fbpx
Tag: граѓани

tag: граѓани

Sondazh: Qytetarët besojnë se ka korrupsion në nivelin lokal dhe se raportimi është një betejë e humbur

Shumë qytetarë në vend besojnë se korrupsioni është i pranishëm në nivelin lokal, por një përqindje edhe më e lartë besojnë se raportimi i korrupsionit është betejë e humburb para kohe, tregon sondazhi i opinionit publik për perceptimin e qytetarëve për ekzitencë të korrupsionit lokal, të realizuar nga OJQ Infocentar, në suaza  të projektit “Reflektor mbi praktikat antikorrupsion në...

Zaev: Pas 11 viteve regjim, do të formojmë qeveri demokratike dhe reformuese

Nderi është i imi dhe i LSDM-së, që thuajse pas 11 viteve regjim, fitojmë mundësi që ta formojmë Qeverinë demokratike në Maqedoni. Angazhimet tona të forma janë që ajo të jetë Qeveri reformuese në të cilën, prioritet janë qytetarët e Maqedonisë”, tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi që Kryesia Qendrore dhe partia e zgjodhën për mandatar për formimin...

VMRO DPMNE: LSDM-ja dhe Sorosi ofendojnë Donald Trampin dhe administratën e tij

LSDM-ja dhe Sorosi zgjodhën rrugën e sponsorit të tyre, u vendosën në mbrojtjen e tij dhe filluam me ofendime dhe nënçmime ndaj presidentit amerikan Donald Tramp dhe administratës së tij, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. Në të thuhet se “për sorosoidët shtrenjtë të paguar nuk është problem me urdhër të futen në konflikt me kë të duan, duke u...

Ivanov dërgon urimet e fundvitit, pret vit më të mirë 2017

  Shefi i shtetit porositi që të nxirren leksione prej krizave të shumta dhe sfidave me të cilat u ballafaqua shteti gjatë këtij viti. “Viti që po kalon dëshirojmë ta harrojmë sa më parë. Në të jemi ballafaquar me shumë kriza dhe sfida. Është e radhës të nxjerrim leksione prej gjithë kësaj dhe të dalim më të fuqishëm, më të matur...

Çiçakovski: Deri ora 12 kanë votuar 34,43%, votimi zhvillohet qetë

Deri më orën 13 në nivel shtetëror kanë votuar 34,43% nga votuesit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 38,35%, në NJZ 2 33,71 %, NJZ 3 38,62 %, NJZ 4 39,9 %, NJZ 5 33,55% ndërsa në NJZ 6 23,85 % – deklaroi Çiçakovski. Ai shtoi se vlerësimi i përgjithshëm i KSHZ-së është se votimi po...

Familjet nga zonat e vërshuara do të marrin nga 200 euro nga Kryqi i Kuq

Nga data 7 deri më 30 gusht në llogarinë e Kryqit të Kuq të Maqedonisë janë grumbulluar 57.860.933, nga të cilat 44.610.633 denarë janë të llogari të Fondit të solidaritetit dhe 13.250.300 denarë me thirrje në telefonat për donacione. Për këtë sot në konferencën për shtyp informoi sekrtari i përgjithshëm i Kryqit të Kuq të RM-së Sait Saiti, me ç’rast...

“Nuk e ke larg burgun Nikolla”, porositën qytetarët në protestën e sotme para Qeverisë

Qetë përfundoi edhe protesta e sotme e qytetarëve të cilët kërkuan dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov dhe tërheqjen e vendimit për falje. Destinacioni final i protestuesve edhe sot ishte para Qeverisë, por këtë herë nuk hodhën ngjyrë, por vetëm brohoritnin "Nuk e ke larg burgun Nikolla", "Mafia në robëri", "Dorëheqje" dhe "Do të jepni llogari"... Disa protestues vizatuan yll në trotuar...

Protesta: Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese

Nën transparentën “Ta mbrojmë Kushtetutën nga Gjykata Kushtetuese”, qindra protestues janë mbledhur para objektit të Gjykatës Kushtetuese në Shkup. “Dorëheqje”, “Shtet partiak”, “Banditë”, “Shtet mafijozësh” ishin vetëm disa nga thirrjet që dëgjoheshin nga protestuesit. Masës së protestuesve me fjalim iu drejtua aktivisti për të drejtat e njeriut Petrit Saraçini. “Prapa kësaj fasade të shkatërruar, e ndërtuar me paratë tona, heshti për dëbimin...

