fbpx
Tag: BashkimiEvropian

tag: BashkimiEvropian

Han nuk na përmendi, kërkoi që Ballkani Perëndimor fillimisht të bashkoj ekonominë e pastaj të hyj në BE

Eurokomisionari, Johanes Hahn sot vlerësoi se dalja e një vendi nga anëtarësimi i BE-së nuk do të thotë se është ndërprerë procesi i zgjerimit të Unionit, por se ekzistojnë shumë shkaqe që ai të vazhdojë. Duke e hapur Forumin e biznesit në kuadër të Samitit për Ballkanin Perëndimor edhe më tej ekziston perspektiva evropiane për vendet e Ballkanit Perëndimor edhe...

BE planifikon masa serioze kundër politikanëve të Maqedonisë!

Bashkimi Evropian mund të vendosë sanksione, sikur ndalesë për udhëtime dhe ngrirje të pronës, ndaj disa politikanëve të Maqedonisë që bëjnë obstruksione në procesin e  zgjidhjes së krizës, ka deklaruar për “Rojters”, një përfaqësues anonim nga BE-ja. Sipas burimit të njëjtë, presidenti Gjorge Ivanov, duhet patjetër ta anulojë vendimin për abolimin e 56 politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre që janë...

BE-ja në twitter Gruevskit: Kush ka firmosur, duhet të respektojë Janevën dhe Vanhauten

Misioni i Bashkimit Evropian në Shkup nëpërmjet profilit të tij zyrtar në "Twitter", shkroi se partitë politike të respektojë Marrëveshjen e Përzhinos dhe punën e prokurores publike Katica Janeva. "Të ata që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos duhet të përkrahin punën e Prokurorisë Publike dhe grupet e punës të katër palëve", shkroi Delegacioni i BE-së në "Twitter". Special Prosecutor and 4...

Ahmeti: Raporti është pasqyrа reale е Maqedonisë

Рaporti është një pasqyrë reale e situatës së përgjithshme në Republikën e Maqedonisë dhe paraqet obligim për institucionet e vendit që të veprojnë në përputhje me pritshmëritë e Brukselit,ka vlerësuar lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, i cili sot ka pranuar Raportin për progresin e vendit nga ambasadorit të Bashkimit Evropian në Maqedoni, Aivo Orav, njoftojnë nga...

Bruksel: Marrëveshja të zbatohet deri në fund

Komisioni Evropian, sot i ka thirrur partitë politike në Maqedoni që t’i ndërmarrin hapat e mëtutjeshëm të cilët janë të patjetërsueshëm për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Përzhinos, njofton Portalb. “E kemi të qartë se partitë politike janë afër arritjes së marrëveshjes. I inkurajoj të gjitha partitë që t’i ndërmarrin të gjitha hapat e mëtutjeshme në lidhje me implementimin...

Han: Procesi i bisedimeve të kandidatëve aktual për anëtarësi në BE do të zgjasë më shumë

Mediat e lira janë në thelbin e bisedimeve të BE-së dhe konsiderojë se kjo nuk mund të anashkalohet. Nuk mund të thuhet se ka demokraci nëse gazetarët janë në shënjestër të sulmeve, kurse sulmuesit nuk dalin para drejtësisë, kur nuk ka transparencë edhe për pronësinë e mediumeve- tha Han në hapjen e “Speak up” konferencës në Bruksel për gjendjen...

Han: Pa mediume të lira nuk mund të jeni pjesë e BE-së

Lira e mediumeve  është jashtëzakonisht e rëndësishme për zgjerimin e Bashkimit Evropian, deklaroi sot Komisari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johanes Han, duke shtuar se në vendet potenciale kandidate për në BE, akoma duhet të punohet në lirinë e shprehjes të mediave. - Mediat e lira jnaë në thelbin e bisedimeve të BE-së dhe konsiderojë se kjo nuk mund të...

Orav: Maqedonia ka problem me demokracinë, lirinë dhe drejtësinë

Ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, deklaroi se shteti ka probleme serioze në pikëpamjen e vlerave të demokracisë, lirisë dhe të drejtave të cilat po i promovon Bashkimi Evropian. Orav në debatin “BE duhet të zgjerohet dhe t’i përfshijë vendet e Ballkanit Perëndimor” tha se momentet e vetme pozitive nga viti i kaluar për vendin janë protestat e qeta...

Delegacioni i BE-së apelon për qetësi dhe durim

Delegacioni i Bashkimit Evropian është duke ndjekur me kujdes të dhënat dhe raportet  lidhur me aksionin policor që po ndodh në Kumanovë dhe rrethinë, me ç’rast u raportua edhe për shkëmbim të gjuajtjeve me armë. “Jemi në kontakt me autoritet dhe me partitë politike. Fuqishëm apelojmë deri tek të gjithë qytetarët dhe faktorët politik që të qëndrojnë të qetë dhe...

Fitorja e SIRIZA-s nuk frikëson anëtaret e BE-së.

Në Bruksel sot u mbajt takimi i ministrave të ekonomist dhe financave të eurozonës, vetëm një ditë pas zgjedhjeve greke, rezultatet e së cilave janë temë kryesore. Pas fitores bindëse SIRIZA  dhe paralajmërimet se ky skenarë mundet negativisht të ndikojë në eurozonën dhe  Bashkimin Evropian, ministrat e ekonomisë dhe të financave të eurogrupit dhe përfaqësuesit evropian nga Komisioni Evropian, sot...

BE për Kezharovskin: Qeveria mjaft me injorimin e problemit të lirisë së mediave

Komisioni Evropian u shpreh se pas burgosjes së gazetarit Tomisllav Kezharovski prej kur thonë se Bashkimi Evropian nga afër ndjek rastin gjyqësor me Kezharovskin, por nuk komentojnë për raste individuale. Liria e mediave gjerësisht është mbuluar në raportin për progresin e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, duke theksuar fushat problematike siç është reklamimi i Qeverisë, informimi jo objektiv gjatë kohës...