fbpx
Tags Македонија

Tag: Македонија

MPJ deri tek Daciq: Të mos prishet miqësia mes qytetarëve të Serbisë dhe Maqedonisë

Politikanët duhet t’i thellojnë raportet miqësore që ekzistojnë mes qytetarëve të Serbisë dhe Maqedonisë e jo të prishin miqësinë e ndërsjellë, reagojnë nga Ministria e jashtme e Maqedonisë, pas deklaratës së shefit të diplomacisë serbe Ivica Daciq, se Beogradi zyrtar ka bërë gabim historik duke e pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetues sepse Maqedonia ka pranuar Kosovën dhe ka mbështetur...

Daciq: Serbia gaboi që e pranoi Maqedoninë me emrin kushtetues

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq tha se Serbia ka gabuar që e pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetuese sepse Maqedonia ka pranuar dhe ka mbështetur anëtarësimin e saj në UNESKO.   “Serbia bëri gabim të madh. E tërë Evropa dhe bota e përdorin termin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ndërsa ne i dhamë shuplaka vëllezërve tanë grek dhe tani presim nga...

Shtajnamer bën thirrje urgjentisht të formohet qeveria dhe të zbatohet reformat e domosdoshme

Shefi i diplomacisë gjermane, Frank Uolter Shtajnmaer sot përshëndeti zgjedhjet e mbajtura parlamentare në Maqedoni dhe bëri thirrje për formim të Qeverisë. “Zgjedhjet e djeshme në Maqedoni janë hapi i rëndësishëm në zgjidhjen e krizës politike në vend. Tani është e rëndësishme që sa më shpejtë të formohet qeveria, që do ta shfrytëzoj mandatin e vet për zbatimin e reformave...

 “Human Rights Watch”: Në Maqedoni Qeveria përmes reklamave bën presion në media

Gazetarët nga Ballkani Perëndimor ballafaqohen me ambient armiqësor që e vështirëson aftësinë e tyre për informim kritik, thuhet në raportin më të ri të OJQ-së “Human Rights Watch” për Ballkanin Perëndimor. Në raport thuhet se më shumë se 1 vit prej kur “Human Rights Watch” ka vërejtur pengesa në lirinë mediatike në B e H, Serbi, Kosovë, Mal të Zi...

Pavlopulos e ka keqinformuar Obamën për Maqedoninë

Maqedonia ishte një ndër temat për të cilat biseduan presidenti amerikan dhe presidenti grek, Prokopis Pavlopulos. I pari i Greqisë para presidentit Obama i ka përsëritur qëndrimet dhe akuzat ndaj qeverisë së Maqedonisë, duke kritikuar për përpjekje për marrjen e historisë greke. “Është fakt që një shtet fqinj kërkon emër që përveç falsifikim të historisë, përhap irredentizëm dhe drejtpërdrejtë nënkupton...

KB të gjej zgjidhje gjithpërfshirëse për krizën e refugjatëve, porositi diplomacia maqedonase

R. e Maqedonisë punon me përkushtim për ballafaqimin me krizën e refugjatëve, më pas duke siguruar trajtim njerëzor, sipas ligjeve dhe konventave ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, thuhet në reagimin e MPJ-së së vendit pasi komisari i lartë për të drejtat e njeriut në KB, Zeid Rad Al Husejn dje kritikoi autoritetet e Maqedonisë për politikën...

Rusia ndalon importin e mishit nga Maqedonia

Shërbimi Federal Rus për veterineri dhe kontroll fito- sanitar dje miratoi kufizim të importit të mishit dhe prodhimeve tjera të mishit nga Maqedoni në Rusi. Vendimi është marrë për shkak të regjistrimit të epidemisë në lëkurën e gjedheve në Maqedoni. Ndalesa ka të bëjë me importin e prodhimeve të mishit të bagëtive si dhe nga kafshë tjera që janë të prekur...

“Foreigns Affairs”: Brexit mund ta largoj Maqedoninë nga BE dhe ta fut në konflikt

Ngjarjet e mëdha në Evropë, siç ishte rënia e Murrit të Berlinit, kanë tendencë të nxisin dhunë në Ballkan, thekson revista „Foreign affairs “ në analizën e ndikimit të Brexit ndaj Ballkanit dhe aspiratat e saj euroatlantike. Në shkrimin, bashkautor i të cilit është Ognen Vrangelov, doktorant i shkencave politike në Universitetin “Queens”, thuhet se efektet nga Brexit do të...

Pavlopulos: Vetoja Vetoja greke për hyrje në NATO dhe BE ngel

Kryetari i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, ka deklaruar se Greqia nuk ka ndonjë plan për të hequr VETO-n për hyrjen e Maqedonisë në BE dhe në NATO, derisa nuk zgjidhet çështja e emrit. Kjo deklaratë e Pavlopoulos erdhi gjatë vizitës që ai u bëri varreve në afërsi të kufirit verior grek, në qytetin Nausa, duke theksuar se nuk mund ta presin...

Kunders u shkroi liderëve: Nuk ka kushte minimale për zgjedhje kredibile

Ministri holandez i punëve të jashtme, vendi i të cilit kryeson me BE-në, Bert Kunders dërgoi letër deri te liderët e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës, ku shpreh shqetësimin e tij për gjendjen në Maqedoni dhe kërkon zgjidhje urgjente për tejkalimin e krizës. “Si kryesues me Këshillin e BE-së dhe mbështetës shumëvjeçar i vendit tuaj, ju shkruaj juve...