Qindra qytetarë protestuan kundër shkatërrimit të gjelbërimit në Karposh

Qindra qytetar kanë bllokuar bulevardin “Aradhat e partizanëve” te “City Mall” për të shprehur revoltin e tyre kundër miratimit jo të duhur të planit të hollësishëm urbanistik për komunën e Karposhit. Ata protestuan kundër prerjes së drunjve dhe shkatërrimit të gjelbërimit, ku në vend të tyre planifikohen godina. Me brohoritjet “Ua, mafioz”, “Nuk e japim Karposhin” dhe mbishkrime ku shkruante “Fëmijët...

Komuna e Ohrit miratoi buxhetin në atmosferë të tensionuar

Ohri deri vitin e ardhshëm mund të ketë buxhet prej 18 milionë euro. Këshilli i komunës votoi edhe programet zhvillimore për vitin 2016. Për shumicën në pushtet të VMRO DPMNE-së, bëhet fjalë për buxhet funksional dhe të qëndrueshëm, buxhet i mundësive që nuk do të krijoj borxhe të reja ndërsa mund t’i mbuloj ato të vjetrat. “Me buxhet të këtillë, me...

Qytetarët porositën : Duam ajër të pastër, tani dhe këtu!

Disa qindra qytetar me mbishkrime “Mendoj, do të thotë marr frymë”, “Stop smogut tani”, “A keni plan”, “Dua babagjyshi të më sjell ajër” saktë në orët e pasdites u grumbulluan para hapësirave të Qytetit të Shkupit për protestë kundër ndotjes së ajrit. Qytetarët e grumbulluan deklaruan se duan ajër të pastër “tani dhe këtu”. “Këtu jemi që të shprehim revoltin...

Fillon fushata “Verë pa zjarre”

Pjesëtarët e policisë sot në kuadër të projektit ‘Verë pa Zjarre’ u ndanë qytetarëve materiale informuese lidhur me mbrojtjen e natyrës nga zjarret. Sipas policisë, ky projekt ka për qëllim informimin e qytetarëve për rreziqet e shkaktuara nga zjarret dhe si të kujdesemi për ruajtjen e sipërfaqeve të gjelbra pyjore, përforcimin e besimit dhe bashkëpunimit mes policisë dhe qytetarëve. “Kjo...

Maqedonia, e qetë: 48 orë, dy mitingje, 100 mijë njerëz, asnjë incident…

Lajmi më i mirë për dy mitingjet është se ato kaluan pa incidente, edhe pse për 30 orë në Shkup, sipas vlerësimeve të ndryshme, janë grumbulluar prej 50 deri 120 mijë qytetarë. Në atmosferë shumë të tensionuar, e gjithë kjo kaloi pa kurrfarë incidenti, edhe pse disa druanin, disa bënin tifo e disa madje shpresonin se do të ketë dhunë. Zëdhënësi...

Qytetarët para Komunës Qendër me mbështetje për referendumin e QTQ-së

Para Komunës Qendër janë grumbulluar një grup i qytetarëve që, siç thonë, të ofrojnë mbështetje për këshilltarët për ta votuar vendimin për referendum për pamjen e QTQ-së. Seanca e këshillit të komunës, ku do të shqyrtohet kjo pikë, fillon më orën 13.

Këtë sezon më shumë se 10.000 qytetarë me grip

­ Gjatë javës së shtatë të këtij vitit (prej 9 shkurtit e deri më 15 shkurt), në Republikën e Maqedonisë janë paraqitur 2.059 persona të rinj të sëmurë nga gripi/sëmundje të ngjashme të gripit, që paraqet rritjen e numrit të rasteve të regjistruara në krahasim me javën e kaluar për 24.6 për qind, kumtoi Instituti i Shëndetit Publik i...

Shqipëria kërkon qytetarët t’i denoncojnë të gjitha veprimet e dyshimtа

Autoritetet shqiptare dje apeluan deri tek qytetarët që të bashkëpunojnë me policinë që të pengohet çfarëdo akti i krimit të organizuar. Ministri për punë të brendshme, Saimir Tahiri apeloi që qytetarët “mos t’i mbyllin sytë” para kërcënimeve, por menjëherë të njoftojnë policinë. Shërbimet e huaja të inteligjencës para pak kohe paralajmëruan se Shqipëria dhe Kosova janë caqe të mundshme të sulmeve...