fbpx
Tag: Bisedimet

tag: bisedimet

Ahmeti largohet nga LSDM pa dhënë deklaratë, thotë se do të ketë njoftim

Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi i sotëm mes liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe kreut të BDI-së, Ali Ahmeti, në selinë e LSDM-së në kuadër të bisedimeve mes partive për përbërjen e qeverisë së re. Ahmeti në selinë e LSDM-së ka arritur në 12 e 30 minuta ndërsa është larguar më 14 e 45 minuta. Kreu i...

Houit, Vajgël dhe Kukan do të shpëtojnë Marrëvedhjes e Përzhinos

Në orët e drekës sot në Shkup, sipas informacioneve jozyrtare, do të mbërrijnë eurodeputetët Vajgël, Kukan dhe Houit, për tu takuar pasdite me liderët e katër partive. Në qarqet e këtushme politike në Shkup, ekziston bindja se eurodeputetët nuk po munden të ndikojnë mjaftueshëm në vendimet e liderëve partiakë, sidomos tashmë që BE-ja dhe SHBA-të, qartë dhe preras kanë thënë...

Vanhojte për VMRO DPMNE-në: Muzeu i VMRO-së nuk është në listën e vendeve të mija turistike

Ndërmjetësi belg në bisedime Piter Vanhojte mbrëmë përmes profilit të tij në Twitter iu përgjigj VMRO DPMNE-së ndaj vendimit të tyre për ndërprerjen e bashkëpunim dhe se ai është si çdo turist i rëndomtë në vendin tonë. Vanhojte në Twitter shkroi se planifikon të shkruan ciceronë turistik dhe pyet ku është muzeu i VMRO DPMNE pasi nuk është në hartën...

Vanhojte: Nëse ka vullnet të mirë, marrëveshja mund të arrihet për disa orë

Partitë politike duket se kanë afruar qëndrimet për reformat në media, një ndër çështjet e pazgjidhura nga Marrëveshja e Përzhinës. Palët në dialog sot bisedojnë rreth përbërjes së Agjencisë së medias, e cila thuhet të jetë pika e fundit e pazgjidhur në këtë dialog. “Çështja kryesore është agjencia e mediave si trup rregullues. Duhet ta rregullojmë mënyrën se si do...

Vanhoute është optimist se sot do të zgjidhen edhe dy pikët e ngelura nga Marrëveshja

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupit të punës në Klubin e deputetëve, tha se është optimist dhe se shpreson se sot do të zgjidhen dy çështjet e ngelura nga Marrëveshja e Përzhinos. Ai tha se sot do të bisedohet për dy problemet gjegjësisht për mediumet dhe për metodologjinë e pastrimit të listës së zgjedhësve. “Pres sot të...

Liderët sot pritet të zhbllokojnë Marrëveshjen e Përzhinos

Liderët e katër partive më të mëdha VMRO DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH sot duhet të takohen për përmbushjen e Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas paralajmërimeve të partive, pritet liderët të bisedojnë për çështjet e bllokuara, që dalin nga Marrëveshja e Përzhinos. Emërimi i tre ekspertëve, anëtarë të KSHZ-së dhe reformat mediale duhet të jenë në fokusin e bisedimeve të sotme të...

VMRO DPMNE braktis bisedimet për mediumet, Vanhaute pret të kthehen

VMRO DPMNE-ja ka braktisur bisedimet për mediat për shkak të mospajtimeve me  shumicën e propozimeve të shpalosura nga ndërmjetësi Piter Vanhojte. Lajmin e ka kumtuar opozitarja LSDM e cila ka akuzuar se VMRO po vazhdon të mos respektoj detyrimet e marrëveshjes politike. Nga LSDM thonë se kjo është strategji e njohur nga VMRO DPMNE për evitimin e obligimeve të Marrëveshjes...

Shilegov: Pas mediumeve, do të bisedohet për gjykatat

Pasi të përfundojnë bisedimet e grupeve të punës për zgjidhjen e problemeve të mediumeve, partitë politike do të fillojnë bisedime për gjykatat, tha Petre Shilegov në konferencën e sotme para Qeverisë në pyetjen e gazetarëve. “Zgjedhja e kryetarëve të gjykatave sot vetëm flet për hipokrizinë e VMRO DPMNE-së në fazën e bisedimeve dhe negociatat për tejkalimin e krizës politike. Sot...

