fbpx
Tags ДИК

Tag: ДИК

Partitë firmosën Kodin për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Partitë sot firmosën Kodin për zgjedhje korrekte dhe demokratike, sipas dispozitave të Kodit zgjedhor. Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski theksoi se zgjedhjet që janë korrekte, demokratike dhe respektojnë parimet demokracisë dhe sundimit të mirëfilltë kontribuojnë për zhvillim demokratik të shoqërisë. "Të gjithë pjesëmarrësit në zgjedhje me aktivitetet e tyre vendosin fundamentin e demokracisë dhe kontribuojnë për ndërtimin e besimit në sistemin...

VMRO DPMNE: Zaev ka kuptuar se fundin e ka më afër sa që mendonte

E madhe është frika e Zaevit pasi kuptoi se pas 11 dhjetorit, përveç që LSDM do të jetë humbëse në zgjedhje, por edhe do të duhet të jep përgjegjësi direkte për gjithë atë që ia bëri Maqedonisë, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së, për deklaratën me shkrim të kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për bartësit e listave zgjedhjeve të...

KSHZ deri në mesnatë duhet t’i konfirmoj listat

KSHZ më së voni deri të dielën në mesnatë duhet t'i shqyrtoj dhe konfirmoj listat e deputetëve që partitë i kanë dorëzuar për zgjedhjet e 11 dhjetorit gjegjësisht 48 orë nga dorëzimi i listave. Në këtë rast, anëtarët e KSHZ-së të konstatojnë parregullsi, pjesëmarrësit në zgjedhjet duhet t'i largojnë në afat prej 48 orëve. Tërheqja për orarin e letrës zgjedhore...

Filluan të rrjedhin afatet e shkurtuara parazgjedhore për 11 dhjetorin

Sot deputetët me 110 vota PËR votuan shpërndarjen e Kuvendit për zgjedhjet e parakohshme zgjedhore për 11 dhjetor dhe tanimë rrjedhin afatet për organizimin e zgjedhjeve, që kalon në kompetenca e KSHZ-së. Nga KSHZ thonë se ata janë të gatshëm t’i zbatojnë zgjedhjet. “Për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, afatet sipas Kodit Zgjedhor shkurtohen për 5 ditë, përveç për fushatën zgjedhore, që...

KSHZ nuk ka të holla për tenderë të ri, Qeveria premton se do t’ia jep deri në zgjedhje

Me propozim/ rishikimin e dytë të buxhetit, për të cilin zhvillohen debate nëpër komisionet përkatëse të Kuvendit, buxheti i KSHZ-së edhe më tej qëndron në 104 milionë denarë (1,6 milion euro), siç parashihej me rishikimin e parë. Atëherë, KSHZ-së iu shkurtuan rreth 400 milionë denarë nga buxheti i paraparë për vitin 2016-të nga 531.375.000 denarë. Atëherë, ministria e financave shpjegoi...

Për listën “kontestuese” zgjedhore KSHZ do të diskutoj të martën në seancë publike

Sot skadon afati për paraqitjen e votuesve kontestues në listën e zgjedhësve dhe ajo do të shqyrtohet në seancë publike të martën, thonë për “Meta” nga KSHZ. Nga Komisioni shtojnë se vazhdimi i afatit për shqyrtim dhe paraqitje në listën e votuesve nuk do të ketë, përveç nëse Kuvendi nuk voton ndryshime në Kodin zgjedhor. “Ne nuk kemi kurrfarë kompetence...

Votuesit kontestues mund të paraqiten në KSHZ prej nesër deri më 19 gusht

KSHZ nesër në ueb faqen zyrtare do t'i publikoj emrat dhe mbiemrat e 39.502 votuesve kontestues dhe ata do të ketë afat prej 25 ditëve që të shkruhen në listën e zgjedhësve, vendosi Komisioni në seancën e sotme. Regjistrimi do të bëhet personalisht, me dorëzimin e letërnjoftimit apo pasaportës në zyrat rajonale të KSHZ-së dhe zyrat e Drejtorisë për librat...

KSHZ deri të martën do t’i publikoj emrat e votuesve kontestues

Në ueb faqen e KSHZ-së deri të martën do të publikohen emrat e 39.502 votuesve kontestues në listën e zgjedhësve. Ata gjatë kontrollit të fundit në terren nuk janë gjetur në shtëpi apo për ta nuk ka më shumë shkrime në institucionet. KSHZ do të përpiloj formular për paraqitje, pas çka do të shpall thirrje publike në ueb faqen si...

Gjermania kërkon zgjedhje të shpejta dhe qeveri teknike

“Gjendja aktuale në Maqedoni është shqetësuese!”, këtë përpara anëtarëve të Komisionit për politikë të jashtme të Bundestagut gjerman pasdite e ka prezantuar sekretari shtetëror në MPJ-në e Gjermanisë, Mihael Roth. Ashtu siç thotë zëdhënësi, Torsten Fraj, anëtari i Komisionit dhe deputeti nga radhët e CDU – CSU, ka sjellë lehtësim vendimi i tërheqjes së abolimit, me çka është plotësuar njëri...

Zaev paralajmëroi përshkallëzim të protestave

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev në konferencën për shtyp edhe një herë deklaroi se zgjedhje më 5 qershor nuk do të ketë sepse nuk ka kushte për “zgjedhje të lira dhe demokratike”. “Në vend është bërë puç, është shkelur Kushtetuta, ligjet, është “varrosur” Marrëveshja e Përzhinës ndërsa qeveria teknike zhvlerësoi vendimet e ministrave opozitar. Nikolla Gruevski dhe grupi tjetër i...

