Sot në Maqedoni, do të jetë me vranësira, me shira të kohë pas kobshme. Në orët e pasdites, në rajone të caktuara do shirat do të jenë më të rrëmbyeshëm, madje diku mund të arrijnë 30 litra në metër katror. Do të fryjë edhe erë e lehtë nga juglindja. Temperatura do të sillet prej 6 deri 14 gradë Celsius.

Në Shkup na pret moti i ngjashëm, me vranësira dhe shi, sidomos në orët e pasdites dhe të natës  shirat do të jenë me intensitet më të madh. Temperatura  do të arrijë deri në 11 gradë celsius.