Gazetarët fishkëllyen negociatorët

Një pjesë e gazetarëve protestuan sot para Klubit të deputetëve që të jenë të përfshirë në bisedimet e grupeve të punës, që firmosën Marrëveshjen e Përzhinos. Me thirrje të SHGM, LSMP dhe AMM rreth 50 gazetar gjysmë ore bllokuan hyrjen e Klubit të deputetëve dhe treguan revoltën e tyre duke fishkëllyer anëtarët e grupeve të punës. Nuk dihet nëse nën presionin...

Van Hojte: Punojmë me vrull, patjetër duhet të arrijmë përparim për vendin

Nata e mbrëmshme ka qenë e vështirë për grupet e punës, të cilat po merren vesh për pikat e zbatimit të Marrëveshjes së Përzhinos, deklaroi ndërmjetësi belg, Piter van Hojte, shkruan “A1on” Ai arriti në rezidencën e BE-së në Përzhino, ku komisari për zgjerim Johanes Han do të ketë takim me liderët e katër partive politike. “Punojmë çdo ditë që të...

Zaev sot do të njoftojë se LSDM-ja do të vazhdojë ose jo me bisedimet

  LSDM do të tregojë se cilët do të jenë hapat e ardhshëm, pasi që dje e i kanë braktisur bisedimet e grupeve punuese për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Gjatë ditës së sotme pritet që LSDM, të mbajë konferencë për shtyp, ku do ta paraqesin qëndrimin e tyre në lidhje me hapat e mëtutjeshëm. Pas vendimit të Këshillit të Prokurorëve, dje LSDM...

LSDM: Do të kthehemi në bisedime nëse zgjidhet i tërë ekipi i Janevës

Nga burime të LSDM-së mësojmë se mënyra e vetme bisedimet të vazhdojnë sot është Këshilli i prokurorëve publik t’i zgjedh të gjithë prokurorët tjerë publik nga ekipi që e ka propozuar prokurorja publike speciale, Katica Janeva. Nga partia thonë se gjatë ditës së nesërme do të thonë nëse Marrëveshja e Przhinos është i pavlefshëm dhe tërësisht ndërpriten bisedimet e grupeve...

Han: Bisedimet po shkojnë në drejtimin e duhur

Në intervistë për gazetën austriake “Standard”, euro- komisari për zgjerim Johanes Han thotë se opozita javën e ardhshme patjetër duhet, siç është arritur marrëveshja, të kthehet në Kuvend. “Më pas do të emërtohet prokurori publik. Në lidhje me këtë, po dëgjoj nga të dyja partitë se ka avancim në këtë drejtim. Ne, BE dhe familja ndërkombëtare, do të bëjmë përpjekje...

Mediumet temë bisede e grupeve të punës më 2 shtator

Reformat në mediume prej 2 shtatorit do të gjenden në tryezën e bisedimeve të grupeve të punës të përbëra nga përfaqësues të katër partive politike që firmosën Marrëveshjen e Przhinos, shkruan “Vest”, duke u thirrur në të dhënat jozyrtare nga burimet e saja. Sipas informacioneve të “Vest” në bisedimet për reforma në hapësirën mediatike do të përfshihen edhe Shoqata e...

Cipras: Marrëveshja është e vështirë, por është evituar skenari më i keq për Greqinë

Kryeministri grek, Aleksis Cipras kthehet në Greqi me obligim deri të mërkurën parlamenti grek të votoj listën e plotë të parakushteve dhe aksioneve prioritare që janë arritur në bisedimet 17 orëshe për ndihmën e re greke në Bruksel. Plani B për largimin e Greqisë nga euro- zona është evituar, por për Greqinë të vazhdoj drejt bisedimeve dhe pagesën e ndihmës...

Cipras merr dritë jeshile nga Parlamenti, por karton të kuq nga deputetët e SIRIZA-s

  Parlamenti i Greqisë ka miratuar paketën e shpëtimit duke i dhënë kështu kryeministri Aleksis Cipras mbështetjen për planin e reformave ekonomike dhe të drejtën ligjore që të negociojë për të arritur një marrëveshje me bazë propozimet greke, që synojnë t’i japin fund krizës së borxhit. Pavarësisht mbështetjes së Parlamentit për masat, Cipras u përball me një rebelim në partinë...

BDI: Ju bëjmë thirrje partive që të ngrihen mbi interesat e ngushtë partiak

Nga BDI për deklaratën e djeshme të liderit të LSDM-së, Zoran Zaev se bisedimet janë të pasuksesshme, thonë se zgjidhje njëpalëshe për krizën nuk ka. BDI ju bën thirrje partive politike që t’i kapërcejnë interesat partiake dhe të bëjnë kompromis për të mirën e shtetit dhe qytetarëve. “Zgjidhje njëpalëshe të krizës nuk ka. Bisedimet që do ta kenë bazë marrëveshjen...