fbpx

Deputetët sot duhet të votojnë për pakon e ligjeve që e firmosën grupet e punës

-

Pakon e ligjeve që partitë politike që firmosën e Marrëveshjes së Përzhinos, sipas paralajmërimeve të politikanëve, sot duhet të gjenden para deputetët në Kuvend.

Koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, Goran Sugarevski thotë se edhe më tej nuk dihet nëse ligjet sot do të procedohen në Kuvend.

“Duhet të kemi koordinim me kryetarin e Kuvendit, e më pas do të dimë nëse sot do të votojmë për ligjet” tha Sugarevski.

Deputetët duhet t’i votojnë këto pika: propozim-ligji për Kodin Zgjedhor, ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Penal për mbrojtjen e privatësisë, propozim-ligji për “informatorët” dhe propozim-ligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Qeverinë.

Partitë të premten në mëngjes finalizuan Marrëveshjen e Përzhinos dhe vendosën që për ministër të ri të brendshëm ta emërojnë Oliver Spasovski dhe Frosina Remenski për punë dhe politikë sociale. Në mënyrë shtesë, zëvendës- ministër nga LSDM do të jenë Aleksandar Kiracovski për shoqëri informatike dhe administratë, Kire Naumov për financa dhe Lupço Nikollovski në bujqësi, pylltari dhe ekonomizim me ujëra.

Sot grupet e punës duhet të vazhdojnë bisedimet për mediumet. Ndërkaq, afati që partitë të arrijnë marrëveshje për mediumet ishte 15 tetori, por i tërë procesi u shty sepse partitë nuk arritën marrëveshje për rregullativën zgjedhore.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.