fbpx
Tags Artan Grubi

Tag: Artan Grubi

Grubi: Një zyrë nuk është institucion, institucioni është kryetari Xhaferi

Shefi i kabinetit të liderët të BDI-së dhe deputeti, Artan Grubi sot në deklaratë para Kuvendit tha se sekretari i përgjithshëm i Kuvendit ka kërkuar vendimi për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit të publikohet në “Gazetë Zyrtare” para që shërbimet e Kuvendit të mund të veprojnë në përputhje me kërkesat e kryetarit të ri. Deputeti i BDI-së tha...

Grubi: Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe do ta forcoj shoqërinë

Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe do ta forcoj shoqërinë dhe ky është një ndër shtyllat kyçe të platformës së BDI-së për zgjedhjet e 11 dhjetorit, deklaroi në konferencë shtypi zëdhënësi i BDI-së, Artan Grubi, i cili është bartës i listës në njësinë zgjedhore 1. “Edhe pse narrativi maqedonas shoqëror ishte dramatik lidhur me ndryshimet e Kushtetutës, Ligjit për amnisti, Ligjin...

Grubi: Nëse BDI do të del nga Qeveria vendos vetëm Ahmeti dhe askush tjetër

  Cilët do të jenë hapat e ardhshëm të BDI-së pas tërheqjes së të gjithë ministrave dhe zv- ministrave tkaul do të vendos vetëm kreu Ali Ahmeti dhe askush tjetër, deklaroi sot shefi i kabinetit, Artan Grubi. Reagimi i Grubit vijon pas deklaratës së sotme të VMRO DPMNE dhe kreut Gruevski i cili tha se BDI nuk e lëshon Qeverinë, por...

Ali Ahmeti thirret për bisedë në Prokurorinë speciale si dëshmitar

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti është thirrur për bisedë në Prokurorinë speciale publik, konfirmojnë për “Meta” nga kabineti i prokurores, Katica Janeva. Prej atje thonë se Ahmeti është thirrur për bisedë si dëshmitarë, por në interes të procedurës para- hetimore nuk zbulojnë për cilin rast bëhet fjalë. “Personi është ftuar si dëshmitar. Për shkak të fshehtësisë së procedura para- hetimore, për...

Grubi: IRI konfirmoi se shqiptarët përkrahin BDI-në

Deputeti i BDI-së Artan Grubi  sot takoi ambasadoren e Belgjikës në Maqedoni, me të cilën biseduan për situatën politike aktuale në Maqedoni, zbatimit të Marrëveshjes së Przhinos dhe negociatave në grupet e punës, ekspertizën e Marrëveshjes së Ohrit, zgjedhjet e parakohshme si dhe çështjen e emrit dhe integrimin euroatlantik. Në lidhje me analizën e Marrëveshjes së Ohrit, Grubi theksoi që...

Grubi: Në KSHZ duhet të votohet me konsensus

Është arritur marrëveshje rreth Diasporës, për KSHZ-në dhe kodin zgjedhor, tha deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas përfundimit të takimit mes grupeve të punës. “I fituam të gjitha betejat, për të gjitha vendimet që do t’i sjell KSHZ-së duhet të votoj me konsensus. Kjo është një lloj i badenterit ku Maqedonia duhet ta kenë mbështetjen edhe nga përfaqësuesit shqiptarë në...