fbpx
Tag: Çarls Garet

tag: Çarls Garet

Ambasadorët Ahmetit ia kanë konfirmuar mbështetjen për formimin e qeverisë së re

Lideri i Bashkimit Demokratike për Integrim, Ali Ahmeti sot në selinë e partisë në Reçicë të Vogël të Tetovës ka realizuar takim me ambasadorin e Britanisë së Madhe Çarls Garet, të Holandës Vauter Plomp, Suedisë Mats Stefanson dhe me Marko Akvatiçi nga ambasada e Gjermanisë, njoftojnë nga partia. "Në takim mysafirët përshëndetën zgjedhjen e Kryeparlamentarit nga mazhoranca e re në...

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nën presion të madh nga votuesit dhe kryesia jonë që të luftojmë dhe të mos lejojmë të prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse në esencë ne veprojmë si duhet tërë kohën dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do të bëjmë çdo gjë që është në forcën tonë që të ruajmë qetësinë dhe stabilitetin, por s’dimë si...

Garet: Parashikimet për Maqedoninë në vitin 2027 qëllimisht ishin joreale, sikur “La la Land”

Në kohë të krizës politike, nevojitet ndonjë vizion strategjik, vlerësoi ambasadori britanik Çarls Garet në blogun e tij duke u përgjigjur në reagimet për parashikimet e tij lidhur me fushatën e ambasadës së Britanisë së Madhe “Maqedonia 2027”. Garet sot shpjegoi se parashikimet e tij, se Maqedonia për dhjetë vite do të jetë shtet i suksesshëm evropian, lider në Ballkan,...

Jankuloska tallet me parashikimin e Garetit për Maqedoninë në vitin 2027

Ish ministrja e brendshme dhe zyrtare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska përmes Twitter-it është tallur duke komentuar parashikimet e ambasadorit britanik në Maqedoni, Çarls Garet, për atë se si e sheh ai vendin tonë pas 10 viteve. Jankuloska ripostoi versionin anglez nga teksti i “Meta” për parashikimet optimiste të ambasadorit me titull “Garet: Maqedonia në vitin 2027 do...

Garet: Maqedonia në vitin 2027 do të ketë kryeministër grua dhe do të jetë në BE dhe NATO

Ambasada britanike në Shkup përmes rrjetit social Facebook filloi fushatën me titull “Maqedonia 2027”, ku dëshiron t’i dëgjoj mendimet e qytetarëve se ku e shohin ata vendim për 10 vite dhe çfarë do të donin vendi të arrijë. Pikëpamjen e parë rreth ardhmërisë së Maqedonisë e dha vet ministri britanik në vend, Çarls Garet i cili parashikimet i paraqiti përmes...

Brukseli: Politikanët të mos sulmojnë diplomatët, por të pëqendrohen në zgjedhjet

Politikanët e Maqedonis të përmbahen nga sulmet ndaj diplomatëve, ambasadorëve dhe politikanëve tjerë dhe të sillen në mënyrë profesionale, porositin diplomatët nga Brukseli. Nga Brukseli porositin Qeverinë dhe vendin që të fokusohen në zgjedhjet që ato të jenë korrekte dhe demokratike dhe gjatë fushatës zgjedhore politikanët të mos bëjnë lojëra të pistë dhe të mos bëjnë goditje të ulëta, në...

„Tani çfarë bëjmë?!?“, i shkroi në tuiter Jankulloska ambasadorit të Britanisë së Madhe në vend, Çarlls Garet.

Ish-ministrja e brendshme dhe zyrtar i lartë i VMRO-DPMNE-së në pushtet, Gordana Jankullovska, sot përmes publikimeve të veta në rrjetet sociale “Tuiter” dhe “Fejsbuk” përqesh vendimin e Britanisë së Madhe për dalje nga Bashkimi Evropian. „Tani çfarë bëjmë?!?“,  i shkroi në tuiter ambasadorit të Britanisë së Madhe në vend, Çarlls Garet. https://twitter.com/G_Jankuloska/status/746289977533796352 Jankullovska në profilin e saj në Fejsbuk, nga ana tjetër,...

