fbpx
Tag: Aktgjykim

tag: aktgjykim

Koçan në gjendje infarkti është pranuar në Klinikën e kardiologjisë

Biznesmeni Sead Koçan, i cili për dy muaj ishte në arrati, dje është pranuar në Klinikën e kardiologjisë në Shkup me gjendje të rënduar shëndetësore, shkruajnë disa media. Siç kumton portali “Prizma”, duke u thirrur në burime të Klinikës, Koçan është pranuar në gjendje para infarkti dhe sot i është vendosur stent. Tash për tash nuk ka konfirmon zyrtar se Koçan...

Strasburg ka vendosur në favor të gazetarëve të dëbuar në “të hënën e zezë”

Gjykata Evropianë për të Drejtat e Njeriut (GJEDN) solli vendim në favor të gazetarëve, Naser Selmani, Natasha Stojanovska, Frosina Fakova, Snezhana Lupevska, Biljana Bogdanovska dhe Toni Angellovski janë ankuar përpara Gjykatës për dëbim nga galeria e Kuvendit me dhunë, edhe pse të njëjtit kanë qenë të akredituar si gazetarë dhe gjatë asaj kohe e kanë ndjekur debatin për sjelljen...

Traditë e zezë: Edhe Urko i Gruevskit edhe Zekirov i Mijallkovit shkelën nga një jetë njeriu

Dejan Mitrovski – Urko dhe Alen Zekirov, përveç asaj që të dy kanë qenë sigurim personal të ish kryeministrit dhe liderit aktual të VMRO – DPMNE-së, Nikolla Gruevski, dhe të kushëririt të tij ose ish shefit të DSK-së, Sasho Mijallkov, të përbashkët e kanë edhe atë që, të dy janë të përfshirë në aksidente komunikacioni me pasoja fatale. MPB, dje...

Zahir Beqiri Çaush dënohet me 2,5 vjet burg për falsifikim dokumentash

Zahir Beqiri-Çaush është dënuar me 2.5 vjet burg dhe gjobë financiare prej 123 mijë denarë, ndërsa vëllai i tij Imeri është dënuar me 1 vit burg dhe gjobë pre 61500 denarë në rastin "Letërnjoftime të falsfikuara". Për veprat penale, përpunim dhe furnizim të armëve të dytë morën vendime për lirim. Vëllezërit Zahir dhe Imer Beqiri ngarkohen për falsifikim të letërnjoftimeve, pasaportave...

“The Guardian”: Aktgjykimi i Kezharovskit i turpshëm dhe i pa merituar

Aktgjykimi i Gjykatës së Apelit për dënimin dy vite burg për gazetarin Tomisllav Kezharovski, i cili parmbrëmë hyri në fuqi, kur Kezharovski me urgjencë u dërgua nga burgu shtëpiak në burgun “Shkup”, ngjalli interesin e mediave evropiane, gazeta londineze “Gardian” publikoi një artikull të tërë për rastin në fjalë. Gazeta e njohur britanike  shkruan për reagimet e organizatave për liri...

Reagime: Vendimi për Kezharovskin është skandaloz dhe politik

“Skandaloze dhe politike është vendimi i gjykatës” është qëndrimi i shoqatave të gazetarëve dhe të gazetarëve në përgjithësi pas publikimit të aktvendimit nga Gjykata e Apelit me të cilën gazetari Tomisllav Kezharovski është gjykuar me dënim prej dy vitesh vuajtjeje burg për rastin “Likuidimi”, ku ishte i akuzuar se ka zbuluar identitetin e dëshmitarit të mbrojtur. Nesër në ora 11...

Gjykata e Apelit gazetarit Kezahroivski i shqiptoi dy vjet burg

Gazetari Tomisllav Kezharovski është gjykuar me dy vite dënim me burg nga gjykata e apelit vendim, i cili vendim është sjell sot nga gjykata Themelore Shkup 1,deklaruan  nga gjykata. Gjykimi nga Apelacioni pason pas ankesës së Kezharovskit në aktgjykimin e shkallës së parë me të cilën akt ai ishte i gjykuar me katër vite e gjysmë dënim me burg për...

Kritikuesi i Putinit, Aleksej Navallni, i dënuar me kusht, ndërsa vëllai i tij me dënim me burg

Gjykata ruse i ka përcaktuar dënim me kusht Aleksej Navallnit, kritikuesit të ashpër të Kremlinit dhe të politikës së presidentit Vlladimir Putin, ndërsa vëllai i tij Oleg navallni është dënuar me tre vjet e gjysmë burgim, informoi sot gazeta e Londrës “Gardijan”. Navallni ju priu protestave kundër presidentit Vlladimir Putin, kur dhjetra qytetarë dolën në rrugët e Moskës dhe të...

Çka do të ndërtohet në vendin e krimit tek liqeni i Smilkovës?

Pas një zhegitjeje të gjatë të aktgjykimit për rastin “Monstra”, gjykata tani e zhegit edhe përkthimin e tekstit të aktgjykimit, proces që vonohet, dhe me këtë ndërpritet edhe procedura e mbrojtjes për ankimin të aktgjykimit të Gjykatës së Apelit, deklaroi për “Portalb” avokati Naser Raufi. Sipas tij, procedura e ankesës do të prolongohet ngase aktgjykimi edhe më tutje përkthehet në...