fbpx
Tags Dhunë

Tag: dhunë

Zaev: Dhunën e kanë bërë banditë dhe policë të nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarëve dhe deputetëve është nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe një grup i tyre bashkëpunëtorë që i godet kalimi i pushtetit dhe janë të gatshëm për interesat e tyre t’i viktimizojnë interesat e shtetit, ka thënë në konferencë shtypi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. “Dhuna që ndodhi mbrëmë nuk është vlerë demokratike. Dhuna...

Arrestohen tetë persona, Nuhiu ndërron Çavkovin nga kreu i shtabit operativ të MPB-së

Për ngjarjet e mbrëmshme të dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, në stacionin policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët edhe më tej po punohet, ka informuar sot në konferencë shtypi ndihmës ministri për marrëdhënie me opinionin dhe çështje strategjike pranë MPB-së, Jordan Lamanovski, i cili shtoi se është siguruar video- material për identifikimin...

Mogerini: Atë që e pamë në Shkup është shumë e dhimbshme

Atë çfarë pamë dje në Shkup është veçanërisht shqetësuese dhe shumë trishtuese për të gjithë ne, ka deklaruar sot në Valetë të Maltës, përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe për siguri të BE-së, Federika Mogerini. Ngjarjet e mbrëmshme në Kuvendin maqedonas ishte tema kryesore që para gazetarëve e hapi Mogerini, pak para fillimit të takimit joformal të ministrave...

MPJ-ja e Shqipërisë: Politikanët të tregojnë maturi dhe të evitojnë retorikën nxitëse

Ministria e jashtme e Shqipërisë përmes njoftimit për opinion ka shprehur shqetësim për dhunën e kuvendit të Maqedonisë. “Dhuna dhe skenat e këtilla kundër përfaqësuesve të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë janë të papranueshme dhe nuk janë dinjitoze për një demokraci parlamentare. Dhuna fare nuk ndihmon në tejkalimin e situatës së krijuar. U bëj thirrje forcave të sigurisë që të...

LSDM: Proceset demokratike vazhdojnë, qytetarët të ruajnë qetësinë

Proceset demokratike vazhdojnë pas zgjedhjet legjitime të kryetarit të ri të Kuvendit të RM-së, porositën nga LSDM në njoftimin e rregullt ditor pas incidenteve të djeshme të dhunshme, ku u lënduan disa deputetë, mes të cilëve edhe lideri i opozitës, Zoran Zaev. “Opinioni vendor dhe ai ndërkombëtarë zëshëm mbështetën zhbllokimin e Kuvendit. Gjithashtu, qartë dërguan mesazhin e regjimit në rënie...

Mogerini dhe Han: Dhuna në Kuvend është e papranueshme, apelojmë për maturi

“Në mënyrën më të ashpër dënojmë sulmet e sotme ndaj anëtarëve të Parlamentit në Shkup. Dhuna në Parlament është tërësisht e papranuar dhe bëjmë thirrje për qetësim dhe maturi”, thuhet në deklaratën e përbashkët të përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini dhe euro- komisarit për zgjerim, Johanes Han. Ata i bëjnë thirrje MPB-së...

Ambasada e SHBA-së: Dhuna nuk është mënyrë për tejkalimin e dallimeve

Ambasada e SHBA-së në vend ka dënuar ashpër incidentet e fundit në Kuvend, ku u lënduan disa deputet, mes të cilëve edhe lideri opozitar, Zoran Zaev. Nga ambasada porositën se dhuna nuk përshtatet me demokracinë dhe është mënyrë e papranueshme për tejkalimin e dallimeve. "Në mënyrën më të ashpër dënojmë dhunën në Kuvend. Kjo nuk përshtatet me demokracinë dhe është mënyrë...

Ivanov apelon për qetësim të gjakrave dhe bëri thirrje për takim liderësh në kabinetin e tij

Presidentin i shtetit, Gjorge Ivanov në fjalimin e tij para qytetarëve sonte dërgoi apel për qetësim të tensioneve dhe i ftoi liderët për takim në kabinetin e tij. “Në këto momente të shqetësimit të përgjithshëm rreth ngjarjeve në Kuvendin e RM-së ju bëj thirrje të qëndroni të qetë. Ju bëj thirrje të jeni të durueshëm dhe të mos bini pre...

Han dënon sulmin ndaj deputetëve: Dhuna nuk e ka vendin në Kuvend

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në profilin e tij në Twitter ka dënuar sulmet dhe dhunën ndaj deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë, duke porositur se demokracia duhet vazhduar kursin e saj. "Ashpër dënon sulmet e anëtarëve të Parlamentit. Dhuna nuk e ka vendin në Kuvend. Demokracia duhet të vazhdoj kursin e saj", shkroi Han në Twitter.   https://twitter.com/JHahnEU/status/857654946010980352 Shumica...

KEMM: Nuk guxon të keqpërdoren mediat për ngritjen e tensioneve

Këshilli për etikë në media (KEMM) me shqetësim të madh reagon ndaj raste të shpeshtë të keqpërdorimit nga disa mediave, sidomos në kontekst të situatës aktuale politike, për përhapjen e spekulimeve, propagandës dhe të pavërtetës, që mund t’i rritin tensionet dhe të sjellin trazira potenciale në shoqëri. Nga KEMM shtojnë se tashmë kohë më të gjatë reagojnë ndaj këtyre rasteve,...

