fbpx
Tags Avion

Tag: avion

“TAV Maqedoni”: Aeroporti “Aleksandri i Madh” është i hapur dhe funksionon normalisht

Aeroporti “Aleksandri i Madh” është i hapur dhe trafiku ajror zhvillohet normalisht pas anulimit të djeshëm të fluturimit Shkup- Stamboll të kompanisë “Turkish Airlines”, njofton “TAV Maqedoni”. Nga kompania shtojnë se dje, gjatë kontrollit rutinor të avionit, është gjetur celular i lënë, pas çka është kryer kontroll shtesë dhe pas disa orëve avioni ka fluturuar. “Për shkak të rregullave të sigurisë...

Përfundon ekspertiza e viktimave në fatkeqësinë ajrore, tani pritet të konfirmohen identitetet

Obduksioni i trupave të udhëtarëve të vdekur në fatkeqësinë ajrore në afërsi të f. Kozhle ka përfunduar, bën të ditur "Telma". Ekspertiza ka treguar se vdekja ka ngjarë shpejtë ndërsa viktimat kanë pasur dëmtime të rënda mekanike të shkaktuar nga rënia e avionit. Familjarë të të vdekurve pritet të arrijnë në Shkup dhe me ndihmën e DNK-së do të konfirmohet identiteti...

Gjashtë persona humbën jetën pas rënies së avionit italian

Gjashtë persona, prej të cilëve pesë burra dhe një grua kanë humbur jetën pas rënies së avionit "Paper" që dje pasdite u rrëzua në afërsi të aeroportit "Aleksandri i Madh" në Shkup, në fshatin Kozhle. Siç njoftojnë mediat italiane, avioni e ka pilotuar Françesko Montanjer, kryetari i aeroklubit në Trevizo ndërsa afër tij kanë qenë nënkryetari i klubit Dario Bastasin...

Anulohen fluturimet Stamboll- Shkup dhe anasjelltas

Në ueb faqen e aeroportit “Aleksandri i Madh” në Shkup, është njoftuar se anulohen fluturimet e mëngjesit dhe ato të mbrëmjes të avionëve të kompanisë “Turkish Airlines” nga Stambolli në Shkup dhe anasjelltas. Është anuluar fluturimi nga Shkupi për në Stamboll TK 1004 prej orës 9:25 dhe aterimi I avionit nga Stambolli për në Shkup TK1003 prej orës 8:30. Janë anuluar...

Për shkak të mjegullës, janë anuluar dhe ridestinuar një pjesë e fluturimeve nga aeroporti i Shkupit

Aeroporti i Shkupit, “Aleksandri i Madh” për shkak të mjegullës ka anuluar disa fluturime ndërsa një pjesë ka ridestinuar drejt aeroportit të Ohrit “Shën Apostol Pavle”. Për shkak të mjegullës së dendur, prej mbrëmë dy fluturime në arritje që pritej të aterojnë në aeroportin e Shkupit janë ridestinuar në aeroportin “Shën Apostol Pavle” në Ohër ndërsa njëkohësisht katër fluturime në...

Një avion rus me mbi 200 udhëtarë është rrëzuar në Sinai

Një avion rus me të paktën 200 pasagjerë në bord është rrëzuar në pjesën qendrore të Gadishullit Sinai në Egjipt. Lajmi është konfirmuar nga zyra e e shtypit e kryeministrit egjiptian. Avioni, një Airbus A-321 sapo ishte nisur nga një resort turistik në Sharm el-Sheik, në Detin e Kuq dhe kishte si destinacion qytetin e Shën Petersburgut në Rusi. Pjesa më...

ShBA nga Turqia bënë sulmin e parë në Siri ndaj ShI

ShBA bëri sulmin e parë me avion "F-16" nga baza ajrore “Inxhirlik” në Turqi në pozitat e Shtetit Islamik (ISIL) në Siri. Pentagoni tha se misioni me avionë luftarak "F-16" filloi, por pa dhënë detaje, duke deklaruar se ata kanë goditur qëllim të shumta në Siri. Pas disa muaj negociatash  mes Uashingtonit dhe Ankarasë, Qeveria turke në fund të korrikut u...

Nga Cyrihu nuk e konfirmojnë incidentin me avionin qeveritar

  Për momentin, në Zyrën federale për aviacion civil (FOCA) nuk kemi njoftim për incident ose ndonjë informacion shtesë. Gjithashtu, nuk e dimë se bëhet fjalë për aterim të detyrueshëm apo aterim për shkaqe sigurie”, njoftuan nga FOCA në pyetjen e “Meta-s” nëse kanë detaje nga aterimi i avionit qeveritar në Cyrih dhe kush i ka dhënë leje avionin më...

Avioni i Gruevskit ka bërë aterim të detyrueshëm në Cyrih

Delegacioni qeveritar i udhëhequr nga kryeministri Nikolla Gruevski, i cili është kthyer nga Strasburgu, ka bërë zbritje të detyrueshme në Cyrih, njofton Telma. “Sipas informacioneve fillestare mund të vërtetoj se gjatë kthimit nga Strazburgu ka ndodhur defekt në fluturimin e avionit qeveritar në të cilën ka qenë edhe kryeministri Gruevski me bashkëpuntorët e tij me çka avioni është detyruar që...

Gjendet një trup gjatë kërkimeve për avionin “AirAsia”

Një trup lundronte në Detin Java u zbulua sot gjatë kërkimeve për gjetjen e avionit "AirAsia", zhdukur në Indonezi, theksoi drejtori i agjencisë kombëtare indoneziane të kërkim-shpëtimit. "Në orën 06:25 GMT, ne kemi parë një objekt duke lundruar, që i ngjante trupit të një prej pasagjerëve të avionit, që u zhduk të dielën pak pas ngritjes", deklaroi Bambang Soelistyo, ndërkohë...