fbpx
Tag: Bruksel

tag: Bruksel

Talat Xhaferi për vizitë zyrtare në Bruksel

Me ftesë të përfaqësuesve të lartë të BE-së dhe Parlamentit Evropian, kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, sot është për vizitë zyrtare në BE, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. Sipas agjendës, Xhaferi sot do të takohet me komisarin për politikë fqinjësore dhe zgjerim, Johanes Han, me përfaqësuesen e lartë për punë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini, me kryetarin...

Han: Kriza në Maqedoni ende s’ka mbaruar

Për Maqedoninë, kriza ende s'është e mbaruar. Ka hapa pozitiv lidhur me Marrëveshjen e Përzhinës, veçanërisht me atë që janë caktuar zgjedhjet më 11 dhjetor dhe që kanë rëndësi vitale për tejkalimin e krizës, deklaroi euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme, pas prezantimit të raportit të progresit. Në pyetjen e "Meta" nëse Kuvendi duhet ta vazhdoj...

Kocijançiq pas vendimit të LSDM-së: Çdo parti është përgjegjëse për hapat e vet

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq sot ka reaguar lidhur me vendimin e partisë opozitare të LSDM-së që të ngrij pjesëmarrjen e vet në Kuvend derisa Gjykata kushtetuese të mos prononcohet për kushtetutshmërinë e PSP-së. "Partitë kanë përgjegjësi që ta çojnë vendin drejt rrugës euro- atlantike. Kriza politike filloi të ketë pasoja negativa për vendin dhe të ardhmen evropiane. Çdo...

Shilegov: Gruevski gënjen dhe nuk dëshiron të ketë bisedime

Partitë edhe më tej taktizojnë rreth mbajtjes së raundit të ri të bisedimeve me takime liderësh, ku mund të ketë hapa konkret për zgjidhjen e krizës dhe, eventualisht, afat të ri për zgjedhjet. Në këtë drejtim janë edhe deklaratat e krerëve të partive të cilët thonë se “nuk ka nevojë për takime të tilla” si dhe shpresën e zakonshme të...

Hovit për “Meta”: Takim urgjent pas vendimit të Ivanovit për falje dhe amnisti

Shkelja e Marrëveshjes së Përzhinos do të ketë pasoja serioze, deklaroi për “Meta” euro deputeti Riçard Hovit, i cili ishte ndërmjetësues nënshkrimin e Marrëveshjes së Përzhinos. -Politikanët nga Brukseli me urgjencë e studiojnë dhe konsultohen për ngjarjet e fundit në Shkup dhe mund paralajmëroj në pasoja serioze në qoftë se ndonjë nga partitë ose individ është përgjegjës për shkeljen e...

Ivanov: Maqedonia ballafaqohet me të gjitha rreziqet si edhe vendet tjera në Evropë

“Në Maqedoni ekzistojnë probleme sikur në çdo vend që na rrethon apo edhe në Evropë. Ekzistojnë kërcënime, që ne me sukses veprojmë dhe i eliminojnë ato. Qytetarët duhet të jenë të qetë sepse institucionet tona, në bashkëpunim me partnerët, i parandalojnë të gjitha rreziqet që deri më tani ekzistonin” deklaroi Ivanov. Për sulmin e sotëm në Bruksel, presidenti nënvizoi se...

Maqedonia nuk do t’i rrit masat e sigurisë, ato janë rritur që nga sulmet në Paris

Maqedonia nuk ka nevojë që të ngrit masat e sigurisë pas sulmeve në Bruksel, sepse siç thonë për “Meta” nga MPB ato janë në nivel të lartë që nga sulmet në Paris më 13 nëntor të vitit të kaluar. Nga MPB thonë se tani për tani nuk do të dalin me njoftim të posaçëm nëse do të ndërmerren masa më...

MPJ dënon sulmin në Belgjikë

Ministria e jashtme e vendit shpreh ngushëllime për viktimat dhe të afërmit e tyre si dhe dënon sulmet kamikaz në Belgjikë ku jetën humbën dhjetëra qytetarë. Për të gjithë informacionet lidhur me sigurinë e shtetasve maqedonas që për momentin janë në Belgjikë, nga MPJ sugjerojnë të interesuarit të drejtohen në ambasadën maqedonase në Bruksel dhe MPJ-në e R. së Maqedonisë. Personi...

Më shumë se 1000 emigrantë të bllokuar në Tabanoc, sytë drejtohen kah Samiti i Brukselit

Më shumë se 1000 emigrantë nga Siria dhe Iraku për momentin janë të bllokuar në Tabanoc, në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë sepse autoritetet serbe refuzojnë t’i lëshojnë dhe t’u lejojnë transit më tej në rutën e Ballkanit, thonë për “Meta” nga MPB. Në ndërkohë në kufirin jugor, sipas informacioneve nga pala greke, janë miratuar kufizime shtesë për shtetasit sirian...

Vanhoute nga Brukseli do të sjell propozim- ligj të ri për mediumet

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pritet nesër të miratoj propozim- ligj të ri për mediumet, i cili do t’u prezantohet partive nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas informacioneve tona, ndërmjetësi këtë fundjavë ka qenë për konsultime në Bruksel për ngjarjet në vend. Nesër pasdite sërish do të mbahet takim i grupeve të punës në Klubin e deputetëve, ku do të bisedohet...

