fbpx
Tags бегалци

Tag: бегалци

Gaz lotsjellës dhe protesta në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë

Policia maqedonase ka hedhur gaz lotsjellës që të shpërndaj grupin që protestonin para gardhi në Idomeni. Mediat greke njoftojnë se një pjesë e refugjatëve janë alivanosur dhe kanë probleme me frymëmarrjen. Refugjatët prej sot në mëngjes sërish protestojnë para gardhit me kërkesë që të hapet kufiri. Në kamp mbrëmë është shpërndarë broshurë në gjuhën arabe ku bëhet thirrje për protestë në...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Kufiri në Gjevgjeli është mbyllur “hermetikisht” edhe për refugjatët edhe për trenat

Refugjatët në Idomeni të Greqisë sot protestuan në mënyrë paqësore duke kërkuar të hapen kufijtë. Në këtë qendrë pranimi janë prej 7000 deri 9000 refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani. Hapësira tani duket si qytet i vogël, me qindra tenda ku refugjatët strehohen duke pritur të largohen nga Greqia. Në kamp ngadalë po harxhohen edhe rezervat e ushqimit dhe ilaçeve,...

Kunders: Marrëveshje e Përzhinos të zbatohet plotësisht dhe të mbështetet puna e PSP

  Mbretëria e Holandës do ta mbështes Maqedoninë në ballafaqimin me krizën e refugjatëve, deklaroi shefi i diplomacisë holandeze Bert Kunders, gjatë vizitës së qendrës së pranimit në Gjevgjeli. Kunders gjithashtu tha se vendet- anëtare të BE-së së bashku me Maqedoninë dhe vendet tjera të rajonit, duhet të gjejnë zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve dhe se kufijtë duhet të...

ARM vendos edhe një gardh me tela në kufirin jugor

Edhe një rradhë me bardh me tela ka vendosur Armata e RM-së në kufirin jugor për të përforcuar sigurinë në këtë kalim kufitar në saje të masave të përforcuara për lëshimin e refugjatëve drejt Evropës. Rrjeti po vendoset në mënyrë intensive në anën e majtë dhe djathtë të pikës 59. ARM kah fundi i nëntorit të vitit kaluar filloi me vendosjen...

Tensione në Gjevgjeli, taksistët bllokojnë hekurudhën

Tensionohet situata në kufirin me Greqinë pasi taksistët e Gjevgjelisë të cilët kishin bllokuar hekurudhën u përplasën me forcat e rendit. Nga ana tjetër refugjatët vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin me Maqedoninë nga pjesa greke. Ata thonë thonë se do të tentojnë që në këmbë të kalojnë kufirin dhe të hyjnë në territorin e Maqedonisë. Forcat speciale të...

Më shumë se 4.000 refugjat të paraqitur brenda 24 orëve në Maqedoni

Gjithsej 4026 vërtetime për kërkesë për azil nga refugjatët e Azisë dhe Afrikës janë dhënë gjatë 24 orëve të fundit, ku numrin më të madh e përbëjnë refugjatët nga Siria, njofton MPB-ja. Nga policia njoftojnë se 1616 vërtetime janë lëshuar për meshkuj, 881 për gra, 1512 për fëmijë që shoqërohen nga kujdestarët e tyre ndërsa 17 udhëtojnë pa prindërit e...

Spasovski: Pa listë zgjedhor të re, të pastër dhe të besueshëm nuk mund të ketë zgjedhje korrekte

Afatet për pastrimin e Listës zgjedhore që moti janë shkelur. Pas gjitha keqpërdorimeve  që i gjetëm edhe atë vetëm sa e prekëm çështjen sipërfaqësisht rreth mënyrës me të cilën janë dhënë dokumentet personale nga MPB, me të cilat është votuar, është më se e qartë se Lista zgjedhore është kontestues, me tregues serioz për të dhëna kriminale në të”...

Gruevski – Tusk: Për krizën e refugjatëve duhet më shumë koordinin ndërmjet Maqedonisë dhe BE-së

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot në Shkup biseduan për krizën e imigrantëve. Nga takimi janë nxjerrë përfundimet se sfidat e reja me të cilat ballafaqohet Evropa janë pasojë e vendimeve të më shumë shteteve që t'i lëshojnë vetëm refugjatët dhe imigrantët të cilët vijnë nga rajonet e përfshira në luftë, por jo edhe...

