fbpx
Tag: алексис ципрас

tag: алексис ципрас

10 dezinformatat më të mëdha në Greqi: Ilaçi për kancerin, bletët që I duan ikonat, prostitute për migrantët

Si pjesë e programit të tij për të luftuar dezinformatat dhe lajmet e rreme, të cilat në Ballkan i kalojnë kufijtë shumë shpejt dhe me të shpejtë shfaqen në mediat e vendeve tjera e ndonjëherë edhe në gjuhë tjetër, Meta.mk rregullisht i transmeton aktualitetet në shërbimet përkatëse për kontroll të fakteve dhe luftë kundër dezinformatave në rajon, nga Kroacia...

Cipras përsëri në konflikt me deputetët e tij, para votimit të një marrëveshjeje të re

Në një klimë me pengesa të shumta dhe rebelime nga radhët e Sirizës dhe njoftimeve për protesta qytetare, kryeministri Aleksis Cipras paraqiti një marrëveshje të re tre-vjeçare me kreditorët para Parlamentit grek, me optimizëm se të premten në mëngjes kjo kontratë do të marrë dritë jeshile nga Parlamenti grek. Marrëveshja e re për kredi, e cila do të sjellë përsëri...

Një pjesë e SIRIZA kërkon Cipras të anuloj marrëveshjen me BE-në

Ministri i energjisë, Panajotis Lafazanis kërkon kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras ta tërheq marrëveshjen me kreditorët para se të miratohen vendimet përfundimtare në Parlament. Lafazanis i cili prej fillimit ishte kundërshtar i rreptë i kërkesave dhe propozimeve të institucioneve evropiane dhe masat i konsideron si nënçmuese me vendim me shkrim komentoi se marrëveshje është e papranuar dhe është kundër vullnetit...

Cipras: Marrëveshja është e vështirë, por është evituar skenari më i keq për Greqinë

Kryeministri grek, Aleksis Cipras kthehet në Greqi me obligim deri të mërkurën parlamenti grek të votoj listën e plotë të parakushteve dhe aksioneve prioritare që janë arritur në bisedimet 17 orëshe për ndihmën e re greke në Bruksel. Plani B për largimin e Greqisë nga euro- zona është evituar, por për Greqinë të vazhdoj drejt bisedimeve dhe pagesën e ndihmës...

Cipras merr dritë jeshile nga Parlamenti, por karton të kuq nga deputetët e SIRIZA-s

  Parlamenti i Greqisë ka miratuar paketën e shpëtimit duke i dhënë kështu kryeministri Aleksis Cipras mbështetjen për planin e reformave ekonomike dhe të drejtën ligjore që të negociojë për të arritur një marrëveshje me bazë propozimet greke, që synojnë t’i japin fund krizës së borxhit. Pavarësisht mbështetjes së Parlamentit për masat, Cipras u përball me një rebelim në partinë...

Greqia nuk do ta lëshoj afatin e BE-së

Kryeministri grek Aleksis Cipras pas takimit të djeshëm në Bruksel, u drejtua drejt Strasburgut ku mbajti fjalim para Parlamentit Evropian dhe theksoi qëndrimin e vendit të tij. Ai tha se shteti i tij është bërë “laborator për masat e kursimit”. “Plani për shpëtim në fuqi është që pesë vite. Në asnjë vend tjetër programi i kursimit nuk ka zgjatur kaq...

Propozimi i plotë grek, nesër?

Greqia sipas të dhënave jozyrtare, sot nuk ka dorëzuar propozime të reja deri tek kreditorët. Mediumet shkruajnë se në tavolinën biseduese të Euro- grupit, Greqia i ka shpalosur propozimet e kryeministrit Cipras. Burimi qeveritar thotë se i presin komentet nga pala evropiane gjatë ditës. Sipas të dhënave fillestare, ditën e sotme ekipi grek e përdor për shqyrtimin e disponimit, kërkesave...

Kthesë në Greqi: Cipras pranon propozimet evropiane me ndryshime dhe sugjerime të vogla

  Aleksis Cipras do të pranojë të gjitha kushtet e kreditorëve për shpëtim, që iu vunë në tryezë këtë fundjavë me vetëm disa ndryshime të vogla, sipas një letre që kryeministri grek dërgoi mbrëmjen e djeshme më 30 qershor e që u morr nga Financial Times. Letra dy-faqëshe,  që i drejtohet krerëve të Komisionit Europian, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Qëndrore...

Cipras me ultimatum: Ose zgjidhje e qëndrueshme ose JO e madhe për kërkesat evropiane

Kryeministri grek, Aleksis Cipras vuri fund spekulimeve për zgjedhje të parakohshme në Greqi, por edhe qëndrimit se qeveria greke do t’i shkel vijat e kuqe. Në takimin e djeshëm me anëtarët e qeverisë në kabinetin e kryeministrit, Cipras ka theksuar se duhet harrohen të gjithë idetë dhe bisedimet për zgjedhje të parakohshme dhe referendum nëse marrëveshje me kreditorët ndërkombëtarë...

Cipras: Duam Ballkan pa nacionalizëm dhe irredentizëm

Greqia dëshiron të jetë faktor i stabilitetit dhe sigurisë në rajonin e Ballkanit dhe t’i vë fund nacionalizmit dhe politikave nacionaliste në Ballkan. Këtë nga Moska nga foltorja e Institutit për marrëdhënie ndërkombëtare e porositi kryeministri grek Aleksis Cipras, gjatë vizitës së tij zyrtare në Rusi. “Mbështetim politikë aktive ballkanike, larg nacionalizmit dhe planet irredentiste që çojnë në prishjen e...

