fbpx
Tag: Македонија

tag: Македонија

Eurodeputetët grekë e qortuan Mogerinin për përdorimin e emrit Maqedoni

"Prandaj ne me mirësi kërkojmë prej jush të vazhdoni me të gjithë hapat e domosdoshëm me qëllim që të përmirësohet dhe në të ardhmen të shmanget kontradikta e lartshënuar", e porositën Andrulakis dhe Kaili, Mogerinin. Eurodeputetët e PASOK-ut, Nikos Andrulakis dhe Eva Kaili i kanë dërguar letër zëvendëskryetares së Komisionit Evropian, Federika Mogerinit në të cilën protestojnë kundër asaj se...

Maqedonasit me gjasa më të vogla për azil në Evropë

Maqedonasit janë në vendin e dytë për nga numri i kërkuesve për azil në BE, por njëkohësisht edhe me shkallën më të ulët të pranimit, e cila mezi arrin 1%. Sipas vëzhgimit të fundit të KE-së ndaj ndërprerjes së regjimit të vizave për vendet e Ballkanit Perëndimorë, kërkesat për azil nga Maqedonia kanë përqindjen më të vogël të pranimit...

Stanishev: Kriza do t’i rrezikoj euro- integrimet e Maqedonisë

Socialistët evropian konsiderojnë se fillimi i bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në BE mund të ketë ndikim pozitiv ndaj vendeve dhe të ofroj nxitje për përparim në fushat problematike, përfshirë edhe çështjet e hapura dypalëshe, deklaroi zëvendës- kryetari i Komitetit të përbashkët për bashkëpunim parlamentar të BE-së dhe Maqedonisë, euro- deputeti bullgar dhe lideri i PSE, Sergej Stanishev. -Ky vendim,...

Maqedonia mund të gjendet në trasenë e “Përroit turk”.

“Përroi turk” mund të kaloj përmes Greqisë, Maqedonisë, Serbisë dhe Hungarisë- njoftoi kryeministri hungarez Viktor Orban në intervistën për gazetën ruse “Komersant”. Deklarata e Orban vije pas takimit para do kohe presidentin ruse, Vladimir Putin, në të cilin është diskutuar për energjetikë dhe ndërrimin e “Përroit jugor”, projekt i cili dështoi për shkak të kundërshtimeve të Brukselit. Putin, gjatë takimit me...

Qeveritë e Maqedonisë dhe Serbisë punojnë bashkërisht për projekte konkrete

Qeveritë e Maqedonisë dhe Serbisë zhvilluan seancën e dytë të përbashkët, por këtë herë në Shkup. Kryeministrat e të dy vendeve, Nikolla Gruevski dhe Aleksandar Vuçiq e cilësuan akoma më të suksesshëm takimin e radhës ndërkohë që theksuan marrëdhëniet të shkëlqyeshme. Në qendër të takimeve të sotme siç theksuan kryeministrat ka qenë thellimi i bashkëpunimit ekonomik. “Kjo ishte seancë akoma...

Maqedonia mposht Austrinë, në 1/8 të finales luan me Slloveninë

Kombëtarja e Maqedonisë mundi Austrinë në ndeshjen e pestë të Kampionatit botëror të Hendbollit, që mbahet në Katar, me rezultat 36:31. Kjo është fitorja e  katërt që kanë arritur hendbollistët e Maqedonisë. Me këtë ndeshje, përfundoi loja në grupe, dhe pas dy ditësh pauze, të dielën, fillojnë betejat e 1/8 të finales ku Maqedonia do të luaj me Sllovenin për...

A thua masakra e “Charlie”-es do të shtrëngoj Shengenin?

Ngjarjet e fundit në Paris i shtrënguan masat në Unionin Evropian. Në Danimarkë, Belgjikë,  Britani të Madhe flitet për bashkëpunim më të ngushtë të sigurisë me vendet tjera, për përforcimin e masave të përgjimit, për vëzhgim të internet – komunikimit dhe për krijim të të dhënave për ata që udhëtojnë. Dyshohet se ndryshimi i karakterit liberal të Shengen-Zonës, që...

Gazetarët e Maqedonisë me lapsa në duar u bashkëngjitën në marshin solidaritetit

Me lapsa në duar, gazetarët e Maqedonisë sot u mblodhën në Parkun e gazetarëve për nderime kolegëve në masakrën në gazetën satirike të Parisit “Charlie Hebdo”. Në marshin e solidaritetit mori pjesë edhe ambasadorja e Francës në Maqedoni, Lorens Oer. -Sot jemi këtu sepse morëm ftesë nga kolegët e Francës që të marrim pjesë atje në marshin, por vlerësojmë se...

“New York times” Maqedoninë radhiti në destinacionet më të mira për 2015

Gazeta prestigjioze amerikane ,,New York times,,e rradhit Maqedoninë në 10 destinacionet  e para nga 52, të cilat duhet të vizitohen gjatë vitit 2015. Maqedonia është radhitur si hit destinacioni i ri i Ballkanit. ,,Pas Kroacisë dhe  Malit të Zi, Maqedonia është destinacioni turistik i Ballkanit Perëndimor. Njihet për manastiret  e vjetra dhe Liqenin e Ohrit, Maqedonia është një vend i shkëlqyer...

CIA ia shkatërroi jetën El Masrit dhe as që i kërkoi falje

Kaled el Masri është person krejtësisht i shkatërruar, njoftojmë mediumet botërore. Një dekadë pasi CIA, me ndihmën e autoriteteve maqedonase, e mori në Maqedoni dhe e vendosi në Qendrën sekrete për paraburgim në Afganistan, El Masri ende nuk është shëruar. Gazeta “San Herald” thekson se gjermani me prejardhje nga Libani tanimë nuk është pjesë e jetës së bashkëshortes dhe fëmijëve...

AShB-ja: Të gjitha dialektet e maqedonishtes janë të bullgarishtes

Akademia e Shkencave të Bullgarisë  (AShB-ja) i vendosi gjuhën maqedonase dhe dialektet e saj si pjesë përbërëse të dialektologjisë bullgare. ABSh-ja dhe Instituti i Gjuhës Bullgare pardje, me ndihmën financiare të Fondit social evropian i Bashkimit Evropian, promovoi audio-hartën e internetit në 30 dialekte autentike bullgare, në të cilën numërohen edhe të gjitha dialektet nga Maqedonia. Audio-hartën , të cilën...

Venizelos: Emri nuk do të zgjidhet shpejt

Shefi i diplomacisë greke Evangelos Venizelos nuk mendon se shumë shpejt të ketë shanse për zgjidhjen e kontestit të emrit. Venizelos në intervistën e javores “Real news” potencon se për shkak të jokonstruktivietit nga pala maqedonase, nuk do të ketë ngjarje të reja dhe zhvillimit të ngjarjeve për zgjidhje sa më të shpejt. “Nuk ka propozim të ri të Nimicit....