Garet: Për barazi para ligjit duhet anulim të plotë të faljes

Ambasadori britanik Çarls Garet në profilin e tij në Tuiter shkroi se që të jenë të gjithë të barabartë para ligjit, nevojitet anulim i plotë i faljes për 56 persona.   https://twitter.com/BritAmbCGarrett/status/736833172126715904 Mbështetje për tërheqje të plotë e jo të pjesshme të faljes dhanë edhe BE-ja dhe ambasada amerikane në Maqedoni. Presidenti Gjorgje Ivanov anuloi faljen e politikanëve gjegjësisht për 22 persona nga...

Garet: Ende ka mundësi për zgjedhje më 5 qershor

Nga pastrimi i listës së zgjedhësve varet edhe suksesi në zbatimin e zgjedhjeve, porositi nga Shtipi ambasadori britanik, Çarls Garet. Ambasadori pret partitë së bashku të punojnë që të sigurojnë zgjedhje kredibile. “Besoj se zgjedhjet mund të mbahen më 5 qershor, por më parë duhet përmbushur obligimet dhe duhet liderët partiak të punojnë bashkë. Suksesi në proces mund të nxjerr Maqedoninë...

 “Metamorfozis” promovoi katër ueb- aplikacione me të dhëna të hapura

Fondacioni për internet dhe shoqëri “Metamorfozis” sot promovoi katër ueb- aplikacione si pjesë e projektit “Rrjeti i organizatave civile për të dhëna të hapura”. Organizata civile “IKT për ndryshime” bëri aplikacion për hetimin e furnizimeve publik, Instituti për zhvillimin e komuniteteve rurale promovoi aplikacionin për pagesa të drejtpërdrejta në bujqësi përmes IPARD, “Zip Institut” prezantoi aplikacionin për njoftimin e shërbimeve...

Garet për reformat në mediume: Në krye me BBC janë njerëz që i lënë qëndrimet politike në shtëpi

Në krye të BBC-së janë njerëz që janë të zgjedhur sipas shkathtësive dhe profesionalizmit dhe prej tyre kërkojmë t’i lënë qëndrimet e tyre politike në shtëpi, thotë ambasadori britanik Çarls Garet, si koment ndaj propozimit të VMRO DPMNE-së në radio- televizionit maqedonas të ketë dy redaktorë, njëri nga pushteti dhe tjetri nga opozita. “Në servisin publik britanik BBC dhe institucionet...

Çarls Garet: Involvohemi në çështjet e Maqedonisë sepse kështu funksionon BE

Ambasadori britanik Çarls Garet në analizën e tij për ngjarjet në Maqedoni gjatë këtij viti, mes tjerash u përgjigj në pyetjen pse të huajt involvohen në çështjet e brendshme të Maqedonisë. “Të përgjigjem më shkurtë, në këtë mënyrë funksionon Evropa. BE ku maqedonasit shumë duan të aderojnë, bazohet në nivel të caktuar të sovranitetit të përbashkët. Çdo vend- anëtarë ka...

Bejli dhe Garet përshëndetën emërimin e KSHZ-së dhe thirrën të denoncohen keqpërdorimet

Ambasadori i SHBA-së, Xhes Bejli dhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Çarls Garet përmes rrjetit social "Twitter" përshëndetën emërimin e ekspertëve të KSHZ. "Hap i rëndësishëm për dakordimin e anëtarëve final të KSHZ-së, detyra e parë e tyre është emërimi i sekretarit të përgjithshëm profesionist. Ngel edhe shumë punë. I bëj thirrje pushtetit, OJQ-ve dhe qytetarëve që plotësisht të mbështesin KSHZ-në...

SPGPM: 77% e punonjësve në media kanë frikë për vendin e tyre të punës

Nuk ka gazetari profesionale, derisa mbi kokë keni kërcënimin, frikën që brenda natës mund të ndaleohet media në të cilën punoni, është njëri nga konkludimet e konferencës "Për çështjet e mediave", e cila u organizua nga Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punonjësve në Media (SPGPM) është pjesë e projektit "Të drejtat e punonjësve në media" të përkrahur nga...