Veljanovski firmosi vendimin dhe shpalli zgjedhjet

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Trajko Veljanovski sot shpalli zgjedhjet, njoftojnë nga kabineti i tij. Në njoftimin nga kabineti i Veljanovskit shkruan se vendimin e ka dorëzuar deri në KSHZ si organ për organizimin e zgjedhjeve, deri në Ministrinë e drejtësisë dhe MPB-së. "Qytetarë dhe qytetare të nderuar, besoj se të gjitha subjektet e përfshira në procesin zgjedhor do të kontribuojnë...

Votues fantom, persona të vdekur dhe banesa të stërmbushura nëpër listat e zgjedhësve

Qytetarët kanë zbuluar disa parregullsi gjatë kontrollimit të të dhënave personale në listën zgjedhore përmes ueb- aplikacionit që prej dje është e kapshme në faqen zyrtare të KSHZ-së. Qytetarët nëpër rrjetat sociale shkruajnë se në adresat e tyre jetojnë njerëz që nuk i njohin, se nëpër listat ka njerëz të vdekur dhe ka prej tyre që janë shpërngulur nga Maqedoni....

 “Most”: Nuk ka kushte për zgjedhje korrekte më 24 prill

Nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Ky konluzion vjen nga disa asociacione joqeveritare të kryesuara nga “MOST-i”. Kryetari i këtij asociacioni Darko Aleksov ka thënë se KSHZ-ja pastrimin e listës zgjedhore e ka nisur me më shumë se dy muaj vonesë. “Në në janar vonesa me përqindjen për pastrimin e listave zgjedhore ishte 50...

KSHZ miratoi metodologjinë për pastrimin e listës zgjedhore

Komisioni shtetëror zgjedhor sot miratoi rregulloren për metodologjinë për qasje të plotë, kryerjen e ndryshimeve dhe fshirjen e të dhënave në listën zgjedhore. Vendimi i KSHZ vjen as pajtimit të pranuar me shkrim nga katër partitë politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos. Nga KSHZ njoftuan se në seancë është miratuar edhe procedura për zbatimin e kontrollit në terren për përditësimin...

Vanhoute: Vendimi njëanësh që të shkohet në zgjedhje shkatërroi besimin në proces

Nuk besoj se partitë duan më tej të punojnë bashkë dhe të tentojnë së bashku t’i arrijnë qëllimet, deklaroi ndërmjetësi belg në bisedimet rreth Marëveshjes së Përzhinos, Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupeve të punës në Klubin e deputetëve, që filloi prej orës 18. Si arsye kryesore për gjendjen e këtillë, Vanhoute theksoi datën e zgjedhjeve gjegjësisht “vendimin...

Treshja e Brukselit pa deklaratë pas takimit me Zaevin

Euro- deputetët Ivo Uajgl, Riçard Houit dhe Eduard Kukan sot refuzuan të prononcohen me çfarëdo deklaratë pas takimit me liderin e LSDM-së Zoran Zaev, duke theksuar se këtë do ta bëjnë nesër pasi të mbarojnë takimet e paralajmëruar. Treshja e Brukselit pas takimit në selinë e LSDM-së u drejtua kah Zyra e KE-së në Shkup ku sipas paralajmërimeve, tre euro-...

Bejli dhe Garet përshëndetën emërimin e KSHZ-së dhe thirrën të denoncohen keqpërdorimet

Ambasadori i SHBA-së, Xhes Bejli dhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Çarls Garet përmes rrjetit social "Twitter" përshëndetën emërimin e ekspertëve të KSHZ. "Hap i rëndësishëm për dakordimin e anëtarëve final të KSHZ-së, detyra e parë e tyre është emërimi i sekretarit të përgjithshëm profesionist. Ngel edhe shumë punë. I bëj thirrje pushtetit, OJQ-ve dhe qytetarëve që plotësisht të mbështesin KSHZ-në...

Liderët i bënë thirrje Parlamentit t’i emëroj anëtarët e KSHZ-së

Liderët e partive që nënshkruan Marrëveshjen e Përzhinos, në një deklaratë të përbashkët me shkrim përshëndetën marrëveshjen e sotme për përbërjen e plotë të KSHZ-së dhe i bënë thirrje Parlamentit që t’i emëroj Rexhep Prokupcën, Atanas Urumov dhe Aleksandar Çiçakovskin për ekspertë të pavarur në KSHZ. “I bëjmë thirrje Parlamentit që t’i finalizoj procedurat e nevojshme sa më shpejtë që...

Vanhoute: Të gjithë ishin konstruktiv, por ka shumë punë deri në zgjedhje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute përshëndeti marrëveshje e arritur sot për ekspertët e KSHZ-së. “Jam shumë i lumtur dhe mund të njoftoj se liderët e partive politike arritën marrëveshje për ekspertët e KSHZ-së. Shpresoj që sa më shpejtë të filloj me punë dhe të emërohet sekretari i përgjithshëm. Mund të them se partitë ishin konstruktive” tha Vanhoute. Ndërmjetësi megjithatë theksoi se deri...

Rilkoski: Nga partitë politike dhe të huajt kërkuam përbërje jo- partiake dhe të zgjeruar të KSZH

“Nga përfaqësuesit e partive politike dhe nga përfaqësuesit e BE-së, kërkuam depolitizim të plotë të KSZH, me atë që partitë nuk do të propozojnë, të paktën publikisht, kandidatë të tyre. Gjithashtu kërkuam përforcimin e kapaciteteve të KSZH, të paktën me tre profesionist, persona profesionist, më mirë do të ishte të kishin qenë gjykatës. Nëse KSZH-së i jepen autorizime më...