Policia me qen dhe detektor, Shkupi këto ditë sikur Parisi dhe Brukseli

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski dje deklaroi se “si masë parandaluese është ngritur niveli i sigurisë për mbrojtjen e qytetarëve” ndërsa kjo po vërtetohet edhe këto ditë nëpër ngjarje sportive, tubime publike dhe koncerte. Prezencë të shtuar të policisë kishte edhe në koncertet e Gjorgje Balasheviq dhe White Snake që i organizoi “Avalon Production”, i pari më 14 nëntor menjëherë...

Bruksel: Niveli kundër sulmeve kamikaz në nivelin më të lartë

Autoritetet belge sot ngritën nivelin e rrezikut nga sulmet kamikaz në rajonin e Brukselit në nivelin më të lartë, duke paralajmëruar për “kërcënime shumë serioze”. Metroja do të jetë e mbyllur deri nesër ndërsa qytetarët paralajmërohen që t’i evitojnë tubimet masovike, përfshirë qendrat tregtare, thuhet në njoftimin e autoriteteve. Paralajmërimi për pjesën tjetër të Belgjikës ngel në nivelin më...

Orav do t’ia dorëzojë raport progresin Ivanovit

Shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian Aivo Orav sot presidentit Gjorge Ivanov do t'ia dorëzojë Raportin e Komisionit Evropian për përparimin e Republikës së Maqedonisë për vitin 2015. Takimi, ashtu siç është paralajmëruar do të mbahet pasdite në rezidencën presidenciale Vodno.

Han: Maqedonia mori rekomandim me kusht që të zbatoj Marrëveshjen e Përzhinos

“Maqedonia mori rekomandim për fillimin e bisedimeve për hyrje në BE, por me dy kushte. I pari, që tërësisht të zbatohet Marrëveshja e Përzhinos dhe i dyti, që të zbatohen reformat e nevojshme”, theksoi në prezantimin e sotëm të raportit të Maqedonisë, euro- komisari Han. “Në Maqedoni ekziston sistem i mirë ligjvënës- juridik. Mirëpo, sistemi politik është i përfshirë në...

Delev: Reaguam deri tek Kroacia dhe Brukseli për problemin me vozitësit e kamionëve

Anëtarët e CEFTA-s, vendet nënshkruese të marrëveshjes për tregti të lirë në Evropën Qendrore kanë biseduar për takim urgjent në vendin kryesues Moldavinë nëse deri të martën nuk hiqet ndalesa për hyrjen e kamionëve në Kroaci, njofton zëvendës- ministri i ekonomisë, Hristian Delev. Delev deklaroi se si CEFTA ashtu edhe të gjitha institucionet relevante në Bruksel janë kontaktuar dhe njoftuar...

Reagime: Përshëndetje, urime dhe lëvdata për marrëveshjen

Komisioni Evropian dhe tre eurodeputetët Riçard Houit, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl me deklaratë të përbashkët përshëndetën marrëveshjen dhe porositën se “për së afërmi vijojnë zbatimet në muajt e ardhshëm”. Në shtator do të ketë dialog të ri në nivel të lartë, platformë e vendosur nga komisari i mëhershëm i zgjerimit, Shtefan File dhe në të do të marrin pjesë...

Cipras merr dritë jeshile nga Parlamenti, por karton të kuq nga deputetët e SIRIZA-s

  Parlamenti i Greqisë ka miratuar paketën e shpëtimit duke i dhënë kështu kryeministri Aleksis Cipras mbështetjen për planin e reformave ekonomike dhe të drejtën ligjore që të negociojë për të arritur një marrëveshje me bazë propozimet greke, që synojnë t’i japin fund krizës së borxhit. Pavarësisht mbështetjes së Parlamentit për masat, Cipras u përball me një rebelim në partinë...

Junker qëndron pas ndërmjetsimit të Hanit

Zhan Klod Junker, qëndron pas Johanes Hanit, lidhur me ndërmjetësimin e tij, rreth krizës ekonomike në Maqedoni. Këtë sot në konferencën për shtyp e deklaroi Margarit Shinas, zëdhënës i Komisionit Evropian, transmetojnë mediat. Lidhur me sulmet se Hani ka qenë i një anshëm ndaj VMRO- DMNE-së, Shinas ka thënë se Junker qëndron pas të gjithë 27 anëtarëve të këshillit të...

Gruevski: Në Bruksel nuk pranuam as qeveri teknike e as kalimtare

Në Bruksel nuk pranuam as qeveri kalimtare, as teknike, as dicka të ngjashme me këto dy opcione; ajo që ndodhtë është thjesht mendime të ndryshme të njerëzve që u munduan të na ndohmonin, ndërkaq Zaevi i refuzoi nga e para deri te e fundit, – deklaroi Nikolla Gruevski. Unë nuk e shoh si sukses. Nëse për të drejtimi duhur është...

Zaev: Do të kuptohet për shkak të cilit politikan nuk është arritur marrëveshje në Bruksel

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot pas kthimit nga Brukseli deklaroi se do të kuptohet për shkak të cilit politikan nuk është arritur marrëveshje. “Kush ka qenë fajtorë? Nëse i pyesim të huajt, do të thonë se për momentin ishte Zaev, në moment tjetër Gruevski, këtu Ali Ahmeti në vend që të ndihmoj ai e bëri të kundërtën. Sidoqoftë, ne...