. Sipas informacioneve tona, në seancën e sotme ka mundësi të emërohen edhe drejtorët...

Konferencë shtypi në orën 13 do të mbaj lëvizja e vet organizuar civile “Protestoj”

Përmes njoftimit lëvizja bëri të ditur se konsiderojnë që dorëheqjet janë fitorja e qytetarëve. Ata kërkojnë: Dorëheqje urgjente dhe marrjen e përgjegjësisë politike dhe juridike të qeverisë në përgjithësi në krye me Nikolla Gruevskin për sundimin jo- kushtetues, të korruptuar dhe jo-etik Lirim urgjent të të gjithë aktivistëve të arrestuar prej 5 majit e këtej Formimin e qeverisë për demokratizimin e institucioneve dhe...

Borisov e këshillon Gruevskin: Ndiq shembullin tim jap dorëheqje

Kryeministri bullgar Bojko Borisov e këshillon kolegun e vet maqedonas Nikolla Gruevski që të japë dorëheqje, në mënyrë që të pushojnë protestat dhe përçarjet në vend, shkruan gazeta bullgare “24 Çasa”. “Unë kam dhënë shembull se si e bën këtë një kryeministër nëse nuk e ka besimin për ndonjë arsye. Pastaj populli do ta kthejë besimin”, ka deklaruar Borisovi,...

Jep dorëheqje edhe dretiori ekonimik i FSShM-së

  Sot dha dorëheqje edhe drejtori tjetër i FSShM-së, Xhemail Mehazi informoi televizioni “Alsat M”. Mehazi deklaroi se dorëheqjen e jep  për  përgjegjësi morale lidhur me vdekjen e Tamra Dimovskës.

Maja Paranxhieva- Zmejkova dha dorheqjen: nuk jam burokrat i ftohtë

Para protestës së sotme ku kërkohej përgjegjësi nga institucionet për vdekjen e Tamarës së vogël, dorëheqje kanë dhënë drejtoresha e Fondit të Sigurimit Shëndetësor, Maja Parnaxhieva – Zmejkova. Ajo në fjalimin e saj para opinionit tha se veten e saj e llogarit si person me emocione, dhe jo një burokrate e ftohtë dhe se të gjitha sulmet e kanë...

Todorov është dëshpëruar, por nuk ndjenë përgjegjëse për vdekjen e Tamarës

Ministri i shëndetësisë, Nikola Todorov, është shumë i dëshpëruar por nuk ndjenë përgjegjësi për vdekjen e Tamarës së vogël, sepse siç tha ka bërë çmos që vajza të shkojë në trajtim jashtë shtetit, transmetoi "Nova ТV“. Këtë ministri e deklaroi në hapjen e projektit "Logoped i disperzuar", për të cilin mediat u ftuan gjashtë minuta para fillimit të ngjarjes. Pas heshtjes,...

Presidenti italian jep dorëheqje

Presidenti italian, Giorgio Napolitano, ka dhënë sot dorëheqjen nga posti i tij, duke u larguar kështu nga puna në moshën 89-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga presidenca e Republikës.   “Napolitano nënshkroi sot në mëngjes aktin e dorëheqjes nga posti i tij. Sekretari i përgjithshëm i presidentit u ngarkua për t’ia komunikuar zyrtarisht dorëheqjen e presidentit Napolitano krerëve...

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari, u kërcënua se do të jep dorëheqje nga posti i tij nëse BDI-ja përkrah stemën

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari, u kërcënua se do të jep dorëheqje nga posti i tij nëse BDI-ja përkrah propozimin për stemën e re shtetërore, bëri të ditur televizioni “Alsat M”. Ministria e Drejtësisë është ajo që në Kuvendin  e Republikë së Maqedonisë duhet të propozojë  ndryshimet për stemën e re.