Tusk- Ivanv: BE është e gatshme t’i ofroj ndihmë humanitare dhe teknike Maqedonisë

Bashkimi Evropian është i gatshëm të ndihmojë Maqedoninë për të zbutur krizën me refugjatët. Megjithatë kreu I Këshillit Evropian Donalld Tusk ia bëri të qartë autoriteteve në Maqedonisë, se nëse dëshirojnë  që qytetarët të lëvizin lirshëm në shtetet e zonës Shengen atëherë duhet të kujdesen për refugjatët të cilët çdo ditë tranzitojnë në Maqedoni. “Ne jemi të gatshëm të sigurojmë...

MPB: Në kufi gjendje normale me refugjatët

Gjendja në kufirin verior dhe jugor të shtetit është normale, informuan nga Ministria e Punëve të Brendshme, duke shtuar se regjistrimi i refugjatëve po bëhet normal dhe se nuk ka vonesa në qendrat e pranimit. Sipas të dhënave të MPB-së, në kufirin me Greqinë, ka rreth 700 persona të cilëve nuk iu lejohet hyrje në vend sepse nuk plotësojnë kushtet...

Brukseli: Maqedonia deri më tani nuk ka njoftuar sa refugjatë do të pranoj

Maqedonia deri më tani nuk ka njoftuar sa refugjatë do të pranoj në vend, njoftoi sot Natasha Berto, zëdhënëse e Komisionit Evropian. “Të gjithë përfaqësuesit e 12 vendeve, Komisioni Evropian dhe Agjencitë e Këshillit të Evropës, morën pjesë në video- konferencën e djeshme. Gjithashtu kemi listë të personave për kontakt që janë vendosur në njoftim. Kemi angazhim të 4 nga...

Brukseli dhe Ballkani Perëndimor u pajtuan me planin afatshkurtër për refugjatët

Liderët e Bashkimit Evropian në mbledhjen e mbrëmshme me vendet e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, kanë miratuar 17 pika që janë pjesë e planit afatshkurtër për menaxhimin e krizës më të madhe të refugjatëve në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore. Kryetari i Komisionit evropian, Zhan Kllod Janker, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel. Me planin aksionar propozohet Maqedonia menjëherë të...

Mogerini: BE humb imazhin për shkak të krizës së refugjatëve

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini vlerësoi se raporti i BE-së ndaj krizës së refugjatëve dëmton imazhin, duke paralajmëruar se mund të çoj deri në humbjen e ndikimit, por edhe kredibilitetit ndërkombëtarë të Bashkimit. Sipas saj, veprimi i BE-së lidhur me çështjen e krizës së refugjatëve dëmton politikën e jashtme. “Kjo në masë të...

KE miratoi 1,5 milion euro për refugjatët në Maqedoni dhe Serbi

Komisioni Evropian sot miratoi 1,5 milion euro shtesë ndihmë humanitare për Maqedoninë dhe Serbinë për kujdes ndaj refugjatëve. Euro- komisari për ndihmë humanitare Hristos Stilijanides theksoi se “Ballkani Perëndimor insistoj të ballafaqohet me numri më të madh të refugjatëve deri më tani” dhe për këtë BE i ofron ndihmë në të holla për Maqedoninë dhe Serbinë. Në Samitin e nesërm në...

KE: Situata me emigrantët në Greqi është urgjente

Situata në Greqi në veçanti në ishullin Kos ku për çdo ditë arrijnë numër i madh i emigrantëve është më se urgjente dhe kërkon përgjigje kolektive evropiane, deklaroi zëdhënësja e KE-së, Natasha Berto. Ajo në konferencë për gazetar në Bruksel theksoi se KE me kujdes ndjek zhvillimet pas fluksit të madh të emigrantëve në Greqi, por edhe në shtetet tjera. Berto...

UNHCR: Gjendja e refugjatëve që kalojnë nëpër Ballkanin Perëndimor është shumë e rëndë

Komisariati i lart OKB për refugjatët, UNHCR, sot alarmoi për numrin e madh të emigrantëve ilegal të cilët në këmbë po tentojnë që të arrijnë në Evropë përmes Ballkanit, e të cilët janë të kërcënuar nga dhuna, keqpërdorimi dhe fatkeqësitë në hekurudhat në të cilat po lëvizin. Në njoftim theksohet se gjatë dy viteve të fundit, për emigrantët është popullarizuar...