fbpx

SHBA i bën thirrje VMRO DPMNE-së publikisht të mbështes Katica Janevën dhe KSHZ-në

-

Kejt Bërns, përfaqësuesja e SHBA-së në Këshillin e përhershëm të OSBE-së në Vjenë, i bëri thirrje VMRO DPMNE-së publikisht të mbështes punën e prokurores publike në të gjitha fazat e funksionimit të saj, shkruan Nova TV.

“Emërimi i shpejtë i Katica Janevës si prokurore publike për hetim të komunikimeve të përgjuara; propozimi i saj në kohë të ekipit të prokurorëve pranë Këshillit për Prokurorë Publikë dhe dorëzimi i planit të saj të punës, personelit dhe fondeve në Parlament, Qeveri dhe në Këshillin e Prokurorëve Publikë janë të gjitha zhvillime pozitive. Është me rëndësi kritike që Këshilli i Prokurorëve publikë të përmbush rolin që i është përcaktuar në Ligjin për hetim të komunikimeve të përgjuara dhe të emërojë ekipin e Janevës, me qëllim që zyra e saj të mund të fillojë përmbushjen e mandatit dhe të bëjë detyrat e veta në mënyrë të pavarur dhe pa asnjë formë të presionit politik. Delegacioni i Unionit Evropian dhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë sipas nevojës, duke siguruar trajnim dhe mbështetje teknike për Zyrën e Prokurorit Publik për Hetim të Komunikimeve të Përgjuara”, thuhet në deklaratën e përbashkët të Ambasadës së SHBA-së dhe Delegacionit të BE-së për Krizën Politike.

Sipas kësaj deklarate, SHBA përshëndet tentimet për zbatimin e marrëveshjes së Përzhinos, duke e konsideruar si rrugën më të mirë për Maqedoninë që të dalë nga kriza, njëkohësisht duke përshëndetur edhe dorëheqjen e Nikolla Gruevskit.Përfaqësuesja amerikane, Byrnes, ka shprehur shqetsimin e saj në lidhje me deklarimet kërcënuese të mëhershme të liderit të VMRO – DPMNE-së, ku përmendet edhe mbiemri i Katica Janevës. Në këtë drejtim, sipas Byrnes, SHBA-ja pret që prokurorja speciale të ketë mbështetjen e plotë nga të gjitha palët nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinos.

Gjithashtu, shqetësues për Byrnes është edhe mungesa e përparimit drejt udhëzimeve të kancelarisë së OSBE-së për institucione demokratike dhe të drejta të njeriut të shprehura në vitin 2014.Në fund të deklaratës së saj, Byrnes thekson se SHBA-ja dhe BE-ja do të bëjnë analizë të përparimit të zbatimit të Marrëveshjes në aspektin e pastrimit të listave zgjedhore dhe reformave në mediume para shpërndarjes së paralamentit më 24 shkurt të këtij viti.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.