fbpx
Tag: Ali Ahmeti

tag: Ali Ahmeti

Platforma e Ahmetit kthen vendin në shekullin e 19-të, konsideron Lidhja Demokratike

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti arriti ta ndez nacionalizmin dhe ekstremizmin, si shtresë për konfrontime dhe destabilim në Maqedoni, vlerësoi sot Lidhja Demokratike. “Platforma për zgjidhje të plotë të çështjeve shqiptare, më shumë i ndihmon VMRO-DPMNE-së, që ta zhvendosë temën për përgjegjësi të kreatorëve të krizës politike dhe të nxitë diskutim për “punët maqedonase”. Përgatitja për “platformë maqedonase”, paralajmërimet për...

Ahmeti: Synimi jonë është barazia e shqiptarëve dhe maqedonase

Neve shqiptarëve në këto kohëra na nevojitet më shumë arsye, për t’i avancuar të gjitha çështjet në lidhje me statusin e shqiptarëve dhe për ta rrumbullakuar synimin gjegjësisht të drejta të barabartë për dy popujt më të mëdha, shqiptarët dhe maqedonasit, deklaroi lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në fjalimin e tij në suazat e manifestimit për Ditën e flamurit...

Ahmeti: Varet nga takimi i sotëm i liderëve nëse do të ketë marrëveshje

Sipas liderit të BDI-së, Ali Ahmeti nëse do të ketë zgjidhje për çështjet e hapura, varet nga takimi i liderëve të partive politike. Këtë e deklaroi pas përfundimit të takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ahmeti tha se komisari Han kanë biseduar për ngjarjet aktuale politike gjegjësisht për atë se çfarë është vendosur në tavolinë këto ditët e fundit. Duke u...

Ahmeti: BDI kundër regjistrimit aktiv të votuesve

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) është kundër propozimit të regjistrimit aktiv të  votuesve, sepse kjo është në kundërshtimi me "frymën e garantimit të së drejtës së votës për çdo qytetar", ka thënë kryetari i partisë Ali Ahmeti, gjatë takimit të sotëm me ambasadorin  Mbretërisë së Holandës në vend, Vauter Plomp, thuhet në njoftimin e BDI-së për takimin. Ahmeti në takim...

Ahmeti: Nuk na duhen 10 parti të shqiptarëve

"Nuk na duhen 10 parti të cilat do të dëmtojnë ato dhjetëra mijëra vota të shqiptarëve. Mandati i fuqishëm na bën akoma më të fuqishëm", tha lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në vizitën e tij në Komunën e Zhelinës. “Unë jam angazhuar në karrierën time edhe për fjalën e lire edhe për mendimin e lire. Nuk i takoj plejadës se...

Ahmeti: Është i rëndësishëm zbatimi i të gjithë pikave nga Marrëveshja e Përzhinos

Еuro- komisari për zgjerim, Johanes Han në takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti ka biseduar për zbatimin e marrëveshjes për tejkalimin e krizës politike. “Për ne është e rëndësishme zbatimi i të gjitha pikave që i përmban marrëveshja për dalje nga kriza politike që të përshpejtohet dhe të mbyllet përfundimisht ndërsa liderët politik ta mbajnë fjalën e dhënë në...

Gruevski arriti në takim me Han dhe treshen evropiane

Kryeministri Nikolla Gruevski i shoqëruar nga ministri i jashtëm dhe i shëndetësisë, Nikolla Poposki dhe Nikolla Todorov, arriti në rezidencën e BE-së në takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han dhe treshen evropiane, Eduard Kukan, Ivo Uajgl dhe Riçard Houit. Prej më herët në rezidencë kishte arritur lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i shoqëruar nga Radmilla Sheqerinska dhe Renata...

Ahmeti: Ekziston gatishmëri për zgjidhjen e krizës

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti pas takimit me euro-komisarin Johanes Han ka deklaruar se tek të gjithë përfaqësuesit politik ka gatishmëri që të dilet nga kjo situatë dhe vendi të futet në binarët e duhur, raporton "Meta". Kreu i BDI-së Ahmeti bëri të ditur se partia e tij ka dhënë opsionet për tejkalimin e krizës mirëpo nuk deshi të njëjtat...