fbpx

LSDM: Nëpunësit administrativ punojnë nëpër rrjetat sociale me urdhër të VMRO DPMNE-së

-

Pas regjistrimeve të publikuara me përgjimet, kurdisjen e gjykatësve dhe proceset e montuara, komitetet komunale të VMRO DPMNE-së filluan betejë të pamëshirshme për përvetësimin e rrjetave sociale, duke i keqpërdorur edhe punonjësit në institucionet shtetërore dhe komunale, por edhe nxënësit nëpër shkolla- akuzuan sot përmes njoftimit nga organizata komunale e LSDM-së në Ohër.

-Në Ohër është dhënë urdhër deri tek drejtorët e ndërmarrjeve publike, shkollat, çerdhet, spitalet si dhe institucionet tjera shtetërore dhe komunale, të punësuarit dhe të angazhuarit në këto institucione, nëpër profilet e tyre të Facebook-ut masovikisht shpërndajnë lajme për afirmimin dhe stërmadhimin e projekteve të Qeverisë. Njëkohësisht, aktivistët partiak të VMRO DPMNE-së kanë për detyrë të ndjekin aktivitetin e rrjetave sociale të të gjithë atyre që presin vendim pune e janë me kontratë në vepër si dhe të atyre që presin thirrje për punë. Pas kësaj, përdoren profilet të rrejshme të Facebook-ut dhe shpërndahen teza për fushatë të pistë kundër opozitës – qëndron në njoftim.

Prej atje thonë se të punësuarve nëpër çerdhe, përmes kërcënimeve, shantazheve dhe frikësimeve, u janë miratuar kujdestari për t’i shfrytëzuar profilet e tyre të Facebook-ut për qëllime partiake.

-Kjo posaçërisht ka të bëjë me të punësuarit që presin zgjidhjen e statusit të tyre të punës, dhe janë të detyruar të kryejnë aktivitete të këtilla jo- profesionale, jo- etike dhe jo- dinjitoze. Njëkohësisht, aktivistë partiak të VMRO DPMNE-së që janë të punësuar nëpër çerdhe, ua numërojnë lajmet e publikuara dhe “pëlqimet” kolegeve të tyre dhe i ndjekin aktivitetet e tyre në internet. Kjo ka ndodhur edhe në disa shkolla në Ohër. Në disa shkolla të mesme është shkuar deri aty ku për qëllimet e njëjta janë keqpërdorur nxënësit. Një numër i tyre lirohen nga mësimi, me arsyetim se kinse përgatiten për ndeshje ndërsa detyra e tyre është të jenë aktiv nëpër rrjetat sociale për qëllime partiake- thuhet në njoftimin e LSDM-së nga Ohri.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.