fbpx
Tag: договор

tag: договор

Autostrada Shkup-Blace: Dy dekada premtime për 12.5 km gropa dhe gunga (VIDEO)

Kryeqytetin e Maqedonisë e ndajnë rreth 20 km në jug të kufirit me Kosovën. Magjistralja e Adriatikut sot është përplot me gropa dhe gunga, me sinjalizim të vjetruar të trafikut dhe gardhet mbrojtës në rrugë, si dhe me një tunel të pa ndriçuar në rrugë. Shpejtësia maksimale e automjeteve është 60 deri në 80 kilometra në orë, kështu që...

Në janar do të ketë një tender për përfundimin e fazës së parë të autostradës Gradsko – Prilep

Извор: Министерство за транспорт и врски
Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore planifikon që muajin e ardhshëm të shpallë një tender për të përzgjedhur kompaninë e ndërtimit për të përfunduar fazën e parë të autostradës Gradsko – Prilep, transmeton Meta.mk. Pauza prej muajsh për ndërtimin e 10 km të ri midis grykave Farishës dhe Drenovës erdhi pasi verën e kaluar u anulua kontrata me ish-kontraktuesin e mëparshëm...

Kompania turke “Purplast” do të investojë deri 12 milionë euro dhe do të hapë 300 vende të reja pune

Drejtori i Drejtorisë për zona zhvillimore teknologjike industriale, Aleksandar Mlladenovski dhe drejtori ekzekutiv i kompanisë turke “Purplast” Mehmet Shishmanogllu, sot në Qeveri kanë nënshkruar marrëveshje për qiramarrje shumëvjeçare të tokës ndërtimore në ZZHTI Shkup 2, njofton Meta.mk. Kompania “Purplast” ka marrë me qira 26.266 metra katrorë në zonën në Bunarxhik, kurse fabrika që do të fillojë të ndërtohet së shpejti...

Bejli: Me BE-në punojmë për t’u siguruar se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve

Bashkë me BE-në punojmë në plotësimin e asaj që partitë politike e arritën në qershor ndërsa e plotësuan në gusht. Punojmë në këtë, të sigurojmë se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve. Këtë mbrëmë e deklaroi ambasadori amerikan Xhes Bejli në Shtip në suazat e ardhjes së grupit prej 50 vullnetarëve nga korpusi paqësor. "Por, në fund të ditës, bëhet fjalë...

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

 “Most”: Nuk ka kushte për zgjedhje korrekte më 24 prill

Nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Ky konluzion vjen nga disa asociacione joqeveritare të kryesuara nga “MOST-i”. Kryetari i këtij asociacioni Darko Aleksov ka thënë se KSHZ-ja pastrimin e listës zgjedhore e ka nisur me më shumë se dy muaj vonesë. “Në në janar vonesa me përqindjen për pastrimin e listave zgjedhore ishte 50...

Oer: Marrëveshjes t’i jepet shans

Lorens Oer, ambasadorja e Francës në Maqedoni, sot shprehu shqetësimin e saj për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos dhe deklaroi se besojnë në të dhe se duhet t'i jepet shans në realizimin e plotë të saj. Oer,  gjatë takimit në Kuvend me grupin parlamentar për miqësi me parlamentin francez, nuk  u deklarua për atë se Maqedonia do të humbas rekomandimin...

Milloshoski: Bisedimet janë serioze, bëjmë çdo gjë që mundemi

Bisedimet janë serioze, bëjmë çmos që të arrijmë zgjidhje, tha deputeti i VMRO DPMNE, Antonio Milloshoski para fillimit të takimit të sotëm të grupeve të punës për emërimin e prokurorit special që po mbahet në Klubin e deputetëve. Në takim me përfaqësuesit e LSDM, VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH janë edhe lehtësuesi belg Piter van Hojte, ambasadori i SHBA-së, Xhes...

Tenderët do të frenojnë prokurorin special publik

Partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos kanë edhe një ditë për të emëruar prokurorin special publik dhe kornizën ligjore për votimin e tij në Kuvendin e RM-së. Sipas të dhënave të cilat i siguroi “Meta” edhe mbrëmë nuk ka pasur përafrim të qëndrimeve për këtë pikë ndërsa çështje kontestuese edhe më tej ngel zëvendës- prokurorët. Në tavolinë është edhe...

