fbpx
Tag: алексис ципрас

tag: алексис ципрас

Fitorja e SIRIZA-s nuk frikëson anëtaret e BE-së.

Në Bruksel sot u mbajt takimi i ministrave të ekonomist dhe financave të eurozonës, vetëm një ditë pas zgjedhjeve greke, rezultatet e së cilave janë temë kryesore. Pas fitores bindëse SIRIZA  dhe paralajmërimet se ky skenarë mundet negativisht të ndikojë në eurozonën dhe  Bashkimin Evropian, ministrat e ekonomisë dhe të financave të eurogrupit dhe përfaqësuesit evropian nga Komisioni Evropian, sot...

Gafa e parë: Cipras ka ikur nga orët e mitologjisë!

Lideri i ri i sapozgjedhur grek, Aleksis Cipras në fjalimin e tij të fitores ka bërë një gafë, duke përmendur ndodhinë e profetes Kasandra të mitologjisë greke, shkruan gazeta e sotme britanike “Gardian”. - Miq, qeveria e re greke do t’u tregojë të gjitha “kasandrave” në botë se e kanë gabim, Nuk do të ketë ballafaqime të përbashkëta destruktive... Kemi...

SIRIZA i vërtetoi menjëherë linjat e kuqe greke për emrin

SIRIZA i vërtetoi menjëherë linjat e kuqe greke për emrin SYRIZA vendosi ta ndajë shansin historik të të majtës që të udhëheqë me Greqinë me partinë ekstremiste të djathtë Grekët e Pavarur. Edhe pse kjo martesë politike pritej dhe ishte paralajmëruar për shkak të qëndrimeve të njëjta kundër politikës së kursimit të Sirizës dhe Grekëve të Pavarur, megjithatë ngriti një...

Cipras për emrin: Samaras bëri gabim historik

Aleksis Cipras akuzoi kryeministrin Andonis Samaras se për shkak të qëndrimeve të tija si ministër për punë të jashtme, Greqia është e bllokuar tanimë 20 vite në kontestin me emrin. Lideri i partisë më të njohur majtiste në Greqi, në intervistë për emisionin “Në vetën e parë”, në televizionin “Star” theksoi se nëse politikanët grek para dy dekadave do t’i...

Samaras sulmon Ciprasin me kontestin e emrit

Kryeministri grek Andonis Samaras përdori edhe kontestin me emrin si armë për sulm në ballafaqimin parazgjedhorë me partinë SIRIZA. Në një pjesë të kolumnës së tij për javoren “Rial News”, Samaras në mënyrë indirekte dërgon apel deri tek deputetët djathtist që mos të votojnë për partinë e cila do të lejonte shteti fqinj ta përdor emrin Maqedoni. “Ata që lobuan për...