fbpx

Samaras 22 herë përmend identitetin dhe gjuhën e Maqedonisë

-

Andonis Samaras “luan në kartën” për kontestin me emrin në mitingun parazgjedhorë në Selanik. Kryeministri grek në largim, i cili mbahet mend si personi i cili prishi qeverinë e Konstantinos Micotakis në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar, lidhur me qëndrimet e ashpra për kontestin me emrin, në fjalimin në Selanik dërgoi porosi se nuk do të lejojë të bisedohet për historinë dhe identitetin e Maqedonisë.

Kjo është hera e parë kryeministri grek të flet edhe për identitetin edhe për gjuhën, që janë zakonisht argumente maqedonase në drejtimin ndaj Greqisë.

-Vetëm t’i përkujtojë se vendimi i popullit tonë është: nuk bisedojmë me historinë tonë, as me identitetin tonë, as me gjuhën tonë- theksoi Samaras.

Ai luajti në kartën emotive të banorëve të Selanikut për kontestin me emrin, duke u lidhur personalisht me historinë e Selanikut dhe Maqedonisë.

-E dini se kam Maqedoninë në shpirtin tim. Maqedonia është bastioni i përhershëm i Greqisë. Këtu, nga vendi i Verginës, nga vendi i Amfipolisit, flet e kaluara e Maqedonisë, flet zëri i historisë, që është zëri i vetëdijes sonë. Maqedonia është e kaluara, e sotmja dhe e ardhmja e Greqisë- theksoi në mënyrë emotive Samaras.

Samaras bëri përpjekje, në stilin e tij të famshëm, të sulmojë SYRIZA-n për gjoja pozita tradhtare dhe më të hapura ndaj Maqedonisë dhe përdorimin e lirë të emrit kushtetues dhe përmendjen e gjuhës maqedonase.

Krahas paralajmërimit për investime të shumtë ekonomik dhe infrastrukturorë, Samaras theksoi se planifikon të përqendrohet edhe në zhvillimin e shfrytëzimit turistik të lokalitetit arkeologjik Amfipolis.

Me taktikën që të luhet në kartën emotive dhe patriotike, Samaras madje 22 herë përmendi termin Maqedoni në fjalimin e deri drejt Selanikut dhe qytetarëve të këtij qyteti.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free