BDI-ja deri në fund të gushtit pret marrëveshje për prokurorit special

Ahmeti dhe Fatos Reka diskutuan mbi ngjarjet politike në vend, marrëdhëniet midis Shkupit dhe Tiranës, integrimin Euroatlantik, marrëveshjen e Ohrit dhe marrëdhëniet ndëretnike si dhe për gjendjen në Tetovë pas vërshimeve. Me këtë rast kreu i BDI-së njoftoi Ambasadorin shqiptarë mbi dialogun politik që po zhvillohet në mes të katër partive më të mëdha në vend, me ndërmjetësim ndërkombëtar. “Takimet e...

LSDM: Gruevski pranoi se ka frikë nga prokurori special publik

LSDM-ja opozitare reagoi ndaj deklaratave të sotme të përfaqësuesve të VMRO-DPMNE-së në lidhje me ngjarjet e fundit politike. Sipas LSDM-së, Gruevski e ka tashmë të qartë se Zvrlevski tërë jetën nuk mund t`ia fsheh krimet. “Nikolla Gruevski sot publikisht e pranoi se rasti Puc është politikisht i montuar dhe e pranoi frikën nga prokurori i ri special. Kjo d.m.th se Gruevski...

Marrëveshja e qershorit: Afatet dihen, zbatimi në dyshim

Takimet e kaluar nga liderët e partive politike për zgjidhjen e krizës politike dhe dokumentet që dolën prej tyre, si dhe nga takimet me përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtarë, sollën njëfarë orari të aktiviteteve deri në zgjedhjet e parakohshme në prill të vitit të ardhshëm. Sipas kësaj, këto mund të jenë datat: Më 29 qershor Takim liderësh ku partitë do të tentojnë të...

BDI shpalos marrëveshjen e 2 qershorit mes liderëve politik të Maqedonisë

BDI-ja edhe zyrtarisht publikon marrëveshjen e 2 qershorit me ndërmjetësimin e Evrokomesarit Han dhe ambasadorëve Orav dhe Bejli. Në këtë marrëveshje thuhet se deri më 10 qershor partitë duhet të pajtohen saktë se kush do ti organizon zgjedhjet parlamentare në Maqedoni. Sipas kësaj marrëveshjeje të gjitha partitë obligohen për të tejkaluar krizën politike dhe mos e pengojnë anëtarësimin në BE dhe...

Ahmeti takohet me Furnie dhe Oer

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka pritur sot në takim pune në selinë e partisë në Tetovë Ambasadoren e Francës në Maqedoni, Zonjën Lorens Oer si dhe përgjegjësin për Ballkanin në Ministrinë e Mbrojtjes Franceze, Z. Reno Dorliak. Ambasadorja Francës uroi Kryetarin Ahmeti për rezultatin e arritur në zgjedhjet parlamentare dhe shprehu mirënjohjen për përcaktimin e...

Takimi mes Plenumit të nxënësve të mesme dhe MASH përfundoi pa marrëveshje

Takimi mes Plenumit të nxënësve të mesme dhe ministrit të arsimit, Abdylaqim Ademi, zëvendësit të tij Spiro Ristevski dhe kryeministrit për çështje ekonomike, Vladimir Peshevski ka përfunduar pas kompromis të arritur, por me marrëveshja të bisedimet mes palëve të përfshira të vazhdojnë. Në ndërkohë, bojkoti i procesit arsimor do të vazhdoj ndërsa nxënësit e shkollave të mesme natën do...

Greqia fitoi edhe katër muaj kohë për kthimin e borxhit

Greqia dhe BE kanë arritur të bien dakord për marrëveshjen e huasë dhe kohëzgjatjen e saj pas një seri zhvillimesh dramatike në samitin e Eurogrupit, që filloi me tre orë vonesë. Nga mediat ndërkombëtare, që citojnë burime zyrtare nga Brukseli dhe Athina, mësohet se dy palët kanë rënë dakord për zgjatjen e programit të ndihmave me 4 muaj. Ministri holandez i...

Mejson në Totenhem deri vitin 2020

Lojtari anglez Rajan Mejson ka vazhduar kontratën me Totenhem deri vitin 2020, njoftuan nga klubi londinez. Mejson është mesfushorë dhe ka 23 vite. Lojtari i ri ka kaluar shkollën e të rinjve në Totenhem, por gjatë karrierës së tij luajti si lojtar i huazuar në Jeovila, Donkaster, Milvol, Lorien dhe Suindon. Këtë sezon luajti në 18 ndeshja me 1 gol të...

Nuk ka marrëveshje për buxhetin e BE-së

Pas shtatë orësh bisedimesh, qeveritë e vendeve anëtare të Bashkimit evropian dhe Parlamentit Evropian, nuk arriti marrëveshjen për buxhetin e BE-së për vitin e ardhshëm. Tani propozimi duhet të kthehet në Komisionin Evropian, i cili duhet të përgatit propozim buxheti.