Gjermania emëroi të dërguar special për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

Shefi i diplomacisë gjermane, Frank Valter Shtajnmaer, ka emëruar të dërguar special për Maqedoninë që duhet të ndërmjetësoj për zgjidhjen e krizës në vend. I dërguari special, siç njoftohet, në koordinim me përfaqësuesit e BE-së dhe SHBA-së në vend do të ndërmjetëson për zgjidhjen e krizës. “Ministri i jashtëm Shtajnmaer ka emëruar të dërguar special për Maqedoninë. Ambasadori Hajndl do të...

Brukseli: Ka shumë punë për zgjedhje të besueshme

Ka progres në përgatitjet për zgjedhjet, por ka shumë punë- vlerësoi zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq. “Nga afër ndjekim zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni. Kur jemi te përgatitjet për zgjedhje që duhet të mbahen pas 2 muajve, është bërë progres, por nevojitet shumë punë që të ketë zgjedhje të besueshme në bazë të standardeve” deklaroi Kocijançiq. Ajo theksoi se duhet të...

Han të premten në Shkup, nesër takim me Besimin në Bruksel

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore Johanes Han, pritet të premten të arrijë për vizitë në Shkup. Jozyrtarisht, vizita  është paraparë për periudhën prej 15 deri 19 shkurt. Në agjendën e Han, të publikuar në faqen zyrtare të KE-së, tani për tani nuk parashihet vizitë në Maqedoni deri më 18 shkurt. Sipas ngjarjeve të paralajmëruara, Han nesër në Bruksel do...

Ambasada britanike: Nevojitet konsensus për çështjet e mbetura nga Përzhino

Ambasada britanike në Maqedoni përmes njoftimit i bëri thirrje liderëve politik që të arrijnë konsensus për çështjet e hapura, me qëllim që të sigurohen zgjedhje korrekte dhe demokratike. “Duhet të përfundojnë edhe shumë gjëra për zgjedhje të besueshme, në veçanti lidhur me listën zgjedhore, mbulimin e baraspeshuar mediatik dhe qasje të barabartë deri te mediumet. Progresi i deritashëm bazohej në...

Han: Liderët t’i përmbahen Marrëveshjes së Përzhinos

U bëj thirrje partive politike në Maqedoni që t'i përmbahen marrëveshjes së Përzhinos, porositi sot eurokomisari për negociata për zgjerim Johanes Han, para fillimit të Këshillit për punë të jashtme të Bashkimit Evropian. "Kjo do të jetë një mundësi e madhe sepse gjithçka do të përgatitet mirë, në mënyrë korrekte dhe transparente, sipas standardeve demokratike ndërkombëtare. Kam bërë gjithçka për...

MPJ: Vizita e Ahmetit në Athinë është partiake e jo qeveritare

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, zv/kryeministri i Marrëveshjes kornizë Musa Xhaferi dhe zv/kryeministri i çështjeve evropiane Fatmi Besimi në takimin me shefin grek të diplomacisë nuk shkojnë në cilësinë e përfaqësuesve të qeverisë, njoftuan për “Meta” nga MPJ-ja. Nga ky dikaster thonë se bëhet fjalë për takim partiak dhe se partneri i koalicionit nuk është koordinuar me ta lidhur me...

KB: Maqedonia deri në fund të këtij shekulli do të ketë gjysmë milion më pak banorë

Maqedonia deri në fund të këtij shekulli do të ketë gjysmë milion më pak banorë, thuhet në Raportin e fundit për perspektivat e popullatës botërore të Kombeve të Bashkuara, sipas të cilit raport vendi është në pozitën e 29-të nga gjithsej 43 shtete të cilat ballafaqohen me problemin e depopullimit. Në raport thuhet se Maqedonia në vitin 1950 ka pasur...

Ajri i ndotur në Tetovë, Kërçovë, Shkup dhe Veles

Stacionet matëse për cilësinë e ajrit sot treguan se banorët e Tetovës, Kërçovës, Shkupit dhe Velesit thithin ajër të ndotur, me përmbajtje të lartë të grimcave PM10. Sipas matjeve të Ministrisë së ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor, sot qyteti më i ndotur në Maqedonia është Tetova, ku prezenca e grimcave është 163 mikrogram në m/katror ndërsa vijon Kërçova me 161...

Temperatura të ulëta në Maqedoni, nesër pritet bora e parë

Temperaturat në mbarë vendin sot në mëngjes ishin nën zero ndërsa temperaturat më të ulëta janë matur në Manastir dhe Berovë ku matësit kanë treguar -10 gradë. Sipas matjeve të DPHM temperaturat e mëngjesit në Lazaro Pole, Prilep, Shkup, Strumicë dhe Tetovë kanë qenë -8 gradë, Demir Kapi, Kumanovë dhe Kriva Palankë -7, Dibër, Dojran, Gjevgjeli, Krushevë, Mavrovë dhe Shtip...

Demokracia e Re reagon në BE rreth murit në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Partia opozitare greke, Demokracia e Re kritikoi vendimin e Maqedonisë për ngritjen e murit në kufirin me Greqinë në nivel evropian. Euro- deputetja e partisë djathtiste, Maria Spiraki dërgoi pyetje deri te KE nëse vendimi për ngritjen e murit është në përputhje me udhëzimet e BE-së për menaxhimin me krizën. Spiraki shkon deri atje saqë pyet nëse muri do të...