fbpx

LSDM: Qeveria është e frikësuar dhe për këtë miraton ndryshime të përshpejtuara në arsim

-

Qeveria e Nikolla Gruevskit u frikësua nga “JO-ja” e zëshme për të ashtuquajturin provim shtetëror dhe për këtë vendosi ta promovojnë të dielën, i mbështjellë në një grumbull ndryshimet të përshpejtuara në arsim, për të cilat, për çdo muaj do të duhet ndonjë provim i ri shtetërorë, qëndron në reagimin me shkrim të LSDM-së në konferencën e sotme të shtypit të ministrit të arsimit dhe shkencë, Abdyaqim Ademit dhe zëvendësit të tij, Spiro Ristovskit, në të cilën të dytë informuan për pakon e ligjeve për arsimin e lartë që dje i miratoi Qeveria.

-Dhuna e Qeverisë përkundër qëndrimit të 10. 000 studentëve dhe e zbatuar në momente kur çdo fakultet me radhë del me refuzimin e propozimit qeveritarë për “provim shtetërorë” është dëshmi klasike me çfarë pushteti të papjekur dhe egoist kanë punë qytetarët e Maqedonisë- thonë nga LSDM-ja.

Zgjidhjet e propozim- ligjit të ministrisë së arsimit dhe shkencës, për partinë më të madhe opozitare janë “kapitullim i politikave të gabuara tetëvjeçare të Qeverisë që e çuan arsimin në zgrip të katastrofës”.

-Zgjidhja është në largimin e kësaj Qeverie. Ndërsa zërin e opinionit askush nuk do ta pengojë-thuhet në reagimin e LSDM-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.