fbpx
Tags Ambasada gjermane

Tag: ambasada gjermane

Thaçi: Marrëveshja e Përzhinës është e vdekur, koha është për marrëveshje tjetër

“Lajm i mirë sepse BE po tregon interes për vendin”, kështu është shprehur, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi pas mbarimit takimit në Ambasadën e Gjermanisë në Shkup, me të dërguarin special të Gjermanisë për zgjidhjen e krizës politike në vend, Johanes Hajndëll. “U pajtuam se e vetmja alternativë është BE. Marrëveshja e Përzhinos ka dështuar. Kanë marr...

Zaev për bisedën me Hajndël: Nuk ka rezultate konkrete, këto janë takime fillestare

“Nuk u dakorduam për asgjë konkrete, bëhet fjalë për bisedime fillestare” deklaroi pas takimit 45 minutësh me të dërguarin e posaçëm Johanes Hajndël, kreu i LSDM-së, Zoran Zaev. Menjëherë pas Zaev, në takim me Hajndël arriti kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti i shoqëruar nga shefi i kabinetit Artan Grubi dhe kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi. Pas takimit me Ahmetin, Hajndël...

Ambasada gjermane: Zgjedhjet do të jenë të besueshme nëse të gjithë partitë do të kenë mundësi të barabarta

Ambasada gjermane në Maqedoni sot përmes njoftimit ju bëri thirrje partive politike që në përpikëri të zbatojnë Marrëveshjen e Përzhinos dhe se zgjedhjet duhet të jenë korrekte dhe demokratike. "Marrëveshja e Përzhinos edhe më tej është në funksion dhe patjetër duhet tërësisht të zbatohet. Për fat të keq, edhe më tej ekzistojnë shtyrje të dukshme në shumë fusha. Dorëheqja e...

Gjermania deri te VMRO DPMNE: Tregoni vullnet dhe zbatoni Marrëveshjen e Përzhinos

“Diplomati i ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s, d-r Ernst Rajhel, më 28 tetor 2015 ka thirrur në bisedë ambasadorin maqedonas në Berlin, Sasho Markovski në MPJ-në për t’ia shprehur zhgënjimin e qeverisë për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos, që edhe më tej qëndron e bllokuar” njoftojnë nga ambasada gjermane në Shkup. Në njoftim gjithashtu thuhet se...