fbpx

Nesërmbrëma para Qeverisë protesta „Nata e fytyrës së regjimit”

-

Nesër, më ora  21 Platforma qytetare “Hajde” para Qeverisë organizon protestën me titull „Nata e fytyrës së regjimit”. Protesta do ta shënojë festën e njohur “Nata e shtrigave” mirëpo, në kontekst të Maqedonisë.

– Ngjarjen e quajtëm „Nata e fytyrës së regjimit” sepse është koha që regjimin ta tregojmë në formën e vërtet të tij dhe më këtë qytetarëve tanë t’iu japim mundësi t’ia heqin maskën për gjitha gjoja sukseset, punësimet, fitoret dhe kremtimet. Sipas jush cila mendoni se është fytyra e regjimit. Ai mund të jetë person që ka një funksion, ose ngjarje që ka mbetur thellë në memorien tuaj si kujtim i përjetshëm të qeverisjes “MVRO” dhe “Doing business”. Pastaj mendoni se si do ta vendosni në kontekst të festës  dhe ejani para Qeverisë, me fytyrën tuaj të regjimit- thuhet në ftesën e ngjarjes.

Organizatorët thonë se simbol i regjimit mund të jetë edhe varfëria, si dhe padrejtësia dhe burgosja e popullit.

– Mos harroni se “Nata e shtrigave” në esencën e saj  si festë absolutisht nuk përfshinë shtrigat. Kjo është natë kur të gjallët maskohen me maska të frikshme dhe dëbojnë shpirtrat e lig, kurse festojnë njerëzit e mirë vdekja e së cilëve është shkaktuar nga keqja e të tjerëve. Duke pasur parasysh viktimat e regjimit, që në fakt  janë bashkëqytetarët dhe bashkëqytetaret tona, përzgjedhjen e fytyrës së regjimit do ta keni të lehtë. Mendoni se çfarë për ju do të thotë ky regjim dhe me ndihmën e fantazisë suaj, ideve tuaja maskat e kësaj do të jenë të panumërta- thuhet në lajmërimin e evenimentit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.