Cipras dhe Merkel pajotehen se Greqia duhet të bëjë reforma konkrete

Megjithëse me dy pika të nxehta në tryezë, borxhi dhe dëmshpërblimin e Luftës së Dytë Botërore, takimi mes kancelares gjermane, Angela Merkel dhe kryeministrit grek, Alexis Tsipras ka përcjellë një klimë çtensionimi në gjuhën diplomatike mes dy vendeve, të paktën në publik. Në konferencën e përbashkët për shtyp, kancelarja gjermane u ndal tek rëndësia e reformave në Greqi. “Duam një...

Kocias e informoi Shtajnmajerin për propozimin e masave për besim

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, një ditë para se të takohej me Ciprasin në Berlin, kishte takim të gjatë tri orë me homologun e tij gjerman Frank Vallter Shtajnmajer në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, ku kanë biseduar edhe për kontestin e emrit. Sipas informatave në Greqi, në fokus kanë qenë bisedimet për destabilitetin aktual politik në shtet si...

Cipras do ta takoj Merkelin në Berlin, Gruevski ndoshta në Bruksel

Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ndoshta do të marrë pjesë në samitin e shefave të shteteve, të qeverive dhe partive opozitare të Partisë popullore evropiane (PPE), që do të mbahet më 19 dhe 20 mars në Bruksel. VMRO-DPMNE në pushtet dhe kryetari i saj Nikolla Gruevski janë anëtare të PPE. Nga partia nuk mundëm të marrim informatë se a do...

Athina e kënaqur nga marrëveshja në Bruksel

Brenda ditës së hënë, Greqia duhet të paraqesë në tryezën e huadhënësve ndërkombëtarë planin e reformave që ka ndërmend të ndërmarrë sipas marrëveshjes së zgjatjes së borxhit me katër muaj të tjerë të nënshkruar ditën e premte. Propozimet duhet të kënaqin vendet e Eurozonës dhe Fondin Monetar Ndërkombëtarë në mënyrë që këta të fundit të japin miratimin për zgjatjen e...

Cipras kandidoi Provopulos për president

Kryeministri Aleksis Cipras propozoi Prokopis Provopulos, ish ministrin e Demokracisë së Re për kandidat presidencial të Greqisë. Provopulos paraqet befasi sepse periudhën e kaluar zëshëm dëgjohej emri i euro- komisarit aktual grek, Dimitris Avramopulos si favorit për president shteti. Parlamenti grek nesër pasdite pritet të votoj për president ndërsa duke pasur parasysh se bëhet fjalë për kandidat nga radhët...

Nuk ka marrëveshje ndërmjet Greqisë dhe Eurogrupit

Bisedimet e Ministrave të Financave të Eurogrupit në Bruksel përfunduan para kohe pas refuzimit prej Greqisë të propozimeve të paraqitura në tryezë, të cilat i quajti si absurde dhe të papranueshme. Qeveria e re greke propozon rishikimin e 30 përqind të marrëveshjeve të nënshkruara nga qeveria e mëparshme me huadhënësit ndërkombëtarë. Por Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Bashkimit Europian këmbëngulën...

Gruevski i uroi sukses, Cipras ia përsëriti vijat e kuqe

Kryeministri Nikola Gruevski sot i telefonoi kryeministrin grek, Aleksis Cipras. Këtë për “MIA”-an pohuan nga shërbimi i shtypit të Qeverisë. Bisedën për “Meta” e vërtetuan edhe nga zyra e Ciprasit. Në bisedën protokollare kryeministri Gruevski kolegut të tij i uroi r sukses në punën e tij dhe në menaxhimin me sfidat me të cilat ballafaqohet vendi i tij. Gruevski ka theksuar...

Qeveria e Ciprasit në gjueti të fshehësve të mëdhenj tatimor

Qeveria greke është lëshuar në gjueti urgjente ndaj fshehësve tatimor që të mbulohet vrima prej 1 miliard euro në arkën shtetërore të Greqisë. Të parët në hetimin e Shërbimit për krim financiar dhe larjen e parave do të jenë “bishat e mëdha”, personat juridik dhe fizik të cilët gjatë periudhës së kaluar kanë nxjerrë shuma më të mëdha se...

Cipras: Eurozona pa Greqinë ose Qipron do të thotë amputim i Evropës Juglindore

Dalja e Greqisë nga eurozona do të ishte “amputim i Evropës Juglindore”, deklaroi sot kryeministri grek Aleksis Cipras përderisa qeveria e tij përforcon aksionin diplomatik në lidhje me marrëveshjen e re për borxhin grek. Cipras këtë e deklaroi në Qipro ku bisedoi me presidentin Nikos Anastasiadis, para se të udhëtojë në Romë, Paris dhe Bruksel, ku këtë javë do të...

Samaras nuk i ka lënë Ciprasit as letër tualeti e as fjalëkalimin e Wi Fi-së

Kryeministri i ri i Greqisë, Aleksis Cipras, mbrëmë gjatë arritjes në rezidencën e re zyrtare ka ngelur i habitur kur ka vërejtur se administrata në largim me vete i ka marrë kompjuterët, dokumentet, madje edhe mjetet higjienike- shkruan gazeta britanike “Guardian”. -Ata kanë mbledhur çdo gjë. Më duhej 1 orë që të gjej sapun- tha Cipras. Në mënyrë tradicionale, kryeministri i...