LSDM: Institucionet të mos bëhen viktimë e skenarëve të dhunshëm të Gruevskit

Nikola Gruevski nuk guxon të kërcënohet me dhunë, kjo është kundër- kushtetuese dhe vepër e dënueshme me ligj, porositin nga LSDM në njoftimin e sotëm. Nga kjo parti më tej thonë se së shpejti do të emërohet kryetari i ri i Kuvendit e më pas edhe “qeveria e re reformuese e Maqedonisë unitare, sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve në...

Nëse ka nevojë, MPB është e gatshme ta mbrojë Kuvendin

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) është duke e ndjekur situatën dhe nëse ka shkelje të rendit publik, është e gatshme të reagojë, thonë për “Meta” nga MPB, lidhur me paralajmërimet për hyrje me dhunë në këtë institucion. “Ministria e Brendshme ka formuar shtab operativ dhe ndjek situatën në terren. Nëse ndodh prishje të rendit publik, Ministria është e gatshme...

Gjykata Penale: Janeva dhe Fetai kishin sjellje të ashpër dhe joprofesionale

Nga ekzistimi 72 vjeçar i Gjykatës Themelore Shkupi 1 nuk mbahet mend sjellje dhe mosrespektim i këtillë i Gjykatës, pushtetit gjyqësor dhe ndaj ndonjë gjykatëse e cila zhvillon proces, siç treguan prokuroret speciale, Katica Janeva dhe Fatime Fetai në seancën e sotme për dhunën lidhu me dhunën e porositur në Komunën Qendër në vitin 2013-të, reaguan nga Gjykata Penale. “Si...

SHGM dënon dhunën verbale të pushtetit ndaj gazetarëve

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë dënojnë fluksin e dhunës së koordinuar verbale të pushtetit ndaj gazetarëve, të cilat siç thonë nga SHGM, i drejtohen lirisë së mediave dhe të drejtës së opinionit për t’u informuar. “Sulmet e këtilla kanë për qëllim t’i frikësojnë dhe heshtin gazetarët dhe të ngufatin kritikën në media. Me këtë, pushteti dëshiron të pengoj që të...

Gjykata anuloi seancën për akuzën e PSP-së kundër Gruevskit dhe Janakieskit

Seanca gjyqësore për akuzën e PSP-së për dhunën në komunën Qendër është anuluar prej 21 nëntor për 16 dhjetor, pesë ditë pas zgjedhjeve, me kërkesë të Nikola Dodevskit, avokatit të njërit nga të akuzuarit, ish ministrit të transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski. Gjykata Penale njofton se avokati Dodevski me shkrim ka kërkuar nga Gjykata Themelore Shkupi 1 të anulohet pasi...

Han iu bëri thirrje qytetarëve të përmbahen nga dhuna

Pas protestave që dy ditë me radhë po mbahen ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të fal politikanë të përfshirë në krime, në Tuiter u prononcua euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili porositi qytetarët të jenë të arsyeshëm dhe të distancohen nga dhuna. "Thirrje për partitë politike dhe qytetarët e arsyeshëm që të përmbahen...

MPB ndërmerr masa për zbardhjen e sulmit ndaj Todor Petrov

Kryetari i Kongresit Botërorë Maqedonas, Todor Petrov është mbajtur për kurim në Qendrën e emergjencës, njoftojnë nga MPB. Në njoftimin e tyre shkruan se Petrov është sulmuar fizikisht në objektin hotelierik “Kasablanka” në Shkup, nga disa persona deri më tani të panjohur. Njoftim me dënim ndaj dhunës dërguan dy partitë më të mëdha maqedonase VMRO DPMNE dhe LSDM pasi më herët...

Nuk ka shenja dhune në trupin e Sofeskit

Në trupin e 44- vjeçarit, agjentit ushtarak Goran Sofevski nuk janë gjetur shenja dhune, konfirmojnë nga MPB-ja. Trupi i pajetë i Sofevskit është gjetur në orën 7 të mëngjesit, pasi mbrëmë vonë familjari i tij kishte njoftuar për zhdukjen e tij, i cili një ditë më parë është nisur për në gjueti. Supozimet nga hetimet janë se Sofeski ka vdekur nga vdekja...

Vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme në Ferguson

Autoritetet në qarkun Shën Luis vazhduan gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin Ferguson për të paktën edhe 24 orë. Gjendja e këtillë u vendos tre ditë pas përshkallëzimit të protestave të dhunshme gjatë shënimit të përvjetorit të vdekjes së të miturit afro- amerikan Majkll Braun, i cili u vra nga një polic me ngjyrë të bardhë. Protestat prej të hënën janë...

Disa të mitur kanë rrahur një bashkëmoshatarë me shufër hekuri

SPB- Ohër deri tek prokuroria themelore publike ka dorëzuar raport special kundër tre të miturve, në bazë të Ligjit për drejtësi për fëmijë, për dyshimin se kanë kryer dhunë. Siç njoftojnë nga MPB, të miturit më 31 korrik të këtij viti, janë futur në një oborr në Ohër dhe me shufër hekuri kanë sulmuar një tjetër të mitur dhe i...